Hirdetés
Kezdőlap Autóipar Az autóipar is karanténba vonult - Bajban a Tesla is
No menu items!

Az autóipar is karanténba vonult – Bajban a Tesla is

Az európai autógyártók kivétel nélkül leállították a termelést. A japán és az amerikai cégek sorairól is jóval kevesebb autó gördül le. A fő okok: a kereslet drámai visszaesése és az alkatrészellátás akadozása. Elemzők elkerülhetetlennek tartják az állami szubvenciót.

Az államban és Kínában a reménykednek

A német gyártók közül elsőként a VW jelentette be a termelés teljes leállítását. Csütörtöktől a világ legnagyobb autógyártójának üzemeiben legalább 2 hétig szünetel a munka. Kivételt csak a kínai gyárak képeznek. A döntést a kereslet drámai visszaesése és az alkatrészellátás akadozása mellett a szakszervezetek kényszerítették ki. „A munkatársak a gyártósorokon karnyújtásnyira dolgoznak egymástól” – nyilatkozta az üzemi tanács kollégái egészségét féltő elnöke, Bernd Osterloh.

A döntés a VW-konszernhez tartozó Audi győri gyárát is érinti. Sorra jelentik a Magyarországon működő üzemek is a gyártási stopot.  Az igazgatótanács elnöke, Herbert Diess ’drámai válságról’ beszélt. Ennek ellenére a VW nincs csődveszélyben. 20 milliárd eurós tőkével rendelkezik. „Ennek jó részét idén fel fogja élni” – prognosztizálja a német Metzler bankház autóipari elemzője, Jürgen Pieper.

A Daimler és a többiek

A VW példáját követte a Daimler is. A stuttgarti székhelyű cégnél a dolgozók egészségének védelme mellett az alkatrész ellátási nehézségeire hivatkoztak. A termelés a kecskeméti Mercedes gyárban is szünetelni fog. Szintén 2 hetes leállást jelentett be a francia Peugeot-Citroën (PSA). Ez a konszernhez tartozó Opel szentgotthárdi gyárát is érinti. A Renault egyelőre csak a spanyolországi gyáraiban szünetelteti a termelést. A Fordnál pedig csak a műszakok egy része fog kiesni. A Fiat-Chrysler páros viszont a teljes leállás mellett döntött. Utolsóként a BMW jelentette be a termelési stopot. A németországi munkások viszont továbbra is meg fogják kapni alapbérük 93 százalékát.

Jürgen Pieper szerint 2-3 hónapot meghaladó leállítást esetén fog kritikussá válni a helyzet. „Az első félévet biztos, hogy minden gyártó veszteséggel fogja zárni. Abban reménykedhetnek, hogy a harmadik negyedévben javul, a negyedikben pedig normalizálódik a piac.” Pieper szinte biztos benne, hogy az európai gyártók 2-3 hónapon belül állami segítséget fognak kérni. „Ez érthető és jogos tekintettel a kereslet drámai visszaesésére.”

„A beszállítók sokkal rosszabb helyzetben vannak a gyártóknál” – véli a Német Világgazdasági Kutatóintézet (DIW) elnöke, Marcel Fratzscher. Nagyrészüknek jóval kisebb a likviditása, mint a tőkeerős gyártóknak. „Elsősorban nekik kellene segíteni.”

Az egyetlen remény Kína. A vírus kiindulópontján normalizálódni látszik a helyzet. A 33 külföldi autógyár közül 31-ben újraindult a termelés és a vevők is kezdenek visszatérni. A vírus tetőzésekor, februárban a legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező VW eladásai 74 százalékkal, a tavalyi 324 ezerről 60 ezerre estek vissza. „Az autóipar elsősorban abban bízhat, hogy a világ legnépesebb országában a vevők hellyel közel pótolni fogják a máshol kieső vásárlókat.”

Bajban a Tesla is

Az elektroautó gyártás éllovasa is üzembezárásra kényszerült. A Tesla kaliforniai gyárában, Fremontban áll le a termelés. A döntés nem önszántából hozta a cégvezetés. Rákényszerült, miután a kaliforniai hatóságok a körzetben 3 hetes kijárási tilalmat rendeltek el. Így otthon kell maradnia az üzem 10 ezer dolgozójának. A gyártás vélhetőleg a hatósági intézkedéstől függetlenül is abbamaradt volna néhány napon belül. Ugyanis komoly fennakadások vannak az alkatrész- és alapanyag szállításban.

Nagy csapás az Elon Musk nevével fémjelzett cégnek. Fremontban folyik ugyanis a világ első, szériában készülő SUV-jának, az Y-Modellnek a gyártása. Az új modelltől a bevételek felpörgését és hosszú évek után a tartós nyereségességet remélték Muskék.

Korábban a sanghaji üzemet is be kellett zárniuk. Ott azonban 10 nap után újraindulhatott a termelés.

Elektromos cégautó vásárlás, flottaüzemeltetés. Szakmai konferencia konzultációs lehetőséggel 2024 március 21.-én. A 30 milliárdos kerettel megnyíló, elektromos cégautó beszerzést támogató pályázattal kapcsolatos információk, tanulságok. A KKV-ék számára is egyre meghatározóbb, már hatályos ESG törvény cégautó üzemeltetésre vonatkozó kérdésköre, az elektrifikáció rövid és hosszútávú hatásainak bemutatása.
További információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adategyeztetést indít az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Az ellenőrzéshez személyi igazolványra és lakcímkártyára, valamint villany- és/vagy gázszámlára van szükség.

Zöldkötvényt bocsátott ki az MFB

Az MFB stratégiájának és működésének egyaránt szerves részét képezi a globális éghajlati célkitűzések, valamint a társadalmi hasznosságú célok támogatása.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

Számoljuk fel az illegális hulladéklerakókat

Újra igényelhetnek támogatást illegális hulladéklerakók felszámolására önkormányzatok, civil és gazdálkodó szervezetek, valamint egyházak is.

Hírek

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint 3,3 százalékot gyengült az euróval, 4,2 százalékot gyengült a dollárral szemben és 0,2 százalékkal áll erősebben a svájci frank ellenében.

Még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő

Sokak számára lehet visszatartó erő az MI rohamléptékű terjeszkedése, és azért nem nyitnak komolyabban a programozói terület felé, mert félnek, hogy rövid idő alatt elveheti az MI a munkájukat.

Erősödött kissé szerda reggelre a forint

Erősödött kissé a forint szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a keddi, közel másfél százalékos gyengülését követően.

Csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 494,13 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel 65 599,49 ponton zárt hétfőn.

Gazdaság

A Zeina Hotels menedzser study tour a sikeres szezonért

A 2024-es sikerhez is elengedhetetlen, hogy a szállodalánc minden tagjának és minden részlegének kiemelkedően kell teljesítenie, miközben az elkötelezett munka mellett a kreatív, újító ötletekre is szükség van.

Februárban is nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban

A jegybank 14 millió forintra bírságolta a CIG Pannónia Életbiztosítót

A feltárt hiányosságok miatt szabta ki az MNB a 12,5 millió forint felügyeleti és a 1,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot a társaságra.

Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

A téli üdüléseink rövidebbek voltak, mint a nyáriak, a gyors online biztosításkötést pedig már többnyire közvetlenül az indulás előttre hagyjuk.