Hirdetés
Kezdőlap Hírek Kínában már oltanak. Normalitás - és amivel fizetni kell
No menu items!

Kínában már oltanak. Normalitás – és amivel fizetni kell

Kína hivatalosan legyőzte a vírust. Már oltanak – millió szám. A gazdaság növekszik, a mindennapok visszatértek a hatalmas országba. De ennek ára van.  A Süddeutsche Zeitung újságírója meglátogatta a vakcinát gyártó üzemet és Vuhanban is járt.

Csendes áttörés egy kínai kistelepülésen

Kínában a jövő ugyan olyan jól ellenőrzött lesz, mint Peking egyik elővárosában, Daxingban a Sinopharm üzeme. A kistelepülést mezőgazdasági termőterületek szegélyezik, a kordéjaikat toló parasztok hozzátartoznak az utcaképhez. Mégis minden kínai ismeri Daxingot.

Itt van a legnagyobb kínai állami gyógyszergyár központja. Magas, szögesdróttal megerősített falak veszik körül. A kapu masszív acélkonstrukció.

Látogatók csak engedéllyel léphetnek be. Ennek meglétét biztonsági őr ellenőrzi a kapuba, aki az érkező igazolványát és korona-appjét is megnézi. Miután meggyőződött róla, hogy mindenkin szabályosan áll a maszk, bebocsátja az 50-60 látogatót, közöttük a Süddeutsche Zeitung újságíróját. A riportból nem derül ki semmi a gyárkomplexum kinézetéről. Ugyanis minden látogatónak szigorú titoktartásai nyilatkozatot kell aláírnia. A kínai viszonyok között is különösen nagy szigor oka: Daxingban, a Sinopharmnál gyártják a COVID védőoltást.

Kína észrevétlenül megelőzte a világot

Az Egyesült Arab Emírségek egészségügyi és megelőzési miniszterét, Abdullahman Alves-t beoltották a China National Pharmaceutical Group által kifejlesztett új korona vakcinával. (Forrás: Emirates News Agency)

Európában és az USA-ban a BioNTech és a Pfizer áttörése a vezető hír. A német és az amerikai konszern bejelentette, hogy befejeződött a vakcina fejlesztése. Folyik az engedélyezés. Hamarosan a Brit-szigeteken is oltanak, az év végén, a jövő év elején elérhető lesz az oltás Amerika-szerte.

Mialatt a nyugat várakozik, Kínában már több  millió  embert beoltottak. Ahogy a kommunista ország eleinte titkolta a járványt, most hallgatásba burkolódzik a védőoltásról.

Eddig magas rangú funkcionáriusok, halaszthatatlan üzleti ügyben külföldre utazók, a külföldi képviseletek védelmét biztosító rendőrök és külföldön tanuló kínai diákok kaptak belőle. Őket néhány hete repülőkkel és buszokkal viszik Daxingban. Az első oltást egy második követ legalább 7, legfeljebb 21 nap elteltével. Az oltás számukra kötelező. Viszont a vakcina hatékonyságáról és az esetleges mellékhatásairól semmit sem tudni.

A nyugatot a vírus, Kína a vírust gyűri le

2019 végén Kína volt az első ország, ahol a korona elkezdett pusztított. 2021 elején az első hely lehet, ahol sikerült legyőzni a vírust. Hivatalosan hónapok óta elenyésző az új megbetegedések száma. Európától eltérően a második hullám elmaradt. A gazdaság nő, az élet visszatért a régi kerékvágásba. A vezetés a kemény kezű politikája miatt ünnepelteti magát: az európaiaknál jóval szigorúbb korlátozásokkal, milliós városok áthatolhatatlan karanténba vételével sikerült megfékezni a pandémiát.

