Kezdőlap Világgazdaság A rekordaszály is kiélezi a kínai energiafüggőséget
No menu items!

A rekordaszály is kiélezi a kínai energiafüggőséget

Kínának nagy csapás az aszály, különösen az olyan területeken, mint Szecsuán, ahol az energia 80 százalékát vízerőművekből nyerik. Illusztráció: Bigstock

Kína rekordot döntő hőhullámai és aszályai rávilágítottak arra, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának milyen jelentős kihívásokkal kell szembenéznie, hogy az elkövetkező években a változó éghajlati viszonyok közepette fedezze energiaszükségletét.

A melegebb és szárazabb időjárás az elkövetkező években várhatóan tovább növeli Kína amúgy is hatalmas energiafogyasztását. Ez azt jelenti, hogy a politikai döntéshozóknak nemcsak a fosszilis tüzelőanyagokról a zöld energiára való átállást kell ügyesen irányítaniuk, hanem a megújuló energiaforrások – például a víz- és szélenergia – hálózatának hiányosságait is kezelniük kell.

Kína meglévő megújulóenergia-hálózatának korlátai a múlt hónapban mutatkoztak meg, amikor a Jangce folyó mentén lévő vízerőművek az aszályos időjárás miatt meghibásodtak, így az ország délnyugati részén több millió polgár és vállalkozás maradt áram nélkül.

Ez durva emlékeztető arra, hogy az energiaellátásunk alacsony szén-dioxid-kibocsátásúra történő átállása még nem valósult meg. És ezt a vártnál nehezebb lesz elérni.” – mondta Ma Jun, a pekingi székhelyű Környezetvédelmi Intézet igazgatója az Al Jazeerának.

A vízenergiát Kína azon törekvéseinek egyik fontos pilléreként jelölték meg, hogy 2030-ra elérje a szén-dioxid-kibocsátás csúcspontját, 2060-ra pedig karbonsemlegessé váljon.

E célok elérése – nem is beszélve az ipar és a lakosság bőséges és megbízható energia iránti igényének kielégítéséről – még a kínai zöld energiahálózatot hátráltató hiányosságok nélkül is kihívást jelentene.

A délnyugati Szecsuán tartományban a megújuló energiaforrások a szükséges energia 85 százalékát képesek előállítani, míg a tényleges fogyasztás a tárolókapacitás miatt csak 38 százalékra jön ki Ma szerint, aki a potenciál és a valóság közötti “hatalmas szakadékot” fájlalja.

Ma szerint Kína tanulhatna Európától, ahol Németország a norvégiai vízenergiát és a franciaországi atomenergiát használja, amikor a kedvezőtlen időjárás akadályozza a nap- és szélenergia termelését.

Európa nehézségekkel küzd ebben a koordinációban, mert elveszíti a földgázból származó alapterhelést. De a koordinációjuk összességében jobb” – mondta Ma.

Egyes szakértők úgy vélik, hogy Kína a bürokrácia csökkentésével jobb munkát végezhetne az energia elosztásában.

A termelés és az átviteli infrastruktúra fellendítése mellett a kormánynak meg kell könnyítenie az energia átvitelének és értékesítésének módját is az egész országban” – mondta Philip Andrews-Speed, a Szingapúri Nemzeti Egyetem Energiatudományi Intézetének vezető főmunkatársa az Al Jazeerának.

Ezt adminisztratív – tervezett értékesítés – és politikai – helyi protekcionizmus – akadályok korlátozzák. Ennek eredményeként az egyik területen rendelkezésre álló energiát nem mindig továbbítják egy másik területre” – emelte ki.

A hatékonyság növelése átalakíthatja a kínai vízenergia-ágazatot, amely a világ legnagyobbja, különösen az olyan helyeken, mint Szecsuán, ahol az energia 80 százalékát vízerőművekből nyerik.

A Center for Strategic and International Studies agytröszt szerint Kína vízenergia-kapacitása 2000 és 2019 között hatszorosára nőtt, és ekkor a globális kapacitás közel egyharmadát tette ki.

Ugyanakkor Kína energiaigénye az egekbe szökött, 2000 és 2019 között ötszörösére nőtt a Brookings Institute szerint. Csak tavaly a fogyasztás mintegy 10 százalékkal nőtt, annak ellenére, hogy a Covid-19 megfékezésére széles körben zárlatokat vezettek be.

A júniusban kezdődött hathetes hőhullám során a víztározók kiszáradása azonban felhívta a figyelmet az egyetlen energiaforrásra való nagyfokú támaszkodás veszélyeire.

A vízenergia, akárcsak a nap- és szélenergia, nem olyan kiszámítható és stabil, mint a fosszilis tüzelőanyagok. Ezért kifinomultabb megoldásokat kell találnunk az alacsony szén-dioxid-kibocsátású átmenet megvalósításához” – mondta Ma.

Csungkingben, ahol olyan nagy márkák gyárai működnek, mint a Honda, a Ford Motor és az Isuzu Motors, a múlt hónapban a hatóságok a 45 Celsius-fokos hőmérséklet miatt a vállalatoknak elrendelték, hogy ideiglenesen függesszék fel a működést, így takarékoskodva az energiával.

Máshol, a középső Csianghszi tartományban a munkások 15 órás műszakokban fúrtak kutakat az aszály sújtotta falusiaknak, míg a gazdák a tartományban és a szomszédos Hunanban a terményeik öntözéséhez szükséges vízforrásokért küzdöttek.

Az augusztus végén közzétett hivatalos adatok szerint a júliusi forró időjárás - még a legsúlyosabb hőhullám előtt - 2,73 milliárd jüan (391 millió dollár) kárt okozott, és 5,5 millió embert érintett 185 ezer hektárnyi földterületen.

Kína zöld törekvései ellenére az energiahiány arra késztette a hatóságokat, hogy a széntüzelésű erőművekben több energiát termeljenek.

Kína továbbra is nagyon függ a szénenergiától, amely vízigényes” – mondta az Al Jazeerának Jonna Nyman, a Sheffieldi Egyetem nemzetközi kapcsolatok előadója. “Kína energiaellátása már így is szűkös, és ezek a kihívások további terhet rónak az amúgy is feszült rendszerre” – tette hozzá.

Hosszabb távon Peking a megújuló és nem fosszilis tüzelőanyagokat felhasználó energiaforrások fejlesztésére vonatkozó 14. ötéves tervében szereplő ambiciózus projektek egész sorára épít, többek között arra, hogy a következő nyolc évben Európa teljes megújuló energiahálózatának megfelelő kapacitású szél- és naperőműveket épít.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első negyedévben 224 milliárd forint lett, 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat
Hirdetés

Hírek

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Az USA és Kína letette a fegyvert a vámháborúban, de a bizonytalanság megmaradt

A globális tőzsdék hétfőn emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodott a magas vámtarifák legalább 90 napra történő csökkentéséről, ezzel fékezve a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút, amely globális recessziótól való félelmeket táplált. 

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

MÁV: ezer új autóbusz lesz a Volán-flottánál

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.