Négy éve 120-150 ezer forintért, idén átlagosan 223 ezer forintos bruttó áron vásároltak laptopokat a vásárlók a Notebook.hu-nál – ami mintegy 23 ezer forinttal magasabb a hazai átlagnál. A tizedik generációs Intel® Core™ processzorok megjelenésével a szupervékony, nagy teljesítményű gépek keresletében is bővülésre számít a kereskedő.
A GfK statisztikái szerint az átlag magyar ötévente cseréli le számítógépét. Az eladott noteszgépek nagyobbik hányadának (65 százalék) 15-16 col közötti méretű a képernyője, és a gépek 70 százalékát legális operációs rendszerrel együtt vásárolják. A noteszgépek piacának bővülése lassul, a belépőszintű és alsókategóriás (bruttó 200 ezer forint alatti árú) modelleket keresik a legkevésbe.
A Notebook.hu-nál a gamer, tehát az alapgépeknél erősebb grafikus gyorsítóval szerelt, játékok futtatására optimalizált noteszgépek eladásai 35 százalékkal bővültek egy év alatt, ami mintegy 15 százalékkal jobb a hazai átlagnál. A gamer gépek mellett a könnyű és vékony kivitelű, nagy teljesítményű hardverrel szerelt hordozható munkaállomások eladásai is emelkedni kezdtek: a jellemzően 300 ezer forintnál drágább modellek alkalmasak komolyabb grafikus, videós vagy tervezési feladatokra, de a kreatív vagy mérnöki munkát végzők mellett azok is előszeretettel vásárolják ezeket, akik hobbiszinten fotóznak vagy videóznak.
A tizedik generációs Intel® Core™ mobil processzorok átértelmezik a hordozható számítógépek használatának élményét vadonatúj architektúrájukkal és rengeteg korszerű funkciójukkal, amelyek teljesítmény és hordozhatóság szempontjából tovább feszegetik az eddigi határokat.
A Notebook.hu várakozásai szerint a tizedik generációs Intel® Core™ processzorok megjelenésével tovább bővül a gamer gépek eladása. A 10 nanométeres gyártástechnológiával készülő lapkák energiahatékony tranzisztorai lehetővé teszik, hogy a processzorba több egységet (például wifi-, Bluetooth-modult, teraflopos számítási teljesítményű grafikus gyorsítót) integráljanak. Ez a magas fokú integráltság nem csupán a teljesítmény, hanem az akkumulátoros üzemidő szempontjából is ideális megoldás.
“Mivel az utóbbi években a noteszgépek kiforrottabbá váltak, ezért ritkábban kell cserélni őket, ugyanakkor azt tapasztaljuk,hogy ha már rászánta magát a cserére egy vásárló, akkor általában a korábbinál nagyobb tudású modellt választ” – mondta el Farkas András, a Notebook.hu ügyvezetője.
Míg négy évvel ezelőtt a notebookok többségét még üzletben vásárolták Magyarországon, ma az online megrendelés a gyakoribb (60 százalék) az offline vásárlásnál (40 százalék). Az online igényelhető hitelkonstrukcióknak köszönhetően minden ötödik gépet hitelre vásárolják itthon, a Notebook.hu esetében az OTP-vel közös ingyenhitel bevezetése nyomán 14 százalékkal emelkedtek az eladások.