Karantén Kínában – Hupej, a koronavírus-járvány középpontjában álló tartomány a tavaszi első, mindmáig egyetlen kínai Covid-19 fertőzési hullám idején. Fotó/Forrás: wsj.com/Arek Rataj / Associated Press

A járvány nem maradt gazdasági következmény nélkül. Miután a kormány januárban és februárban gyakorlatilag leállította az országot az első negyedéves GDP 6,8 százalékkal zsugorodott és független elemzők becslése szerint 70 millióan vesztették el a munkájukat. A ’80-as évek elején kezdett gazdasági liberalizáció óta az első alkalom, hogy egy negyedévben recesszió volt. A vezetés eleinte azt sem zárta ki, hogy 1976 óta először az egész évet GDP csökkenéssel zárják. Ez a sokk elmaradni látszik. A várakozások szerint, ha minimálisan is, de éves átlagban növekedés lesz. Ez nem csak hivatalos optimizmus. A kínai gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IWF) friss elemzése szerint is gyorsabban lábal ki a válságból a vártnál. 2020-ra 1,9 százalékos, 2021-re 8,2 százalékos bővülést várnak a washingtoni szervezetnél.

A siker árnyoldalai

A növekedés motorja az ipari termelés. Ezt azonban parancsszóra pörgették fel a vállalatok. A gazdaság szinte teljes leállításának 8 hete után a pekingi vezetés elrendelte, hogy az üzemeket azonnal, teljes kapacitással kell újraindítani. Ez még a korona-epicentrumára, Vuhan városára és Hupej tartományra is vonatkozott. Az ipari vállalatok egyelőre maguk sem tudják mikor és mennyiért  tudják eladni a most gyártott árukat, amelyek nagy rész a raktárakba kerül.

A Honda gyára a pandémia kiindulópontján Wuhanban Kép/Forrás: asia.nikkei.com

A Honda vuhani gyárában március 16-án indultak újra a gyártószalagok. A legnagyobb példányszámú német napilap riportere ide is ellátogatott. Az újraindulás óta teljes kapacitással folyik a termelés. A járványügyi intézkedések szigorúak. A bejáratnál hőmérés, bent maszkot és biztonsági ruhát kell hordani, folyamatosan alkohollal fertőtlenítenek. A konferenciatermek, közösségi terek, dohányzók és a menza le vannak zárva. Enni csak a saját íróasztalnál, illetve munkapadnál szabad az otthonról hozottakat. Az étkészletet, a tányért és a poharat a gyár biztosítja és minden étkezés után a szemétbe kerülnek.

Se ki, se be

Az üzemek újranyitásával és az élet újraindításával egyidőben Kína lezárta a határait. Azóta kevesebb, alig heti tíz külföldi repülő szál le. Az érkezőknek két hetet szállodai, illetve otthoni karanténban kell tölteniük. Kivételek nincsenek, a betartását a rendőrség szigorúan ellenőrzi.

Kevés utast fogadnak a repülőterek. Maszkot viselnek az amúgy csak negatív teszttel beengedett utasok is a Daxing International repülőtéren. Kép/Forrás: VCG

Mióta a járvány második hulláma söpör végig a világon, tovább szigorodtak a szabályok. A Kínába tartó repülőkre csak negatív COVID- és antitest-teszttel szabad felszállni, amit a repülő kiindulási helyén kell elvégezni. Annak tehát, aki Budapestről a Finn Air, korábban olcsóságuk miatt nagyon népszerű járataival utazna Sanghajba, Finnországba kell elvégeztetni a két tesztet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak közvetlen járatokkal érhető el Kína. A hatóságok meg akarják akadályozni a nagy átszállási csomópontokban megfertőződött személyek beutazását. Tekintettel a közvetlen járatok alacsony számára, a legtöbb helyről gyakorlatilag lehetetlenné vált az üzleti célú utazás is a világ második legnagyobb gazdaságú országába. A szigorítások irritálják az üzleti élet szereplőit.

Felrúgott egyezség

Az 1989-ben levert felkelés után hallgatólagos megállapodást kötöttek a kínaiak. A politikai jogok korlátozásáért cserébe a jólét növekedését és a mindennapok relatív szabadságát kapják. A jólét növekedését a termelés mesterséges felpörgetésével igyekszik továbbra is biztosítani Peking. Abból azonban nem csinál titkot, hogy a privátszféra szabadságának változatlan fenntartásáról szó sem lehet. A vírus eredményes leküzdésének ára az új, szigorú biztonsági intézkedések bevezetése – szól tavasz óta a propaganda.

