Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Van egy ország, amely kisegítheti Kínát a gazdasági bajból
No menu items!

Van egy ország, amely kisegítheti Kínát a gazdasági bajból

Illusztráció: Bigstock

A kínai gazdasági fellendülés a jelek szerint meglehetősen ingatag lábakon áll, a népköztársaság külkereskedelme ugyanis drasztikusan visszaesett. Van azonban egy ország, amely túlsegítheti a bajokon.

A gyenge globális kereslet miatt Kína exportja váratlanul zuhant. Májusban a kivitel dollárban kifejezve 7,5 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest – jelentette a pekingi vámhivatal. A visszaesés különösen nagy volt az előző hónaphoz képest, amikor 8,5 százalékos pluszt regisztráltak. A külkereskedelem meglepően erős visszaesése újabb félelmeket kelt, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának gazdasági fellendülése kifulladhat – írja a Spiegel.

Egyedül az Ukrajna elleni háborúja miatt nemzetközi gazdasági szankciókkal sújtott Oroszországba irányuló kínai export emelkedett meredeken. Az oda irányuló export májusban 114,3 százalékkal nőtt, vagyis több mint kétszeresével. Az Oroszországból származó import 10,1 százalékkal nőtt.

Az import is gyengül

Annak jeleként, hogy a kínai belföldi piac továbbra is gyenge, májusban az import is csökkent, immár második hónapja. A 4,5 százalékos importcsökkenés kisebb volt, mint amire a szakértők számítottak, de azért szembetűnő, mert az összehasonlítási alap egy évvel ezelőtt alacsony volt. Akkor a sanghaji Covid-lezárás nagyrészt leállította Kína legnagyobb kikötőjét.

A kínai exportgépezet gyengélkedése elsötétíti a kínai gazdaság növekedési kilátásait, amely a szigorú zéró Covid-politika decemberi megszűnése utánviszonylag jól kezdte az évet. A pekingi kormány az egész évre “öt százalék körüli” növekedést tervez. Az első negyedévben 4,5 százalékos pluszt értek el.

A mostani kereskedelmi adatok világosan mutatják: a kínai gazdaság továbbra is ingatag lábakon áll” – mondta Jens Hildebrandt, a pekingi Német Kereskedelmi Kamara (AHK) elnökségének ügyvezető tagja. “A helyi vállalatok üzleti várakozásai is egyre óvatosabbak. Ennek a fejleménynek a fényében a középtávú fellendülés még kevésbé előrelátható, mint korábban” – tette hozzá.

A gyengeség jelei

A belföldi piaccal kapcsolatos aggodalmak már áprilisban is erősödtek, amikor 7,9 százalékos importcsökkenést regisztráltak. Májusban a fontos vezető gazdasági mutatók is rosszabbul alakultak a vártnál. A hivatalos beszerzésimenedzser-index a feldolgozóiparban már a második egymást követő hónapban csökkent, 49,2 pontról 48,8 pontra esett vissza. Az 50 pont alatti érték az ipari tevékenység zsugorodását jelzi.

A kínai export erőteljes visszaesésének fő okaként a világpiacok gyenge lendületét nevezik meg. A magas infláció, a megemelkedett kamatlábak és az ukrajnai háború miatt megemelkedett energiaárak szintén nyomasztják a kínai termékek iránti keresletet. A külkereskedelem az év eleje óta 2,8 százalékkal csökkent – legutóbb májusban már 6,2 százalékkal – a vámhatóság jelentése szerint.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.