Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág A Fed 2%-ról 2,25 %-ra emelte az alapkamatot, folytatódik a monetáris szigorítás
No menu items!

A Fed 2%-ról 2,25 %-ra emelte az alapkamatot, folytatódik a monetáris szigorítás

A Federal Reserve (Fed) monetáris döntéshozó testülete szeptember 26-án zárult kétnapos ülésén 25 bázisponttal, 2,00-2,25 százalékra emelte az irányadó kamatsávot. 

A Fed monetáris döntéshozó testületének tagjai egyhangúlag döntöttek a kamatemelés mellett, és egyetértettek a monetáris szigorítás tervezett ütemű folytatásában is a szeptemberi kamatdöntő ülés nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvének tanúsága szerint.

Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer a szeptemberi ülésen az idén harmadik, 2015 decembere, a kamatemelési ciklus elindulása óta pedig nyolcadik alkalommal emelte meg az irányadó dollárkamatot.

A szeptemberi döntés bejelentésekor – annak indoklásában – a gazdaság jó teljesítményét nyugtázva a Fed megerősítette szándékát a monetáris szigorítás folytatására idén és jövőre.

Az indoklás leglényegesebb elemeként első alkalommal hagyta ki annak megszövegezéséből a testület a monetáris politikájára hagyományosan használt “alkalmazkodó” (accommodative) jelzőt. Jelezve ezzel, hogy

a jövőben sokkal inkább semleges, semmint a gazdasági aktivitást ösztönző, vagy a túlfűtötté válás megelőzésére törekvő monetáris politikát kíván folytatni.

A szerdán nyilvánosságra hozott jegyzőkönyv tanúsága szerint a kamatemelés melletti döntés az előzőhöz hasonlóan a szeptemberi ülésen is egyhangúlag született meg. A döntéshozók ugyanakkor egyetértettek abban, hogy a tervezett fokozatos ütemben folytatni kell a monetáris szigorítást.

Az előző ülés jegyzőkönyvével összevetve a szeptemberi ülésen kevesebbet foglalkoztak a gazdasági növekedést esetleg fékező tényezők elemzésével, sokkal inkább a növekedés javuló esélyeit latolgatták a tanács tagjai. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a viszonylag gyenge világgazdasági teljesítmény változatlanul a dollár erősödésének veszélyét hordozza magában, ami hátrányos hatással lehet az amerikai exportra.

A jegyzőkönyvből kiderül: a tanács tagjai pozitívumként nyugtázták, hogy az amerikai gazdaság gyorsabb ütemben növekedett az idén, mint azt számos közgazdász az infláció gerjesztése nélkül lehetségesnek tartotta, és emellett még a munkanélküliségi ráta is több évtizedes mélypontra húzódott vissza – jelentette az MTI.

A FOMC tagjainak korábban tett nyilatkozatai alapján idén még egy, jövőre pedig három kamatemelést tervez a Fed. Ezt a piacok által feltételezett kamatpályát a szeptemberi ülés most nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvének tartalma is megerősítette.

A nyíltpiaci bizottság 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ezáltal ösztönözze a gazdasági növekedést, és felpörgesse az inflációt.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.