Hirdetés
Kezdőlap Hírek A tészta eladási és a covid fertőzöttségi görbéje együtt mozog
No menu items!

A tészta eladási és a covid fertőzöttségi görbéje együtt mozog

A tésztagyártók pandémia válság nagy nyertesei. Németországban különösen megy az üzlet. A németek többségének az élelmiszerfelhalmozás volt az első reakciója a pandémiára. Az olasz Barilla nem győzi bővíteni a termelési kapacitását.

Zakatolnak a tésztavonatok

Bármelyik piackutató statisztikáját nézzük, a tésztaeladás alakulása követi a COVID-fertőzöttek számának változást. 2020 áprilisa minden idők legjobb hónapja volt a gyártóknak. Nyáron az értékesített mennyiség lassan visszaállt a megszokott szintre. Október eleje óta viszont megint egyre jobban fogy az olasz konyha világszerte kedvelt alapélelmiszer.

A világviszonylatban is piacvezető olasz Barillának különösen jól megy az üzlet. 25 százalék körüli piaci részesedésének köszönhetően nagyban profitál a Németországban a korona epidémia kibontakozásával egy időben kezdődött tartósélelmiszer felhalmozási lázból. Az 1877-ban alapított vállalt március elején napi két tehervonatnyi tésztát szállított parmai központi gyárából a németországi logisztikai centrumába, Ulmba. A hónap végén már napi három, október végére pedig napi négyet ígér a cég sajtófőnöke. A németeknek tehát nem kell félniük. Nem tudnak annyit vásárolni, hogy elapadjon az utánpótlás.

Egy szerelvény 16 kocsiból áll. Összesen 32 konténert szállítanak. Mindegyikben 490 tonna tészta van, valamint 100 tonna a Barilla befőttesüvegben árult kész szószaiból. A legtöbb, 60 tonna a paradicsomosból.

A Barillan nem fog a vírus

560 kilométer a távolság Parma és a dél-németországi Ulm között. Az Emilia-Romagna-i város Bergamotól, a COVID itáliai epicentrumától viszont csak 100 kilométerre fekszik. Mégis egész tavasszal zavartalanul folyt a termelés és a szállítás. Még a szigorú, a munkahelyre járást is nagyban megnehezítő kijárási korlátozások két hónapja alatt is. Sőt, kapacitást is tudta bővíteni a Barilla. Az idei első félévben 50 százalékkal több árut szállított Németországba, mint egy évvel korábban. Igaz, a gyártási költségek a szokásosnál jóval magasabbak voltak.

Az évi 3,6 milliárd eurós forgalmat bonyolító cégnél biztosak benne, hogy az ősz és a tél ismét kiemelkedő eladási számokat fog hozni. „Habár eddig a tavaszinál kisebb rohamot érzékelünk” – mondja a szóvivő.

Otthon különösen sok tésztát eszünk

Azt gondolnánk, hogy a vírus-krízisnek negatív kihatásai is vannak a tésztagyártók számára: Az iskolai és munkahelyi menzák jó része zárva, vagy a megszokottnál kisebb kapacitással üzemel. „Tévedés az hinni, hogy a közétkeztetésben gyakrabban tálalnak fel tésztaételeket. A statisztikák azt mutatják, hogy otthon gyakrabban eszünk belőlük” – tájékoztat a Barilla szóvivője.

Újabb meglepetésként azt is elmondja, hogy a kiskereskedelmi keresletnövekedéssel javult a Barilla tésztaszállításának környezeti mérlege. A nagyobb mennyiség miatt egyre több logisztikai központjukba szállítanak kamion helyett vonattal.

Parma és Ulm között teljesen a vasútra tértek át. Így 6 ezer tonnával, 70 százalékkal kevesebb CO2 kerül az atmoszférába. A vonat olcsóbb is a kamionnál. Így a 8 ezer 500 embert foglalkoztató cég képes a logisztikában ellensúlyozni a megemelkedett gyártási költségeket.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.