Hirdetés
Kezdőlap Hírek India az ellentmondások országa: világhatalom, mérhetetlen szegénységgel
No menu items!

India az ellentmondások országa: világhatalom, mérhetetlen szegénységgel

A gazdaság dübörög, a szegénység mégis óriási. A választások demokratikusak, a kormányzás tekintélyelvű. A miniszterelnök népszerűsége töretlen, mégis nő az elégedetlenség. A hinduk büszkék toleranciájukra, ennek ellenére felróják nekik fokozódik a nyomás a szubkontinens kisebbségein. India az ellentmondások országa. Petrus Szabolcs írása.

 Két kép egy országról

Narendra Modi

India világ- és atomhatalom; a 6. legnagyobb gazdaság; 7%-os GDP-bővülés, 2,5%-os munkanélküliség; a világ második legnagyobb, 1,2 milliárdos piaca; a semmiből kinövő modern városok és bővülő infrastruktúra; saját űrprogram – sorolja a kormány külföldi befektetőket csábító reklámklippje.

Bernard Steinbrücke, a Német-Indiai Kereskedelmi Kamara elnöke is sikersztoriról beszél: „Amikor 26 éve irodát megnyitottuk Pune-ben, 1 milliós volt az Új-Delhi közeli város. Ma 6 millióan lakják, fontos gazdasági centrum, a Mercedes és a VW is termel itt.”  A kamara 1800 céget reprezentál, a legnagyobb külföldön működő német gazdasági kamara. Steinbrücke a sikerben oroszlánrészt tulajdonit az országot 5 éve irányító Narendra Modi-nak.

Arundhati Roy

Arundhati Roy, a világhírű indiai író másképp látja hazáját: „Modi Gandhi országát, a vallási tolerancia és politikai pluralizmus szimbólumát totalitárius állam változtatja. Nacionalista és hindu-soviniszta!”

Az Indiát évtizedekig irányító Nemzeti Kongresszus 2014-ben belebukott a korrupciós botrányokba. Azóta Modi és pártja, az Indiai Néppárt (BJP) irányítja a szubkontinenst. A BJP valójában a Nemzeti Önkéntes Szervezet, az RSS fedőszervezete. Utóbbi egy 1925-ben, Mussolini feketeingeseinek mintájára alapított félkatonai szervezet. Büszkén vállalt célja Indiát árja-hindu nemzetállammá tenni.

A gazdasági elit igazodik az új ideológiához. Ratan Tata, a Tata-csoport első embere rendszeres résztvevője az RSS felvonulásainak.

A kormánypropaganda eredményes. Az ország legjelentősebb könyvvásárán Új Delhiben egy fiatalember a Mein Kampf-ot lapozgatja. „Hitler nagyformátum politikus volt. A semmiből egy ország, majd egy egész kontinens vezére lett – indokolja érdeklődését a 22 éves Siddarth.

Menedzsment szakot végzett, most a Külügyminisztériumban dolgozik, a jövő évtől Londonban fog tanulni nemzetközi kapcsolatokat. A holokauszttal nem ért egyet, „de a nagy vezetőknek vannak az átlagember számára nehezen érthető döntései” – teszi hozzá Siddarth, a jövő indiai elitjének tagja.

A nacionalisták leginkább a lakosság 14%-t kitevő muszlimok ellen lépnek fel. A hindu templomokban is prédikálnak ellenük. A lakosság egyik legszegényebb rétege, mégis tőlük féltik a jólétet. A muszlimellenességnek történelmi háttere van. Az Indiát 1947-ig kolonializáló britek az „oszd meg és uralkodja” politika jegyében rendszeresen kijátszották egymás ellen a hindukat és a muzulmánokat.

„Kétségtelen, hogy a BJP egy nacionalista párt, azonban sosem látott biztonságról és stabilitásról gondoskodik – árnyalja a képet Steinbrücke, a kamara elnöke.

Más típusú kapitalista fejlődés   

A Indiában egyedi volt a kapitalista fejlődés: a piacgazdaság ellenére sok volt a tervgazdasági elem, a magánszféra összefonódott az államival. Ez különösen igaz a szubkontinens legnagyobb magánvállalkozására, az 1870-ben alapított Tatára. Hatalmas konszern, 98 vállalatot tömörít, 660 ezer embert foglalkoztat, évi 120 milliárd dollár bevételt termel. A cégcsoport legnagyobb tagjához, a Tata Motorshoz tartozik a Jaguar és a Land Rover.

A Tata Motors-é a patinás autógyár

India évtizedekig az „el nem kötelezett országok” vezetője volt. A bipoláris világrend megszűnésével politikailag és gazdaságilag is megroppant. A nemzetközi hitelezők, az IWF és a Világbank liberalizációt és privatizációt rendeltek el.

