Olaszországi szerencsejáték biztosítási ügyletei nyomán milliárdos veszteségeket könyvelhet el a magyar tulajdonú CIG Pannónia Első Magyar Biztosító Zrt. Beszámolók szólnak arról is, hogy a biztosítót viszontbiztosítással is megvezették. Az MNB az érintett tevékenység felfüggesztésével reagált, és vizsgálódik. Tőkeemelésre lesz szükség.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) vizsgálódik, annak lezártáig – legfeljebb egy évre – felfüggesztette a biztosító olaszországi kezesi és garanciatermékeinek forgalmazását. Az MNB az állománnyal kapcsolatos jövőbeni kockázatok mérséklését, és azt szeretné elérni, hogy a biztosító lépéseket tegyen a feltárt kockázatok további csökkentésére. A felügyeleti hatóság tájékoztatása szerint a vizsgálatok egészen a 2016. szeptember 1-jétől veszi górcső alá a cég tevékenységét.
Az MNB hivatalból indított átfogó vizsgálatokat a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-nél (CIG EMABIT). A vizsgálatok egyebek közt a biztosító olaszországi, határon átnyúló – különösképpen a kezesi és garanciabiztosításokra vonatkozó – tevékenységét elemzi.
Az egyik vizsgálathoz kötődő végzésében az MNB ideiglenesen felfüggesztette a CIG EMABIT olaszországi határon átnyúló tevékenysége során új kezességi és garanciabiztosítások megkötését, illetve a már megkötött ilyen szerződések meghosszabbítását. A felfüggesztés a vizsgálatot lezáró döntés meghozataláig, de legfeljebb egy évig marad érvényben – adta hírül a hatóság.
Az MNB kötelezte a biztosítót, hogy haladéktalanul intézkedjen biztosítási tevékenységének körültekintő és megbízható, saját pénzügyi helyzetét nem veszélyeztető, megerősített kockázatkezeléssel és kontrollokkal ellátott művelése érdekében, különös tekintettel az olaszországi kezesi és garanciaágazat kapcsán már vállalt biztosítási – és felmerülő működési – kockázatokra.
A jegybank azt követően döntött intézkedéséről, hogy a CIG EMABIT szavatolótőke-megfelelése kedvezőtlen irányba mozdult el az olaszországi úgynevezett “gaming” kezesi biztosítások kapcsán bekövetkezett (és a biztosító tulajdonosa által 2019 augusztusában részben már nyilvánosan is bejelentett) több jelentős káresemény miatt.
Az Index az ügyletekről beszámolva azt írta, hogy a magyar biztosító, az EMABIT kezesi biztosítást kötött az Olasz Vám- és Monopóliumügynökséggel (ADM). Az ADM egyfajta felügyelet és adóhivatal is egyben, ő szedi be a koncessziós díjakat és az adókat az olasz cégektől, így a szerencsejátékcégektől is.
A biztosítás lényege az volt, hogy amennyiben az ADM-nek nem fizet valaki, a CIG helytáll, majd ő beszedi a késlekedőktől a díjakat, adókat.
Az MNB szerint érintett olaszországi állomány esetleges további gyarapodása emellett veszélyeztetné az érintett (jelenlegi és esetleges jövőbeni) szerződők, biztosítottak és kedvezményezettek gazdasági érdekeit. Az ügyfélérdekek mellett a biztosítási piac stabilitása, prudens működése is az intézkedés meghozatalát követelte meg – szögezte le a hatóság.
a kár mértéke – hamis viszontbiztosítás
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján a CIG Pannónia azt közölte csütörtökön, hogy az EMABIT 2014 óta műveli az olasz határon átnyúló tevékenységét. Jelenleg 5553 élő szerződéssel rendelkezik Olaszországban és teljes kitettsége 504,5 millió euró.
Az állomány jelentős részén, 1372 szerződés esetében, 319,2 millió euró összesített szerződéses limit erejéig a leányvállalat vélt viszontbiztosítási szerződéssel rendelkezett 2015 augusztusa óta az Africa Revel, amelyről 2019 szeptember végén az Africa Re megerősítette, hogy hamisítvány.
A szerződés megkötésében résztvevő viszontbiztosítási alkuszok felelősségre vonását az EMABIT megkezdte, a csalás kapcsán feljelentést tett.
A társaság a viszontbiztosítási szerződéssel nem fedezett biztosításokból származó veszteségeit 2019. szeptember 25-én 670 millió forintra becsülte. A harmadik negyedéves mérlegkészítésig rendelkezésre álló információk alapján a becsült veszteség összege 525 millió forintra csökkent.
Az EMABIT-hoz a harmadik negyedéves mérlegkészítést követően a hamis viszontbiztosítási szerződéssel fedezett kötvények közül két, egyenként 5 millió eurós limittel megkötött kezesi biztosításra lehívás érkezett a teljes limit – azaz összesen 10 millió euró – megfizetésére vonatkozóan.
Az EMABIT vitatja a kár megalapozottságát és mértékét, továbbá egyeztetést kezdeményezett a jogosulttal. A szerződés alapján az alapkötelem körülményeinek tisztázását és a kár mértékének bizonyítását várja el az EMABIT ahhoz, hogy kötelezettségei fennállását elismerje. Tekintettel arra, hogy a lehívás 2019. október 15-én érkezett, erre vonatkozóan az érintettektől megfelelő tájékoztatást az EMABIT még nem kapott.
A CIG közleménye megállapítja, hogy az ügy hatással van a leányvállalat szavatoló tőke megfelelésére, ezért tőkeemelésre lesz szükség az EMABIT-ban. Ennek mértéke azonban csak a későbbiekben lesz megállapítható.
A Portfólió arról számolt be, hogy a tőzsde veszteség a cégben jelentős részesedéssel rendelkező tulajdonosok is megszenvedik, így például a Mészáros Lőrinchez köthető Opus is. A cég a Konzumtól „örökölte” meg a CIG Pannónia közel 25 százalékos részesedését, ami a Konzum és az Opus július eleji egyesülése óta közel 4 milliárd forintot veszített értékéből. Az Opus számára a biztosítás nem egy stratégiai üzletág, “likvid befektetésként” gondol a CIG Pannóniára, és a CIG közleményét követően jelezte, hogy nem fog tőkét tenni a CIG-be.