Hirdetés
Kezdőlap Autóipar Az autóipar is karanténba vonult - Bajban a Tesla is
No menu items!

Az autóipar is karanténba vonult – Bajban a Tesla is

Az európai autógyártók kivétel nélkül leállították a termelést. A japán és az amerikai cégek sorairól is jóval kevesebb autó gördül le. A fő okok: a kereslet drámai visszaesése és az alkatrészellátás akadozása. Elemzők elkerülhetetlennek tartják az állami szubvenciót.

Az államban és Kínában a reménykednek

A német gyártók közül elsőként a VW jelentette be a termelés teljes leállítását. Csütörtöktől a világ legnagyobb autógyártójának üzemeiben legalább 2 hétig szünetel a munka. Kivételt csak a kínai gyárak képeznek. A döntést a kereslet drámai visszaesése és az alkatrészellátás akadozása mellett a szakszervezetek kényszerítették ki. „A munkatársak a gyártósorokon karnyújtásnyira dolgoznak egymástól” – nyilatkozta az üzemi tanács kollégái egészségét féltő elnöke, Bernd Osterloh.

A döntés a VW-konszernhez tartozó Audi győri gyárát is érinti. Sorra jelentik a Magyarországon működő üzemek is a gyártási stopot.  Az igazgatótanács elnöke, Herbert Diess ’drámai válságról’ beszélt. Ennek ellenére a VW nincs csődveszélyben. 20 milliárd eurós tőkével rendelkezik. „Ennek jó részét idén fel fogja élni” – prognosztizálja a német Metzler bankház autóipari elemzője, Jürgen Pieper.

A Daimler és a többiek

A VW példáját követte a Daimler is. A stuttgarti székhelyű cégnél a dolgozók egészségének védelme mellett az alkatrész ellátási nehézségeire hivatkoztak. A termelés a kecskeméti Mercedes gyárban is szünetelni fog. Szintén 2 hetes leállást jelentett be a francia Peugeot-Citroën (PSA). Ez a konszernhez tartozó Opel szentgotthárdi gyárát is érinti. A Renault egyelőre csak a spanyolországi gyáraiban szünetelteti a termelést. A Fordnál pedig csak a műszakok egy része fog kiesni. A Fiat-Chrysler páros viszont a teljes leállás mellett döntött. Utolsóként a BMW jelentette be a termelési stopot. A németországi munkások viszont továbbra is meg fogják kapni alapbérük 93 százalékát.

Jürgen Pieper szerint 2-3 hónapot meghaladó leállítást esetén fog kritikussá válni a helyzet. „Az első félévet biztos, hogy minden gyártó veszteséggel fogja zárni. Abban reménykedhetnek, hogy a harmadik negyedévben javul, a negyedikben pedig normalizálódik a piac.” Pieper szinte biztos benne, hogy az európai gyártók 2-3 hónapon belül állami segítséget fognak kérni. „Ez érthető és jogos tekintettel a kereslet drámai visszaesésére.”

„A beszállítók sokkal rosszabb helyzetben vannak a gyártóknál” – véli a Német Világgazdasági Kutatóintézet (DIW) elnöke, Marcel Fratzscher. Nagyrészüknek jóval kisebb a likviditása, mint a tőkeerős gyártóknak. „Elsősorban nekik kellene segíteni.”

Az egyetlen remény Kína. A vírus kiindulópontján normalizálódni látszik a helyzet. A 33 külföldi autógyár közül 31-ben újraindult a termelés és a vevők is kezdenek visszatérni. A vírus tetőzésekor, februárban a legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező VW eladásai 74 százalékkal, a tavalyi 324 ezerről 60 ezerre estek vissza. „Az autóipar elsősorban abban bízhat, hogy a világ legnépesebb országában a vevők hellyel közel pótolni fogják a máshol kieső vásárlókat.”

Bajban a Tesla is

Az elektroautó gyártás éllovasa is üzembezárásra kényszerült. A Tesla kaliforniai gyárában, Fremontban áll le a termelés. A döntés nem önszántából hozta a cégvezetés. Rákényszerült, miután a kaliforniai hatóságok a körzetben 3 hetes kijárási tilalmat rendeltek el. Így otthon kell maradnia az üzem 10 ezer dolgozójának. A gyártás vélhetőleg a hatósági intézkedéstől függetlenül is abbamaradt volna néhány napon belül. Ugyanis komoly fennakadások vannak az alkatrész- és alapanyag szállításban.

Nagy csapás az Elon Musk nevével fémjelzett cégnek. Fremontban folyik ugyanis a világ első, szériában készülő SUV-jának, az Y-Modellnek a gyártása. Az új modelltől a bevételek felpörgését és hosszú évek után a tartós nyereségességet remélték Muskék.

Korábban a sanghaji üzemet is be kellett zárniuk. Ott azonban 10 nap után újraindulhatott a termelés.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.