Ekkor indult Modi politikai karrierje az ország gazdaságilag legjelentősebb tartományában, Gujarat-ban. A 2000-es évek elején a szövetségi állam elnöke lett. Politikája a kezdetektől ötvözi a neoliberalizmust a nacionalizmussal. 2009-ben konferenciára hívta a legfontosabb külföldi befektetőket és az indai gazdasági elit képviselőit. Megígérte, hogy az ország első embereként felgyorsítja a privatizációt, lazítja a munkajogi szabályokat, leépíti a még megmaradt tervgazdasági elemeket. Modi nem tagadta, erős kezű vezetésre készül. Ez a gazdasági szereplőket nem zavarta. Ebben látták a garanciát ígéretei megvalósítására.

Az ellentmondások országa

Modi teljesítette, amit vállalt. A hivatalos narratíva szerint intézkedéseinek köszönhetően dübörög a gazdaság, ergo nő a jólét is. A valóságban az 1,2 milliárd indiai 60%-a kevesebb, mint napi 2,50 dollárból él, 200 millióan éheznek, alig 30% tartozik a középosztályhoz – áll a Világbank tanulmányban. A lakosság fele a mezőgazdaságban dolgozik. Kilátástalan helyzetükből naponta tucatnyian menekülnek öngyilkosságba.

Az ellentmondásokra a legjobb példa Dharavi, Mumbai legnagyobb nyomornegyede. Egymillió ember két négyzetkilométeren, azaz két Margit-szigetnyi területen! Az iszonyatos szegénységben élők évi 500 milliós GDP-t állítanak elő! A bádogváros hulladék újrahasznosítási központ. A legalsóbb kasztokhoz tartozók, a muzulmán és a dalit kisebbség tagjai, valamint a nepáli bevándorlók a hét 6 napján napi 12 órát robotolnak. Puszta kézzel bontják elemekre a legkülönbözőbb háztartási gépeket. Privilegizáltnak mondhatja magát, aki 10 évi munka után nem a túlélésre is éppen csak elegendő órabért, hanem havi 200 euró fixet kap.

Dharavitól alig néhány kilométerre a gazdagok és szépek korzóznak Chowpatty Beach tengerparti promenádján. Itt áll a világ legnagyobb családi háza, az Antilia, az Ambani család rezidenciája: 27 emelet, 600 háztartási alkalmazott, 2 helikopterleszálló. Mukesh Ambani 55 milliárdos vagyonával a világ 13. leggazdagabb embere.

A milliárdos Mukesh Ambani Antilia nevű lakóhelye, amely mintegy 1 milliárd dollárba került Kép / Forrás: Indranil Mukherjee / AFP

Vállaltbirodalma az energia, a kiskereskedelem, a távközlés és a média területén is aktív. Lánya fényűző esküvőjén a miniszterelnök mellett Hillary Clinton is részt vett. Ambani volt Modi kampányának fő támogatója, aki ezt már hatalomra kerülése után pár nappal elkezdte meghálálni. Messze a piaci ár alatt vehette meg az ország legnagyobb, állami tulajdonú médiakonszernjét, a Network 18-at – privatizáció Modi-módra.

Támogató többség, tiltakozó kisebbség

A BJP népszerűsége 5 év kormányzás után töretlen. A legutóbbi választásokon a képviselői helyek 52%-t szerezte meg. Van azonban tiltakozás is. Modi ugyanis adós maradt a lakosságnak tett két fő ígérete teljesítésével, ami a munkahely teremtés és a szegénység csökkentése volt. Januárban a 230 eurós minimálbért követelő általános sztrájkban 180 millióan vettek részt. Annak ellenére, hogy az Indiai Szakszervezeti Szövetség a munkabeszüntetés ellen volt. Nem meglepő, vezetői Modi elkötelezett támogatói.

Az egykori „érinthetetlenek” adják a tiltakozók magját. A kasztrendszert ugyan 1950-ben felszámolták, de a legrosszabbul fizető és legalantasabb munkák (hulladékipar, bőrfeldolgozás, vágóhíd) továbbra is az egykor a legalsó kasztokba tartozóknak jutnak. Nem jobb a muszlim és a dalit kisebbség, valamint a szubkontinens őslakói, az adivasi-k helyzete sem.

Utóbbiak leginkább India középső tartományaiban élnek, ahol a közelmúltban jelentős szén, bauxit, cin és vasérc lelőhelyekre bukkantak. A nyugati cégek sorban állnak, hogy megkezdhessék a 80 milliárd euróra becsült kincsek kitermelését. A zavaró őslakókat jobb esetben csak elüldözik…

Odisha a legnagyobb számú adivasi közösség

Az érem másik oldala

Steinbrücke, az IHK vezetője ismét az érem másik oldaláról beszél: „India 1,2 milliárdos ország számos etnikummal és vallással, valamint nyugaton elképzelhetetlen társadalmi és vagyoni különbségekkel. Alapvetően demokratikus ország szabad választásokkal és sajtóval. Azonban nem szabad a demokráciát európai mércével mérni. Egy ekkora ország erős kezű vezető nélkül káoszba süllyedne.”

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.