Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra
No menu items!

Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe. Illusztráció: Bigstock

Sajtóhírek szerint India próbál nagyobb árengedményeket kiharcolni az orosz olajra, hogy kompenzálja az Oroszországgal való üzletkötés kockázatát. A dél-ázsiai országnak jó esélyei vannak, hiszen az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik.

Az ügyet ismerő személyek a Bloombergnek elmondták: India hordónként 70 dollárnál alacsonyabb áron szeretne orosz szállítmányokat kapni, hogy kompenzálja a két ország közötti magas szintű tárgyalások során felmerülő további akadályokat, például a vásárlások finanszírozásának biztosítását. A Brent globális referenciaolajjal jelenleg hordónként 105 dollár közelében kereskednek.

A világ harmadik legnagyobb olajimportőrének állami és magánfinomítói összesen több mint 40 millió hordó orosz nyersolajat vásároltak a február végi ukrajnai invázió óta – mondták a nevük elhallgatását kérő források. Ez 20 százalékkal több, mint az Oroszországból Indiába irányuló áramlás a 2021-es esztendő egészében.

India – amely kőolajának több mint 85 százalékát importálja – az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik, amely Vlagyimir Putyin rezsimjének kulcsfontosságú bevételi forrása.

Az európai kereslet elpárolgása komoly nyomást gyakorol az orosz olajiparra, a kormány előrejelzése szerint a termelés akár 17 százalékkal is csökkenhet idén.

Az Indiába irányuló orosz kőolaj-áramlásokat jelenleg nem szankcionálják, de a szigorodó nemzetközi korlátozások olyan területeken, mint a tengeri biztosítások és az Újdelhire gyakorolt amerikai nyomás megnehezíti a kereskedelmet. Narendra Modi miniszterelnök eddig ellenállt a nyugati bátorításnak, hogy csökkentse a Moszkvával való kapcsolatát, mert így erősen kedvezményes áron juthatott olajhoz. India emellett nagymértékben függ az orosz fegyverimporttól.

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat – a teljes import mintegy tizedét – vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe – mondták a források. Szerintük a kormányhoz kapcsolódó feldolgozóknak előnyös lenne bármilyen potenciális megállapodás. Az olyan magánfinomítók, mint a Reliance Industries és a Nayara Energy jellemzően egyénileg szerzik be az alapanyagot.

De Moszkva is keresi a módját annak, hogy hogyan tudná fenntartani az Indiába irányuló szállítást – mind nyugatról a Balti-tengeren keresztül, mind pedig a nyáron jobban elérhetővé váló orosz távol-keleti útvonalakon – mondták az ügyet ismerő személyek.

Sőt a két ország azt is vizsgálja, hogy a nyersolaj egy részét a távol-keleti Vlagyivosztokon keresztül irányítsák át. Bár a tengeri út onnan Indiába gyorsabb lenne, ez valószínűleg jelentős költségekkel és logisztikai akadályokkal járna.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.