A képen látható egy stand, amely a China National Biotech Group (CNBG) koronavírus vakcina jelöltjét mutatja be a 2020-as Kínai Szolgáltatások Kereskedelmi Vásárán. Kép/Forrás: Dailymail

Pekinget nem hatják meg az elégedetlenkedők érvei. Ha a COVID-ról van szó, nem köt kompromisszumot. Kevés számú új megbetegedés esetén máig egész metropoliszokat vonnak átjárhatatlan karantén alá és rendelnek el szigorú kijárási tilalmat, a távolsági tömegközlekedési eszközök használata előtt továbbra is kötelező a gyorsteszt. Ezt közvetlenül a felszállás előtt kell elvégezni. Az eredményére és így az indulásra sokszor órákat kell várni.

Kérdés, hogy meddig és mennyit viselnek el a kínaiak a korlátozásokból. Ahogy az is nyitott, fenntartható-e a növekedés. Ami viszont biztosnak látszik: Kína legyőzte a koronát!

Petrus Szabolcs

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Orbán Viktor: a gazdasági semlegesség hoz sikert

A Fidesz és a polgári jobboldal állapotáról Orbán Viktor felidézte: 45 százalékot kaptak az európai parlamenti választáson, ami a legjobb európai eredmény, ezzel listavezetők

Bécs: Kerékpárút-hálózat – biztonságosan a bécsi iskolákhoz

z új tanév kezdetével mintegy 260.000 bécsi diák indul útnak, így a város egyik legfontosabb célja, hogy mindenki biztonságosan érjen be az iskolába. Bécs kerékpárút-fejlesztési programja eddig 142 iskolát kapcsolt rá a városi kerékpárút-hálózatra.

Itt a bizonyíték: sokkal többet költenek a magyarok külföldön

Egy átlagos magyar turista akkor költ a legtöbbet, ha az Egyesült Államokba utazik, 484 ezer forint körül volt a fejenkénti átlag. Az Afrikába utazók 300 ezer, az Ázsiába tartók 294 ezer forintot költöttek el az utazásuk során.

Globális unikornist nevelhet az Accessio

Miközben a startupok számát tekintve Magyarország nem áll rosszul,...
Hirdetés

Hírek

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Great Taste Awards díjat kapott az esztergomi kávépörkölő üzem

A kávé a kőolaj után a második legtöbbet értékesített termék a világon, világszerte 2 milliárd fogyasztóval.

Gazdaság

Rekordokat döntöget a lakossági hitelezés, csúcson a személyi kölcsön

A lakáshiteleket annak ellenére is keresik, hogy a kamatok immár második hónapja emelkednek. Júliusban már a THM-plafon sem fogta vissza a bankokat az árazásban, egy átlagos lakáshitelnél 6,81 százalékos kamatot és 7,24 százalékos THM-et mért az MNB. 

Az új fizetési megoldás, a qvik sikere

Minden magyar ügyfélnek lehetősége van, hogy használja az új fizetési megoldást. A végső döntést a fogyasztók hozzák meg, a qvik akkor terjed el, ha a fogyasztók számára kényelmes, gyors, egyszerű és biztonságos - fejtette ki.

Mi vár a forintra ha Európa és Amerika kamatcsökkentést tervez szeptemberre?

A Bank of Japan szerepe most az, hogy megszilárdítsa Japán gazdasági pályáját. Egy újabb kamatemelésre minden bizonnyal szükség van

162,6 milliárd forint adózás előtti eredmény az első fél évben – MBH Bank

Az MBH Bank mérlegfőösszege 11,8 százalékos éves emelkedés nyomán 11 727 milliárd forintot tett ki a fél év végén. A társaság 19,3 százalékos tőkemegfeleléssel és 17,8 százalékos elsődleges-tőkemegfelelési mutatóval zárta a fél évet.