Kezdőlap Világgazdaság Az EU összeomlását a zsebünkön is nagyon megéreznénk
No menu items!

Az EU összeomlását a zsebünkön is nagyon megéreznénk

Az Európai Uniót a jólét biztosítékának tekintik szerte a kontinensen, ezért közgazdászok kiszámolták, mit jelentene az összeomlása. Az eredmények drasztikusak.

Az európai integráció fontosságát gyakran hangsúlyozzák, de vajon számszerűsíthető-e ez gazdasági szempontból? A müncheni Ifo Intézet közgazdászai éppen erre tettek kísérletet: kiszámították, milyen gazdasági következményei lennének az Európai Unió felbomlásának.

A Spiegel által szemlézett kutatás szerint a gazdasági erő – és közvetve a jólét – veszteségei jelentősek lennének. Németországban az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) 5,7 százalékkal csökkenne. Máshol a következmények még drasztikusabbak lennének: Ausztria 7,8 százalékos, Hollandia 7,7 százalékos, Belgium 10,2 százalékos veszteséggel szembesülne. Franciaország és Olaszország esetében a veszteséget 4,1 százalékra becsülik. A kisebb gazdaságok, mint Málta (19,4 százalék), Luxemburg (18,1 százalék) és Észtország (11,8 százalék) veszítenének a legtöbbet.

A kisebb gazdaságokat érő nagyobb kár a kereskedelmi forgalomhoz kapcsolódik. Minél kisebb egy ország, annál nagyobb hasznot húzhat abból, ha más államokkal egyesülve közös belső piacot és vámmentes kereskedelmet alakít ki, úgy, mint az EU-ban. Másrészt minél nagyobb egy gazdaság, annál nagyobb kereskedelmet tud lebonyolítani a saját országán belül.

Az a tény, hogy az EU-ban nettó befizetők és nettó befogadók vannak, az EU összeomlása esetén is következményekkel járna. “Ha ezen felül figyelembe vesszük az EU-tagállamok közötti transzferfizetéseket, akkor a jólétveszteség majdnem megduplázódna az olyan transzferfogadók esetében, mint Magyarország, Litvánia és Bulgária” – mondta Jasmin Gröschl, az Ifo kutatója. “Az olyan nettó befizetők, mint Németország és Svédország valamivel kevesebbet veszítenének” – tette hozzá.

A nettó befizetők számára a transzferek megszüntetésével járó előnyök azonban sokkal kisebbek lennének, mint az EU felbomlásából eredő veszteségek. Németország esetében az előnyök mindössze 0,2 százalékpontot tennének ki, szemben az összes uniós megállapodás felbomlásából származó 5,2 százalékpontos veszteséggel.

A közgazdászok kiszámolták azt is, hogy milyen következményekkel járna, ha csak az EU egységes piacát szüntetnék meg. Az olyan nagy uniós gazdaságok, mint Németország (mínusz 3,6 százalék), Franciaország (3,0 százalék), Olaszország (2,7 százalék) vagy Spanyolország (2,5 százalék) jólétének csökkenése kisebb lenne, mint a kis uniós gazdaságoké. Ausztria számára az EU egységes piacának felbomlása 5,6 százalékos jóléti veszteséget jelentene.

Az uniós vámunió felbomlása viszont kisebb hatásokkal járna, mint az egységes piac felbomlása. A legnagyobb veszteség Írországban (0,4 százalék), valamint a Cseh Köztársaságban, Luxemburgban, Lengyelországban és Szlovéniában (0,3 százalék) következne be. A többi uniós országot érintő negatív következmények viszonylag csekélyek lennének. Az euróövezet felbomlása minden tagállamra negatív hatással lenne. Az Ifo kutatói szerint azonban csak Luxemburg (2,5 százalék) és Németország (0,7 százalék) esetében lenne jelentős.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet