Kezdőlap Pénzvilág A norvég állam önti a pénzt a tőzsdékre
No menu items!

A norvég állam önti a pénzt a tőzsdékre

A befektetők felfoghatatlan vagyont, 84 ezer milliárd dollárt invesztáltak tőzsdén jegyzett cégekbe. A norvég állam, illetve annak nyugdíjalapja a legnagyobb befektetők között van.

A világ tőzsdéin 41 ezer vállalatot jegyeznek. Részvényeik összértéke 84 ezer milliárd dollár. Ez megfelel az éves globális GDP-nek.

Az amerikai tőzsde épülete

A három legértékesebb konszern a Microsoft, az Apple és az SAP. Előbbi kettő értéke meghaladja az 1000 milliárd dollárt.

A harmadik helyezett német szoftvercégé 131 milliárd körül van. Mindegyikben 5 százalékot meghaladó részvénycsomaggal rendelkezik a világ legnagyobb befektetésialap-kezelője, a New York-i Blackrock és a tulajdonosok között van a norvég állam is.

A vállalatok részvényeinek összértékét nézve a tőzsdei cégek 36 százaléka amerikai, 20 százaléka európai. Ugyancsak 20 százalékot tesz ki a fejlett kelet-ázsiai országokban, elsősorban Japánban jegyzett cégek papírjainak összértéke.

A kínai vállalatok a globális részvényvagyon 12 százalékát adják. Kontinensünkön belül a brit tőzsdei cégek a legértékesebbek. A brit részvények összesen 3,8 milliárd dollárt érnek. A szigetországot – meglepetésre a németeket megelőzve – a franciák követik.

A francia székhelyű tőzsdei cégek teljes volumene 2,6 milliárd dollár, míg a németországiaké 2,2 milliárd. Ebben azok a francia és német vállalatok is benne vannak, amelyeket külföldön, tehát nem a párizsi, illetve frankfurti tőzsdén jegyeznek. Számottevő még a kanadai és svájci vállalatok összértéke, 2,1, és 1,4 milliárd dollárral.

Egyenként nézve valamennyi európai országot és Japánt is megelőzik, és csak minimális a lemaradás Kína mögött; a Hong-kong-i cégek 6,9 milliárdos összértékűek.

Hatalmas vagyonok kormányzati kezekben

A világ legnagyobb részvényese a 6.800 milliárd dollár értékű részvénycsomag felett rendelkező New York-i Blackrock bankház. A legjelentősebb befektetők között van a norvég állam is. Utóbbi 9.158 cégben rendelkezik részesedéssel 1.100 milliárd dollár értékben.

Változó, hogy egy országon belül kik a legnagyobb tulajdonosok. Az USA-ban a papírok 70 százaléka privát befektetési alapokhoz tartozik. Európában ezek aránya 40 százalék. Körülbelül ennyi áll köztulajdonban is, tehát ennyi felett rendelkeznek állami szervek, önkormányzatok, köztulajdonú cégek és állami nyugdíjalapok.

A két véglet Szaúdi-Arábia, ahol a világ tőzsdéin befektetett pénz szinte teljes egészében állami, és Szlovákia, ahol a tőzsdei vagyon 90 százalékban cégek és magánszemélyek kezében van.

Kivételek

A maradék 10 százalék nagy része befektetési alapokhoz tartozik. A szlovák állam gyakorlatilag nem rendelkezik részvénytulajdonnal.

Valamennyi országot figyelembe véve a közszektor befektetéseinek 56 százaléka kormányok, 24 százaléka nyugdíjalapok, 11 százaléka nemzeti bankok, 9 százaléka pedig állami vállalatok kezében van. Németországban és Japánban szinte minden közbefektetés kormányzati. Az USA- ban gyakorlatilag csak a nyugdíjalapok fektetnek be ‘közpénzt’ vállalatokba.

2000-ben még nagyjából megegyezett a befektetési- és nyugdíjalapok, valamint a biztosítók részesedése a globális részvényvagyonból. Mára utóbbiak megháromszorozták részvényvagyonukat. Így jóval megelőzik a nyugdíjalapok és a biztosítókat.

A BUX kispályás szereplő

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) megjelent elemzésében a szárnyaló magyar gazdaságról nem túl rózsás képet festett a hazai részvénypiacról.

Nagyításért klikk a képre (A forrásunk oldalához ide klikkelve jut).

A frankfurti lap szerint a magyar gazdaság megítélésében a BUX teljesítménye alig játszik szerepet. A budapesti tőzsde régiós összehasonlításban is kicsi. Ezt az Erste Bank Közép-Kelet-Európával foglalkozó bécsi elemzője is megerősített.

Szerinte csak az OTP, a Mol és a Richter papírja érdekesek nemzetközi szemmel nézve a BUX-on jegyzett három tucat részvény közül.

Ez a három papír adja a teljes forgalom négyötödét. Az OTP-t vonzóvá teszi, hogy a kihelyezett hitelek nemzetközi összehasonlításban szokatlanul magas arányú, 20%-a saját tőkével fedezett. Nehezíti a helyzetét az adózás magyar rendje – mondja a legnagyobb magyar pénzintézetről az osztrák konkurencia elemzője.

A norvég állam mesés gazdagsága

Nagyításért klikkeljen a grafikonra

Norvégia kőolaj és földgáz bevételiből fektet be, amelyek nagy része 1967 óta az állami nyugdíjalap-kezelőhöz folyik be. (Government Pension Fund Norway, GPFN; Statens Pensjonsfond Norge, SPN).

Összvagyona 2018-ban 828 milliárd euró volt. Ezzel minden norvégra 170 ezer euró megtakarítás jut. 67 százalék részvényekbe, 31 állampapírokban, 3 ingatlanokba van befektetve. A bevételek 3 százalékát minden évben jótékonysági projektekre szánja az alapkezelő.

Norvégia a világ 77 országának börzéjén fektet be. A világ a tőzsdei összvagyon 1,3 százalékát birtokolja. Európában 2,33 százalékot, amivel a kontinens legnagyobb befektetője! Értékét tekintve a legnagyobb részesedése a brit Tescoban van (5%). Tulajdoni hányadát nézve pedig a 486 ezer németországi bérlakást tulajdonló Vanoviában (8%).

A norvég nyugdíjalapé az Apple és a Coca-Cola 1, a német gyógyszergyártó, a Bayer 2, a svájci Credit Suisse 5, vagy például a Volvo 2,5 és a Shell százaléka. Utóbbival kapcsolatban érdekesek a norvégok által követett morális szempontokat: fegyvergyártókba és dohánykonszernekbe nem invesztálnak; 2015 óta nem veszik olyan vállalatok részvényeit, illetve eladják a meglévő részesedésüket azokban, amelyek bevételeik több, mint 30 százalékát szénkereskedelemmel szerzik.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.

Vissza nem térítendő támogatás a hazai innovációk levédésére

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.

Összeírják a baromfiféléket Csongrád-Csanád vármegyében

A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a jogszabályok alapján szükséges a baromfiállományok haladéktalan összeírása.

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.