Kezdőlap Világgazdaság Visszaveti az olajkitermelőket a hordónkénti 50 dolláros vételár
No menu items!

Visszaveti az olajkitermelőket a hordónkénti 50 dolláros vételár

Az elemzői várakozások ellenére az olajár nemhogy a várt 100 dollárt nem érte el mindeddig, de pillanatnyilag annak a fele. Messzemenő következményekkel. 

A legnagyobb olajimportőr országokban minden hordónkénti 10 dolláros áresés a bruttó nemzeti összterméket 0,5 – 0,7%-kal növeli, az Öböl-államokban pedig éves szinten 3-5 százalékos GDP csökkenést eredményez. Az Egyesült Arab Emirátusok Oroszország és Nigéria esetében az olajár csökkenés a GDP-t 1,5-2%-kal csökkentheti  a Bloomberg és a Capital Economics elemzései szerint.

A Bloomberg hírügynökség munkatársai Enda Curran és Michelle Jamrisko annak jártak utána, hogy milyen hatást gyakorol az alacsony olajár a világgazdaságra. Mint az elemzésből kiderül, az olyan energiaimportőr államok mint India és Dél-Afrika profitálnak a jelen helyzetből, míg az olaj kitermelő nagyhatalmak – Oroszország és Szaúd-Arábia – veszteségeket szenvedhetnek el.

Az elemzés arra a megállapításra jut, hogy végső soron minden azon múlik majd, hogyan alakul  a világgazdaság olajszükséglete, ezt nem lassítja-e a dollár erőssége, végül pedig mit lépnek a kialakult helyzetre a legnagyobb olajkitermelő országok? A szaúdiak és az oroszok most egy hajóban eveznek – írja a Bloomberg – ,  és az áremelés az érdekük, a másik oldalon viszont az a Trump elnök ül, aki Twitteren megüzente az olajkitermelő országoknak, hogy fogják vissza az árakat.  Minden tekintet a G20-ak közelgő jövő heti ülésére szegeződik, hogy vajon a további kitermelés fokozásában egyezség születik-e a szaúdiak és az oroszok között? S ha még létrejön is, vajon át tudják-e azt erőltetni az OPEC jövő heti közgyűlésén?

És, hogy mindez mit jelenthet a világnak, azt meg fogja mutatni az északi féltekén lassan beköszöntő tél – írják a Bloomberg elemzői.

A csökkenő olajár mind a háztartások, mind pedig az üzleti szféra számára kedvező lehet a gazdasági lassulás időszakában. Ugyanígy nyertes lesz Dél-Afrika és minden más állam, amely importálja az olajat és jelenleg deficites a kereskedelmi egyenlege.

Kínában annyival érdekesebb a helyzet, hogy a világ legnagyobb olajimportőreként jelenleg éppen a nemzetgazdasága mélyreható átalakításával küzd, miközben sújtja az Amerikával vívott kereskedelmi háború, valamint belföldi kihívásokkal is szembenéz a kínai kormány.

Donald Trump elnök a Bloomberg nézőpontjából  az alacsony olajárra egyfajta adó visszavágásként tekint.  Az amerikaiak importolaj függőségét csökkentő palaolaj kitermelés növekedése ipari szinten mégsem látszik beteljesíteni pozitív várakozásokat – zárul a Bloomberg cikke.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MSZÉSZ elnök: a nemzetközi versenyképességhez növelni kell a szállodaipar profitabilitását

A szállodai szakma pozitív jövőképének kulcsa az ember, a...

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját az AutoWallis Csoport

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját, az első vidéki BYD bemutatótermét az AutoWallis

Horvátország 122 külföldi várossal, rekord számú járattal várja a turistákat a 2025-ös nyári szezonban  

A Horvát Idegenforgalmi Közösség adatai szerint Horvátország a 2025-ös nyári repülési szezonban, március végétől október végéig, 122 külföldi várossal lesz közvetlen légi összeköttetésben.

Az MBH Bank 123 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az MBH Bank igazgatósága törzsrészvényenként 123 forint osztalék kifizetését javasolja a társaság közgyűlésének a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett előterjesztés szerint.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet