Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Olaszország. Mégsem akar túlzottdeficit-eljárást az Európai Bizottság
No menu items!

Olaszország. Mégsem akar túlzottdeficit-eljárást az Európai Bizottság

Mégsem javasolja a túlzottdeficit-eljárás elindítását Olaszországgal szemben az Európai Bizottság.

A brüsszeli testület szerdán közölte, hogy megkapta és értékelte az olasz kormánynak az államháztartási helyzet javítását célzó javaslatait, és arra a következtetésre jutott, hogy az elfogadott intézkedések elégségesek ahhoz, hogy az ügy ezen szakaszában ne javasolja a túlzottdeficit-eljárás megindítását.

Az Európai Bizottság az Olaszország által benyújtott stabilitási program alapján június elején még úgy vélte, hogy a magas államadósság miatt indokolt a túlzottdeficit-eljárás megindítása. Ennek elkerülését tette lehetővé, hogy Róma megfelelő korrekcióval állt elő.

Pierre Moscovici

Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos szerdán közölte, hogy az olasz kormány átfogó intézkedéscsomagot dolgozott ki az Európai Bizottság felszólítására. Az elfogadott intézkedések biztosítják a stabilitási és növekedési paktum teljes körű betartását.

Az olasz kormány július 1-jén nominális értéken 7,6 milliárd euró értékű, a hazai össztermék (GDP) 0,42 százalékára rúgó kiigazítást fogadott el az év második felére, aminek eredményeként a költségvetés idei hiánya 2,04 százalék lehet, szemben a bizottság 2,5 százalékos előrejelzésével. A korrekció strukturális értelemben némileg nagyobb, 8,2 milliárd euró, avagy a GDP 0,45 százaléka, ami a GDP strukturális egyenlegének körülbelül 0,2 százalékos javulását eredményezi, a bizottság előrejelzésében feltüntetett 0,2 százalékos romlással szemben.

Olaszország államadóssága mintegy 2300 milliárd euró, a GDP több mint 132 százaléka, ez a második legmagasabb arány az EU-ban, több mint duplája a 60 százalékos uniós plafonnak. Az uniós bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése szerint ez az arány idén 133,7 százalékra, 2020-ra pedig 135,2 százalékra emelkedhet.

Figyelembe véve az elfogadott rendelkezéseket, Olaszország idén várhatóan teljesíti a stabilitási és növekedési paktum megelőző ága keretében előírt kiigazítást, és kiküszöböli a bizottság tavaszi előrejelzésében becsült 0,3 százalékos GDP-arányos elmaradást. Emellett a kormány által 2019-re vonatkozóan tett további költségvetési kiigazítás oly mértékű, hogy az részben ellensúlyozza a strukturális egyenleg 2018-ban észlelt romlását.

A jövő évet illetően az olasz kormány megismételte azon kötelezettségvállalását, hogy a paktum szerinti követelményeknek megfelelő strukturális javulást ér el, valamint hogy a 2019-ben eddig megfigyelt kedvező tendenciákat tükröző, változatlan politikai irányvonalat feltételező jobb előrejelzéseket terjeszt elő. Ezeket az információkat Giuseppe Conte miniszterelnök és Giovanni Tria gazdasági és pénzügyminiszter az Európai Bizottságnak írt, július 2-i keltezésű levele tartalmazta.

A csomag hatékony végrehajtását az Európai Bizottság folyamatosan ellenőrzi majd. Szoros figyelemmel kíséri a 2019-es költségvetés végrehajtását, és értékeli, hogy a 2020-as költségvetés-tervezet megfelel-e a stabilitási és növekedési paktumnak. Emellett az országspecifikus ajánlásokban meghatározott szerkezeti reformok terén elért haladás kulcsfontosságú lesz a gyorsabb növekedés biztosításához, és ezzel hozzájárul a GDP-arányos államadósság csökkentéséhez. A reformok végrehajtását a bizottság az európai szemeszter keretében fogja értékelni.

Az EU stabilitási és növekedési paktumának értelmében a tagállamok költségvetési hiánya nem haladhatja meg a bruttó hazai termék 3 százalékát, az államadósság pedig nem lépheti át a GDP 60 százalékát.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.