Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kína nem akar globális krízist, nem fog összeveszni Amerikával Tajvan miatt
No menu items!

Kína nem akar globális krízist, nem fog összeveszni Amerikával Tajvan miatt

Négy nappal Nancy Pelosi amerikai házelnök tajvani látogatása előtt Hszi Csin-ping kínai vezető telefonon beszélt Biden elnökkel, és azt mondta: most nincs itt az ideje egy teljes körű válságnak.

A kínai döntéshozatali folyamatokhoz közel álló személyek szerint Hszi – aki Tajvan Peking ellenőrzése alá vonását a kínai nemzeti megújulásról alkotott elképzelése központi elemének tekinti – csalódott volt amiatt, hogy a hónapok óta tartó diplomáciai erőfeszítések nem tudták megakadályozni Pelosi asszony tervezett útját.

A július 28-i beszélgetés során Hszi figyelmeztette Bident, hogy ha Pelosi Tajpejbe utazik, az következményekkel járhat – mondták a beszélgetést ismerő személyek a The Wall Street Journalnak. Ugyanakkor azt is jelezte, hogy nem áll szándékában háborút indítani az Egyesült Államokkal, és mindkét félnek “fenn kell tartania a békét és a biztonságot“.

Hszi és az akkor még alelnök Biden 2015-ben. Fotó: Wikimedia Commos

A beszélgetésről Liu Pengyu, a washingtoni kínai nagykövetség szóvivője azt mondta: “Hszi elnök a Biden úrral folytatott megbeszélésen kifejtette Kína elvi álláspontját a tajvani kérdéssel kapcsolatban.

A Biden-kormányzat tisztviselői elmondták, világossá tették Peking számára, hogy Washington elkötelezett az “Egy Kína” politika mellett, amely régóta alátámasztja a két ország kapcsolatát, de a törvényhozóknak joguk van Tajvanra látogatni.

Miután Pelosi elhagyta Tajvant, Kína napokig tartó nagyszabású hadgyakorlatokkal reagált, amelyekkel gyakorlatilag ideiglenes blokádot vezettek be a demokratikusan kormányzott Tajvan ellen, leállították a Washingtonnal való együttműködést több fontos kérdésben, és befagyasztottak néhány katonai kapcsolatot.

A kínai vezetők igyekeztek úgy kalibrálni válaszlépésüket, hogy az erőteljes legyen, de ne provokáljon ki eszkalációs választ Washington és szövetségesei részéről – mondták a pekingi gondolkodásmódot ismerő személyek.

Hszi számára fontos tényező volt a stabilitás iránti vágya az év végi magas szintű kommunista pártkonklávé előtt, amikor várhatóan újabb öt évre megerősítik az ország legfőbb vezetőjeként.

Mindazonáltal Kína lépései tovább feszítették a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, és biztonsági aggodalmakat keltettek szövetségesei körében. Más ázsiai és európai országok attól tartanak, hogy Peking megközelítése a Tajvanra gyakorolt közvetlenebb nyomás új szakaszának kezdetét jelentheti.

Peking a jövőben rendkívül reakcióképes lesz Tajvannal szemben” – mondta Jude Blanchette, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának Kína-szakértője. “Ez lesz az amerikai-kínai kapcsolat meghatározó jellemzője az elkövetkező hónapokban.

Bidennel közvetlenül Pelosi látogatása előtt beszélni politikailag kockázatos volt Hszi számára, aki igyekszik erőt sugározni a Covid-intézkedések és más döntései miatt Kínán belül növekvő elégedetlenséggel szemben.

A döntéshozatali folyamatot ismerő személyek szerint Hszi végül úgy döntött, hogy azért beszél Bidennel, hogy minimalizálja az Egyesült Államokkal való konfliktus kockázatát.

A kínai külpolitika történelmileg óvatos a vezetők közötti találkozók ütemezésével kapcsolatban, mivel aggódnak az arculatvesztés miatt, ha a másik fél a kétoldalú eszmecsere után nem sokkal a pekingi érdekekkel ellentétes dolgot tesz.

Peking most attól tart, hogy Pelosi látogatása “dominóhatást” indíthat el, és a világ más politikusai is Tajpejbe utaznak, ami növelné Tajvan nemzetközi tekintélyét, és esetleg a függetlenség kikiáltására ösztönözhetné – közölték a források.

Bár Peking régóta hangoztatott célja, hogy Tajvant az uralma alá vonja, a The Wall Street Journal információi szerint egyelőre továbbra is arra összpontosít, hogy megakadályozza, hogy az önkormányzott sziget a hivatalos függetlenség felé haladjon.

Az elmúlt hetekben egyre világosabbá vált, hogy Peking nem sokat tehet Pelosi elrettentése érdekében. “Kína mindent megtett, ami diplomáciailag lehetséges” – mondta Liu, a washintoni kínai nagykövetség szóvivője.

Tajvan volt a Biden és Hszi közötti beszélgetés egyik fő témája is, amikor telefonon beszéltek.

Biden elmagyarázta a kormányzati hatalom megosztását a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom között, és emlékeztette kínai kollégáját Newt Gingrich volt képviselőházi elnök 25 évvel ezelőtti tajvani látogatására – állítják a telefonbeszélgetést ismerő személyek.

Végül a két vezető megállapodott abban, hogy fenntartják a kommunikációt, és folytatják a személyes találkozóra vonatkozó terveket egy meg nem határozott időpontban – mondták a források. Ha egy ilyen találkozóra azután kerül sor, hogy Hszi biztosítja következő mandátumát, azt Pekingben a kínai vezető státuszának növeléseként értékelnék.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Donald Trump szerint Kína megállapodást akar az Egyesült Államokkal

Donald Trump szerint Kína megállapodást akar az Egyesült Államokkal - az elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Háznál azt követően, hogy 125 százalékra emelte a Kínával szembeni vámokat, miközben számos más ország esetében 90 napra felfüggesztette a viszonossági vámok alkalmazását szerdán.

Donald Trump 90 napra felfüggesztette a vámokat, Kínát kivéve

Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.

Orbán Viktor: jövő július 1-jéig nem emelnek árat a nagy telekommunikációs szolgáltatók

A nagy telekommunikációs szolgáltatók nem emelik áraikat jövő július 1-jéig, az a szolgáltató, amely az idén már emelt, visszaviszi árait a január 1-jei szintre - jelentette be a miniszterelnök

Kamatdöntés – Egyhangúlag döntött a monetáris tanács az alapkamat szinten tartásáról

Egyhangúlag döntött az alapkamat változatlan szinten tartásáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa márciusi ülésén a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.
Hirdetés

Hírek

Trump azonnali hatállyal 125 százalékra emeli a kínai vámot, haladékot ad a többieknek.

Donald Trump ismét posztolt a közösségi médiában, ezúttal megint Kínát vette célba. Most azt mondta, hogy 125%-ra emeli a Kínára kivetett vámot - méghozzá „azonnali hatállyal”

Kína 84%-os vámokat jelent be az amerikai árukra a Trumppal való leszámolás során. Európa is visszavág

Kína szerdán 84 százalékos megtorló vámokat vezetett be az...

Trump vámol, a kongresszusi republikánusok közül egyre többen féltik a nyugdíjasokat

A kongresszusi republikánusok már csak azért is aggódnak a...

Kínai válaszlépés: plusz vám és 18 amerikai cég feketelistán a Trump-vámok miatt

A kínai kereskedelmi minisztérium szerdán korlátozásokat vezetett be több...

Megvan a döntés: az EU visszavág az USÁ-nak a vámháborúban

Az USA elleni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére irányuló bizottsági javaslat...

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.