Kezdőlap Világgazdaság Van egy ország, amely kisegítheti Kínát a gazdasági bajból
No menu items!

Van egy ország, amely kisegítheti Kínát a gazdasági bajból

Illusztráció: Bigstock

A kínai gazdasági fellendülés a jelek szerint meglehetősen ingatag lábakon áll, a népköztársaság külkereskedelme ugyanis drasztikusan visszaesett. Van azonban egy ország, amely túlsegítheti a bajokon.

A gyenge globális kereslet miatt Kína exportja váratlanul zuhant. Májusban a kivitel dollárban kifejezve 7,5 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest – jelentette a pekingi vámhivatal. A visszaesés különösen nagy volt az előző hónaphoz képest, amikor 8,5 százalékos pluszt regisztráltak. A külkereskedelem meglepően erős visszaesése újabb félelmeket kelt, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának gazdasági fellendülése kifulladhat – írja a Spiegel.

Egyedül az Ukrajna elleni háborúja miatt nemzetközi gazdasági szankciókkal sújtott Oroszországba irányuló kínai export emelkedett meredeken. Az oda irányuló export májusban 114,3 százalékkal nőtt, vagyis több mint kétszeresével. Az Oroszországból származó import 10,1 százalékkal nőtt.

Az import is gyengül

Annak jeleként, hogy a kínai belföldi piac továbbra is gyenge, májusban az import is csökkent, immár második hónapja. A 4,5 százalékos importcsökkenés kisebb volt, mint amire a szakértők számítottak, de azért szembetűnő, mert az összehasonlítási alap egy évvel ezelőtt alacsony volt. Akkor a sanghaji Covid-lezárás nagyrészt leállította Kína legnagyobb kikötőjét.

A kínai exportgépezet gyengélkedése elsötétíti a kínai gazdaság növekedési kilátásait, amely a szigorú zéró Covid-politika decemberi megszűnése utánviszonylag jól kezdte az évet. A pekingi kormány az egész évre “öt százalék körüli” növekedést tervez. Az első negyedévben 4,5 százalékos pluszt értek el.

A mostani kereskedelmi adatok világosan mutatják: a kínai gazdaság továbbra is ingatag lábakon áll” – mondta Jens Hildebrandt, a pekingi Német Kereskedelmi Kamara (AHK) elnökségének ügyvezető tagja. “A helyi vállalatok üzleti várakozásai is egyre óvatosabbak. Ennek a fejleménynek a fényében a középtávú fellendülés még kevésbé előrelátható, mint korábban” – tette hozzá.

A gyengeség jelei

A belföldi piaccal kapcsolatos aggodalmak már áprilisban is erősödtek, amikor 7,9 százalékos importcsökkenést regisztráltak. Májusban a fontos vezető gazdasági mutatók is rosszabbul alakultak a vártnál. A hivatalos beszerzésimenedzser-index a feldolgozóiparban már a második egymást követő hónapban csökkent, 49,2 pontról 48,8 pontra esett vissza. Az 50 pont alatti érték az ipari tevékenység zsugorodását jelzi.

A kínai export erőteljes visszaesésének fő okaként a világpiacok gyenge lendületét nevezik meg. A magas infláció, a megemelkedett kamatlábak és az ukrajnai háború miatt megemelkedett energiaárak szintén nyomasztják a kínai termékek iránti keresletet. A külkereskedelem az év eleje óta 2,8 százalékkal csökkent – legutóbb májusban már 6,2 százalékkal – a vámhatóság jelentése szerint.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

A komplex, partneri alapon működő családi vagyontervezési szolgáltatás nem csak a gazdagok kényelmét szolgálja – nemzetgazdasági jelentősége van.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.