Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág A Moody's szerint javul az EU hitelképessége
No menu items!

A Moody’s szerint javul az EU hitelképessége

Megerősítette az Európai Unió lehetséges legjobb, “Aaa” szintű osztályzatát változatlan stabil kilátással a Moody’s Investors Service, kiemelve a döntés fő okai között az EU rendkívül erőteljes tagállami támogatottságát, valamint a javuló adósminőséget, amelyet több uniós gazdaság, köztük Magyarország felminősítése is jelzett az utóbbi időszakban.

A nemzetközi hitelminősítő az osztályzati megerősítéshez fűzött, elemzésében hangsúlyozta azt is, hogy EU legmagasabb besorolású tagországai elkötelezettek az uniós finanszírozási rendszer megfelelő állapotának fenntartása mellett.

A Moody’s megállapította, hogy javulnak az EU-gazdaságok hitelképességi mérőszámai. Az elemzés szerint ezt jelzi, hogy az Európai Unió osztályzatának 2016. június 24-én végrehajtott legutóbbi felülvizsgálata óta a Moody’s hat EU-tagállam – Magyarország, Írország, Spanyolország, Szlovénia, Ciprus és Görögország – szuverén adósbesorolásait minősítette fel, és csak egy tagország, az Egyesült Királyság államadós-osztályzatát rontotta.

A Moody’s 2016. november 4-én az addigi “Ba1”-ről a jelenleg is érvényes, stabil kilátású “Baa3”-ra javította a szuverén magyar adósbesorolást, visszaemelve Magyarországot a befektetési ajánlású kategóriába. A “Baa3” besorolás a Moody’s módszertanában a befektetésre ajánlott államadós-kategória alapszintje.

A másik két globális piacvezető hitelminősítő, a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings is 2016-ban emelte vissza Magyarországot a befektetési ajánlású sávba, de tavaly óta mindkét cég újabb felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben a magyar besorolásokra. A Moody’s így a három nagy közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-minősítést.

Magyarország legközelebb november 23-án szerepel a Moody's vizsgálati menetrendjében.

Az Európai Unió “Aaa” szintű besorolásának megerősítéséhez fűzött londoni elemzésében a Moody’s Investors Service kiemelte azt is, hogy az Európai Unió költségvetésébe befolyó idei tagállami befizetések hozzávetőleg 30 százaléka szintén a lehetséges legjobb, “Aaa” szuverén besorolással ellátott uniós gazdaságoktól származik, a befizetések csaknem 66 százalékát pedig az “Aaa” és az “Aa3” államadós-besorolási szintek közötti sávban lévő EU-tagállamok adják.

A Moody’s kimutatása szerint ebben az osztályzati sávban van mások mellett Németország (“Aaa”/stabil), Hollandia (“Aaa”/stabil), Franciaország (“Aa2″/pozitív), valamint Belgium (“Aa3″/stabil).

Mindemellett az uniós költségvetési hozzájárulások mintegy 89 százalékát olyan tagországok fizetik be, amelyeknek államadós-osztályzatára a Moody’s stabil vagy pozitív kilátást tart érvényben – áll a hitelminősítő elemzésében.

A Moody’s szerint jóllehet az EU-ból távozni készülő Egyesült Királyság az uniós költségvetés egyik kulcsfontosságú nettó befizetője – az idei tagállami hozzájárulások teljes összegének 12,5 százalékát adja -, kilépése azonban várhatóan nem lesz hatással az Európai Unió minősítői osztályzatára.

Az Egyesült Királyság ugyanis – bár a tervek szerint jövőre megszűnik EU-tagsága – 2020-ig várhatóan teljesíti befizetési kötelezettségeit, emellett a brit kilépésből adódó bevételkiesést vagy az unióban maradó 27 tagállam pótolja, vagy csökkenteni lehet az EU-költségvetés kiadásait, de elképzelhető a két lehetőség elegye is – áll a Moody’s elemzésében.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Az üzemanyag-kereskedők önkéntesen csökkentették az áraikat

Emellett a kormány megfontolja az üzemanyag-forgalmazók azon javaslatát, miszerint ne a régiós, hanem a szomszéd országok üzemanyag-átlagára legyen a referenciaérték.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Minden fronton erősített a 30 éves Z(s)eppelin

És miközben az utasok a most nyári, őszi élményekre készülnek, Zsebők Tamás és csapata már a 2025-os programok megtervezésén, megszervezésén dolgozik,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.