Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág A gépek a gépekkel társalognak majd – mobilon? Itt az eSIM, ami...
No menu items!

A gépek a gépekkel társalognak majd – mobilon? Itt az eSIM, ami az embernek is jó!

Már Magyarországon is megjelent az első eSIM-képes készülék, egy okosóra, amit a Telekom dobott piacra. De ez nagyon csak a kezdet: az online aktiválható eSIM forradalmasíthatja a mobil eszközök piacát és a gépek közötti kommunikációt is. Erről kérdeztük Kutas Istvánt, a Magyar Telekom PR vezetőjét.

– Megszoktuk azt, hogyha veszünk egy új mobilkészüléket, akkor belehelyezünk egy SIM-kártyát, az adott szolgáltató SIM-kártyáját, és azzal tudjuk használni WIFI nélkül az adott mobilhálózatot. Erre a jövőben nem lesz szükség, nem lesz fizikai SIM-kártya, hanem e-SIM (embedded SIM), ami már eleve benne van a készülékben, és digitálisan, online lehet aktiválni – elemez Kutas István.

– Ez hogy néz ki? Mi a lényege?

– A lényege, hogy nincs szükség arra, hogy fizikailag bemenjük majd az üzletbe. Nincs szükség arra, hogy a készülékbe belehelyezzünk egy SIM-kártyát, hanem például az online megrendelt, házhoz szállított készüléket interneten keresztül azonnal aktiválni tudjuk. Ennek nagyon nagy jelentősége van az úgynevezett okoseszközök között és szempontjából. Hiszen ezek az eszközök kicsik. Ezekbe az eszközökbe sokkal nehezebb behelyezni a SIM-kártyát. És mivel ezeket az eszközöket úgy kellett eddig tervezni, hogy elférjen benne egy SIM-kártya, ezért mondjuk egy okosóra nagyobb volt, mint amennyire igazából szükség lett volna, formatervezési és kényelmi szempontból. Ez pedig nem igazán jó. Mostantól az okosórák, okoseszközök tekintetében nem lesz szükség arra, hogy bemenjünk az üzletbe, hanem digitálisan is lehet őket aktiválni.

Mi is az eSIM?

Az eSIM a készülékbe integrált SIM-kártya. Az eSIM kifejezés az angol embedded SIM rövidítése, ami beágyazott SIM-et jelent.
Az eSIM a műanyag SIM-kártya fejlettebb változata az új generációs mobiltelefonokhoz, tabletekhez, okoskiegészítőkhöz vagy akár okosautókhoz, IoT eszközökhöz. Segítségével az okoseszköz képes önállóan csatlakozni a mobilhálózatra.

Készülékcsere esetén az eSIM-profil áthelyezhető egy másik készülékbe, ehhez a szolgáltatótól eSIM cserét kell igényelni, melynek keretében új QR-kódot kap az ügyfél. Az új QR-kód beolvasásával a régi készüléken a profil deaktiválódik, az új készüléken pedig aktiválásra kerül.

Kutas István

– De az emberek többsége azért mégiscsak analfabéta ebből a szempontból.

– Szerintem nagyon egyszerűen megtanulható ez online, az interneten, némi segítséggel. Nem véletlenül mondjuk, hogy az okosóra az első lépés. Az okosóra az első olyan, amit a Magyar Telekom kínálatában megjelenítünk, hiszen okosórát azok a felhasználók használnak, akik kicsit jobban eligazolódnak az aktiválás rejtelmeiben.

– De gondolom, azért az üzletekben csak segítenek annak, aki végképp nem boldogul.

– Természetesen készen állunk arra, hogy segítsünk az ügyfeleknek. Ugyanakkor az előrejelzések szerint pár éven belül egy embernek átlag 5-6 olyan eszköze lesz, ami csatlakozik az internethez valamilyen formában. Tehát nagyon kényelmes és egyszerű lesz az ügyfeleknek ezeket otthonról, nyugalomban aktiválniuk, és nem feltétlenül kell befáradniuk egy üzletbe. De természetesen, hogyha valaki úgy dönt, hogy be akar jönni, akkor szeretettel várjuk őt.

– Ezek a készülékek így többet fognak tudni, több adatot tudnak rögzíteni, nagyobb tárhelyük lesz, vagy miért jó még az e-SIM? Mert önmagában az, hogy nem kell bemenni az üzletbe, az nem egy túl nagy bónusz?

– Az egy kényelmi funkció, hogy az ügyfélnek nem kell bejönnie az üzletbe, egyrészt. Másrészt pedig abban is nagy jelentősége van, hogy az eszközök mérete így jelentősen csökkenni tud, akár egészen kis eszközök is, karkötők is kaphatnak internet csatlakozást ez által.

– Akkor nem elsősorban a telefonok szempontjából fontos az eSIM, hiszen ott egyre nagyobbak a készülékek.

– Persze megjelenik majd a telefonoknál is, de most az okosórákra elérhető, és úgy gondoljuk, igazán nagy jelentősége tényleg nem a telefonok, hanem az okoseszközök tekintetében lesz majd. Az olyanok, mint a különböző fittséget jelző karkötők, a vérnyomásmérő eszközök terén lesz igazán fontos.

– Vagyis egy teljesen új szegmens nyerhet így teret?

– Igen, ez egy nagyon fontos lépés a digitalizáció irányába, éppen ezért volt fontos a Magyar Telekom számára az, hogy az eSIM-kártyát a magyar piacon elsőként bevezessük, és igazából a Telekom csoporton belül is mi vagyunk a harmadikak, akik ezt megteszik. Tehát úgy gondoljuk, hogy ez egy olyan lépés a digitalizáció irányába, ami nagyon meggyorsítja a DOLGOK internetét, az internethez való csatlakozást.

– És akkor például milyen DOLGOK jöhetnek még?

– Sokkal egyszerűbb lesz például a vérnyomásmérőnket csatlakoztatni az internetre, az okosóránkat csatlakoztatni, de akár a hűtőnket, autónkat, a különböző eszközeinket is pillanatok alatt tudjuk majd csatlakoztatni a telefonhoz, az internethez. Rettenetes komoly kényelmi funkció ez. Ezért gondoljuk azt, hogy ez nagyon jó lesz az ügyfeleinknek.

– A Telekom felmérése szerint milyen változást hozhat ez rövidtávon?

– Mi úgy gondoljuk, pár éven belül több 10 milliárd eszköz fog tudni csatlakozni az internethez. Ez emberekre lebontva is 5-6 eszközt is jelenthet, ami mindenkinek ott lesz a zsebében, a ruháján, vagy a környezetében, ami az internethez csatlakozik. Igazából az okostelefon egy kicsit háttérbe is fog szorulni, és ezek az eszközök, ezek a kiegészítők veszik majd át jelentős részben a szerepét.

A teljes beszélgetést IDE kattintva nézheti meg.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.