A technológia segítségével a 2024-es pénzügyi évben 1,3 milliárd dollárnyi adócsalást sikerült behajtani – állítja az amerikai pénzügyminisztérium.
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma egyre inkább a mesterséges intelligenciához (AI) fordul a csalások elleni küzdelemben. Nem is eredménytelenül: a technológia segítségével tavaly 4 milliárd dollárnyi szabálytalan kifizetést hiúsítottak meg – írja az Al Jazeera.
A hivatal a napokban sajtóközleményben tette közzé a becslést, amelyben bejelentette a „technológia- és adatvezérelt megközelítés” sikerét. A 2024-es pénzügyi évben, amely 2023 októberétől 2024 szeptemberéig tartott, a pénzügyminisztérium a gépi tanulással működő mesterséges intelligencia segítségével 1 milliárd dollárnyi csekkcsalást állított meg – közölték.
Ugyanakkor a mesterséges intelligencia folyamatai segítettek 3 milliárd dollárnyi egyéb helytelen kifizetést kiszűrni, többek között a kockázatos tranzakciók pontos meghatározásával és az átvilágítás javításával hozzá. A 4 milliárd dolláros teljes éves csalásmegelőzési összeg hatszorosa volt az előző évi összegnek.
A „rejtett minták” megtalálása
Renata Miskell, a pénzügyminisztérium tisztviselője a CNN-nek elmondta, hogy a mesterséges intelligencia technológiájának használata „átalakító” hatással volt az ügynökségre, amelynek még mindig emberre van szüksége ahhoz, hogy meghozza az utolsó döntést a csalással kapcsolatban.
„A csalók nagyon jók a rejtőzködésben. Megpróbálják titokban kijátszani a rendszert” – mondta Miskell. „A mesterséges intelligencia és az adatok kihasználása segít nekünk megtalálni ezeket a rejtett mintákat, anomáliákat, és megakadályozni őket.” Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma évente 1,4 milliárd kifizetést oszt ki, összesen több mint 6,9 billió dollár értékben. A csalás megelőzéséről szóló nyilatkozatában a hivatal kifejtette: „komolyan vesszük a felelősségünket, hogy az adófizetők pénzének hatékony kezelőjeként szolgáljunk. Erőfeszítéseink középpontjában az áll, hogy a minisztérium a megfelelő személynek, a megfelelő összegben, a megfelelő időben fizessen” – tette hozzá.
Nem a pénzügyminisztérium az egyetlen amerikai hivatal, amely a pénzügyi bűnözés visszaszorítása érdekében a mesterséges intelligenciához fordul. A szövetségi adókat beszedő adóhivatal, az Internal Revenue Service (IRS) szintén kihasználja az eszközt az adócsalás elleni küzdelemben, és azt tervezi, hogy az elkövetkező években az ellenőrzések fokozására használja majd. Az IRS a múlt hónapban közölte, hogy 2023 vége óta 1,3 milliárd dollárt hajtott be gazdag adófizetőktől a magas jövedelmű magánszemélyek bevallásait ellenőrző erőfeszítések részeként. Az IRS legfrissebb becslése szerint az adótartozás és a be nem fizetett összeg évente mintegy 496 milliárd dollárra rúg (2014-2016-ra vonatkozóan). Ez az adókülönbözet 2021-re várhatóan 688 milliárd dollárra nő az amerikai kormányzati elszámoltatási hivatal (GAO) szerint.
Ahogy a mesterséges intelligencia egyre inkább előtérbe kerül az ágazatban, a szabályozó hatóságok arra figyelmeztettek, hogy ez biztonsági és megbízhatósági kockázatokat vet fel. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter, aki a Pénzügyi Stabilitási Felügyeleti Tanács elnöke, azt mondta, hogy a felelős mesterséges intelligencia-innováció támogatása lehetővé teheti, hogy „a pénzügyi rendszer olyan előnyöket élvezzen, mint a hatékonyság növelése, de vannak olyan meglévő kockázatkezelési elvek és szabályok is, amelyeket alkalmazni kell”.
Fotó: Freepik