Habár szeptembertől – a régi termékek kifutásáig -, már csak LED lámpákat árusíthatnak az üzletek, a LED forradalom mégis lassan halad végig a piacon. Az okokról kérdeztük a szakembereket.
A számok önmagukért beszélnek: a kisebb karbantartási igényű és hosszabb élettartamú LED-ekkel a hagyományos izzólámpához képest 80-90 százalékos, a fénycsövekhez mérten 40-50 százalékos megtakarítás érhető el. Ami egy átlagos háztartásban is akár évi több ezer forintos megtakarítást eredményezhet. Ráadásul amíg a LED-ek átlagos hivatalos élettartama nagyjából 15-50 ezer, addig a kompakt fénycsöveké 15.000, az izzólámpáké 1000, a halogéné pedig 2000 óra.
A LED külön előnye a kis mérete, amiért az izzókkal, fénycsövekkel, kompakt lámpákkal szemben sokrétű és változatos műszaki megoldások megvalósítására alkalmas. Ez a modern otthonokban egyre elterjedtebb dizájnlámpák esetében is komoly előnyt jelent. A technológia váltás kapcsán azonban a megszokás mellett, sokakban mégis ellenérzéseket szült a LED-ek magas ára és a korábbi hideg fénye. Szakemberek szerint ez már a múlt, de a LED valóban olyan fényforrás, amelyről érdemes a szakembert megkérdezni.
Nagy János a Világítástechnikai Társaság elnöke úgy látja, hogy a lakossági LED átállás jó ütemben halad. Ami egyrészt annak köszönhető, hogy ma már a meleg fény is megjelent a LED palettán, miközben azért is nőtt a nyitottság az új technológia iránt, mert a hagyományos izzókból már egyre kevesebb van a polcokon és miközben a még itt-ott kapható halogének ára emelkedett, a LED-eké csökkent.
Részben a nagyobb szériaszám miatt, és azért, mert miközben korábban alumínium hűtéssel biztosították a LED-ek hűtését, ma már főként olcsóbb, hővezető műanyagokat használnak, ami azért a minőség rovására megy.
Így viszont eljutottunk oda, hogy ha például 2015-ben mondjuk 1000 forintért vettünk egy LED égőt, ma már 600-ért is megkapjuk. Ezért, hogy miközben a nagyobb beruházást jelentő ipari felhasználás alig növekszik, a lakosságnál már 20 százalékos a LED-ek aránya. Sőt kis túlzással az is elmondható, hogy minden háztartásban legalább egy LED izzót találni már.
Mentes Zsolt a nagy és kiskereskedelem piacán egyaránt érintett Mentavill Kft. ügyvezető igazgatója szerint a LED-ek kapcsán felértékelődik a jól képzett eladók szerepe, akik a vevők számára a szó szoros értelemben értéket adnak a szakmai információkkal. Fontosnak tartja például azt, hogy el kell magyarázni: álhír az, hogy a lakossági LED-es átállás néhány hónap alatt megtérül.
Ellenben, ha sikerül az ízlésünknek megfelelő fényű LED lámpát vásárolnunk, az hosszabb távon nemcsak, hogy visszahozza az árát, de a hagyományos izzóknál messze tovább és alacsonyabb energiafelhasználással, környezetbarátabb módon szolgálja megbízhatóan gazdáját.
A cégvezető tapasztalatai szerint, miközben a lakossági vevők egyre nagyobb forgalmat generálnak, a céges felhasználók közül elsősorban a KKV szektor indult el a LED-es csere irányába, mivel egy nagyvállalatnál lényegesen nagyobb beruházást jelent az átállás.
Ugyanakkor, különösen a multinacionális vállalatok globális zöld elkötelezettsége miatt a vállalati szektornak ez a szegmense – a hosszútávú energia megtakarítás miatt is -, egyre inkább elkötelezett a LED-ek cseréje iránt. Azt a veszélyt ugyanakkor ő is látja, hogy a rendkívül olcsó tucat termékek nagy veszélyt jelentenek a piacra, nem csak azért, mert hamar tönkremennek – és így már nem is olyan olcsók -, hanem azért is, mert többségük a szemet rontva vibrál is.
A Mentavill ezért például minden alkalommal bevizsgáltatja az importált saját márkás termékeit, amelyek kifejlesztésénél mindig igénybe veszik a szakemberek segítségét is.
Mentes Zsolt, aki a kizárólag családi tulajdonú nagykereskedőket tömörítő legnagyobb épületvillamossági nemzetközi szervezet az IMELCO elnökségi tagja, az európai folyamatokat elemezve azt mondja, a magyarországi trendek ha jelentős fáziskéséssel is, de követik a nyugati trendeket. Ugyanakkor a LED-ek korábbi elterjedését ott az elkötelezettebb zöld szemlélet mellett az is segítette, hogy a nagyobb vásárlóerőből fakadó nagyobb forgalom miatt a LED-ek ára is hamarabb közelített a hagyományos izzókéhoz.
Miközben a világ teljes villamosenergia felhasználásának közel 20 százalékát a világítás teszi ki, a környezetbarát, rendkívül jelentős CO2 kibocsátás csökkenést eredményező LED-es átállással a Föld világításra szánt villamosenergiájának több mint kétharmada megtakarítható. A ledsmagazine.com szerint az Európai Bizottság úgy látja, hogy az energiahatékony lámpákra való áttérés éves szinten akkora villamosenergia-megtakarítást eredményez, mint ami Portugália teljes éves villamosenergia-fogyasztásának felel meg. Mindez pedig 2025-re 15,2 millió tonna CO2-kibocsátás csökkentést eredményezhet. Más kérdés, hogy LED-ek világszerte még csak a világítási rendszerek 10 százalékát teszik ki az izzólámpák és a halogén öröksége miatt. Az előrejelzések szerint azonban a LED a következő évtizedben már a világítás legfőbb forrása lesz.