Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Zuckerberg képességei a határához értek, bajban a Facebookból lett Meta
No menu items!

Zuckerberg képességei a határához értek, bajban a Facebookból lett Meta

Mark Zuckerberg gyenge vezetői képességei lassan a kudarc felé sodorják cégét, a Metát – állítja egy harvardi szakértő.

Bill George, a Harvard Business School vezető munkatársa és a Medtronic orvosi technológiai vállalat korábbi vezérigazgatója szerint Zuckerberg vezérigazgatói hiányosságai “folyamatosan kisiklatják” a korábban Facebook néven ismert technológiai óriást.

Szerintem a Facebook nem fog jól működni, amíg ő ott van. Valószínűleg ő az egyik oka annak, hogy olyan sokan elfordulnak a cégtől. Elvesztette az irányt” – mondta George a CNBC-nek.

George az elmúlt 20 évet a munkahelyi vezetői kudarcok tanulmányozásával töltötte, és nemrégiben ezeket az eredményeket egy új könyvben foglalta össze.

Mark Zuckerberg. Fotó: Wikipedia

George szerint azok a főnökök, akik szem elől tévesztik legmélyebben őrzött hitüket, értékeiket és vezetői céljukat – különösen a pénz, a hírnév vagy a hatalom nevében – kudarcra vannak ítélve. És miután évtizedekig kutatta a nagy horderejű vállalati összeomlásokat, azt mondja, hogy feltűnő hasonlóságokat lát Zuckerberggel és a mai Metával.

A Meta vezérigazgatója nagyrészt felelős cége eddigi robbanásszerű növekedéséért, az általa 2004-ben közösen alapított céget 450 milliárd dolláros piaci tőkével rendelkező technológiai óriássá változtatta. Ezzel hozzájárult a modernkori közösségi médiaipar megteremtéséhez, és ezt a lépést próbálja most megismételni azzal, hogy cégét a metaverzum térbe pozícionálja.

George mégis azt mondja, hogy a Meta biztosan elbukik, amíg Zuckerberg marad a cég élén. George könyve öt különböző típusú rossz főnököt vizsgál, Zuckerberg pedig nem egy, hanem három ilyen kategóriába is beletartozik. Ezek a következők:

  • Egy racionalizáló, aki másokat hibáztat

George szerint Zuckerberg racionalizáló, az a fajta főnök, aki nem hajlandó elismerni a hibáit, vagy tanulni azokból. Ehelyett úgy racionalizálja a hibákat, hogy másokra hárítja a felelősséget.

Februárban a Meta több mint 232 milliárd dollárt veszített piaci értékéből, ami a történelem legnagyobb egynapos esését jelentette az amerikai részvények közül. Zuckerberg és vezetői több tényezőt okoltak az eredményekért, köztük az Apple 2021-es adatvédelmi módosításait, amelyek megnehezítették az okostelefon-felhasználóknak szóló hirdetések célzott megcélzását, valamint a riválisok, például a TikTok által támasztott növekvő versenyt.

És bár ezek a tényezők szerepet is játszhattak, valószínű, hogy a metaverzum miatt kutatásra és fejlesztésre fordított hatalmas összegek voltak a probléma fő forrása. A Meta virtuális valósággal foglalkozó részlege csak 2021-ben több mint 10 milliárd dolláros veszteséget jelentett, és csak 2022 második negyedévében 2,8 milliárd dollárost.

Nyilvánosan Zuckerberg még nem ismerte el, vagy nem vállalta a felelősséget ezért – mondja George -, bár egy májusi részvényesi gyűlésen azt mondta, arra számít, hogy cége “jelentős” összegeket fog veszíteni a következő három-öt évben, mivel a metaverzumot megalapozó technológiákba fektet be.

  • Egy magányos ember, aki nem fogad el tanácsokat

Zuckerberg magányos emberré vált, aki kerüli a szoros kapcsolatok kialakítását és eltaszít másokat magától, mondja George. Ezek a főnökök gyakran nem fogadnak el segítséget, tanácsot vagy visszajelzést, ami hajlamossá teszi őket a hibákra.

Zuckerberg arról ismert, hogy bizonyos mértékig a saját megérzéseiben bízik a hagyományos bölcsességgel szemben. Ez is része annak, hogy a Metából egy több milliárd dolláros technológiai óriásvállalatot épített. A kezdeti időkben azonban legalább néhány tanácsot megfogadott megbízható tanácsadóktól.

Egy példa erre: Roger McNamee, az Elevation Partners magántőke-befektetési cég társalapítója és a Facebook egykori befektetője. McNamee 2006-ban azt tanácsolta Zuckerbergnek, hogy utasítsa vissza a Yahoo ajánlatát, hogy 1 milliárd dollárért megvásárolja a Facebookot. McNamee később arra bátorította Zuckerberget, hogy alkalmazza Sheryl Sandberg korábbi igazgatótt, aki végül döntő szerepet játszott a vállalat hirdetési üzletágának és belső működésének kiépítésében.

Zuckerberg mindkét alkalommal McNamee tanácsait követte – és mindkét döntés nagyon sikeresnek bizonyult. Ám ahogy a Meta növekedett, Zuckerberg végül nem hallgatott rá – mondta McNamee a New Yorkernek 2019-ben.

A döntésnek legalább egy komoly következménye lehetett: 2016-ban McNamee megpróbálta figyelmeztetni Zuckerberget az amerikai választásokba való orosz beavatkozásnak a Facebook platformjaira gyakorolt hatására. Zuckerberg állítólag elutasította a figyelmeztetést, és hónapokig figyelmen kívül hagyta McNamee-t.

Az amerikai hírszerző ügynökségek azóta arra a következtetésre jutottak, hogy a Facebook kulcsfontosságú platform volt az orosz beavatkozási erőfeszítésekben, ami hozzájárulhatott Donald Trump elnök megválasztásához.

  • A dicsőséget keresi és a profitot helyezi előtérbe

Végül pedig Zuckerberg egy dicsőségkereső, aki a hírnevet és a vagyont mindenek fölé helyezi, mondja George. Az ilyen típusú főnökök sosem elégedettek igazán azzal, amijük van, és hajlandóak a végletekig elmenni, hogy még többet szerezzenek.

Zuckerberg a Meta profitját és növekedését helyezi előtérbe, még a vállalat több milliárd felhasználójának kárára is, mondja George. Ez nem egyedi megfigyelés: Zuckerberg cége már régóta vitákba keveredett a felhasználók magánéletével és egészségével kapcsolatos kérdések miatt.

Az egyik esetben a Wall Street Journal tavalyi vizsgálata megállapította, hogy a Meta tulajdonában lévő Instagram hozzájárult a felhasználók mentális egészségügyi problémáihoz, különösen a tinédzser lányok körében. A vizsgálat megállapította, hogy a Meta vezetése aktívan figyelmen kívül hagyta a problémát, hogy ne veszélyeztesse a felhasználók elkötelezettségét és bővülését.

A döntés arra utal, hogy Zuckerberg a bevételt minden mással szemben előtérbe helyezte, mondja George.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.