Oroszbarát csoportok kriptovalutában gyűjtenek pénzt, hogy az amerikai szankciókat kikerülve támogassák Oroszország háborúját Ukrajnában – derült ki egy friss kutatásból.
Szeptember 22-ig ezek az adománygyűjtő csoportok 400 ezer dollárt gyűjtöttek kriptopénzben az invázió február 24-i kezdete óta a TRM Labs kockázatkezelési vállalat szerint.
A CNBC által szemlézett kutatás feltárta, hogy a csoportok a Telegram titkosított üzenetküldő alkalmazást használva módot kínálnak arra, hogy az emberek pénzt küldjenek, amelyet az oroszokhoz kötődő milíciacsoportok ellátására és az ukrán határhoz közeli helyszíneken zajló harci kiképzés támogatására használnak fel.
Az egyik csoport, amelyet a TRM Labs azonosított, és amely pénzt gyűjt, a Task Force Rusich, amelyet az amerikai pénzügyminisztérium “neonáci félkatonai csoportként ír le, amely részt vett harcokban az orosz hadsereg mellett Ukrajnában“. Az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési hivatala (Office of Foreign Assets Control, OFCA) már szankciókat is elrendelt a Task Force Rusich ellen.
A TRM Labs egy Telegram-csatornán fedezte fel, hogy ez a csoport pénzt szeretne gyűjteni olyan cikkekre, mint például hőkamerás berendezések és rádiók.
A másik csoport, a Novorossia Aid Coordinating Center, amelyet 2014-ben hoztak létre az ukrajnai orosz műveletek támogatására, mintegy 21 ezer dollárt gyűjtött kriptopénzben, főként bitcoinban, azzal a céllal, hogy drónokat vásároljanak – áll a jelentésben.
Oroszországot számos szankció sújtotta az ukrajnai inváziója után, amelyek célja az volt, hogy elvágják a globális pénzügyi rendszertől. Akkoriban aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Oroszország kriptovalutát használhat a szankciók kijátszására. Szakértők szerint azonban a kriptorendszerben nincs elég likviditás abban a nagyságrendben, amire Oroszországnak szüksége lenne a pénzmozgáshoz.
A félkatonai csoportokkal azonban kisebb léptékben mozgatnak pénzt, ami elég a megvásárolni kívánt tételekhez.
Ari Redbord, a TRM Labs jogi és kormányzati ügyekért felelős vezetője szerint ezek a csoportok valószínűleg olyan tőzsdéket használnak, amelyek nem feltétlenül felelnek meg a pénzmosás elleni és egyéb szabályozásoknak.
Redbord elmondta, hogy a TRM Labs a nyilvánosan elérhető tárcacímek kombinációját, valamint más weboldalak és online tevékenységek keresztellenőrzését használta az oroszokhoz kapcsolódó csoportok azonosításához. Azt azonban elmondta, hogy nem lehet tudni, hogy ezek a csoportok együttműködnek-e az orosz kormánnyal, vagy bármilyen módon a Kreml támogatja-e őket.
A kriptovaluták az orosz-ukrán háború során kerültek reflektorfénybe. Ukrajna digitális érméken keresztül kérte az adományokat, amelyeket gyorsan el lehet küldeni a világ minden tájára. De most már orosz félkatonai csoportok is használják őket.
“Szerintem a történet érdekes része, hogy a kripto ezekben az esetekben csak egyfajta fizetési forma. Ez egy módja a pénzmozgásnak. És van példa arra, hogy jóra és van példa arra, hogy rosszra használják” – mondta Redbord.