Kezdőlap Világgazdaság Az USA is importál orosz olajat, de ezt le akarja állítani
No menu items!

Az USA is importál orosz olajat, de ezt le akarja állítani

Az orosz olaj az Egyesült Államokba érkező összes nyersolajszállítmány mintegy 3 százalékát tette ki tavaly. Illusztráció: Bigstock

Amerikai sajtóhírek szerint a Biden-kormányzat fontolgatja, hogy megtiltja az orosz olajimportot, akár az európai szövetségesek részvétele nélkül.

A Bloomberg informátorai szerint a kormányzat még nem döntött az amerikai importtilalomról, és a lépés időzítése és hatóköre még képlékeny. A kormányzat tisztviselői szoros kapcsolatot tartanak fenn a szövetségesekkel egy esetleges tilalomról, miközben a belföldi hatásokra való felkészülésen is dolgoznak – mondták.

Az olaj hétfőn az ázsiai kereskedésben hordónként 139 dollárig emelkedett, miután kiderült, hogy a Biden-kormányzat mérlegeli az orosz nyersolajra vonatkozó esetleges embargó lehetőségét, és ezzel felerősítette az ellátási félelmeket az amúgy is ingatag piacon. A Brent nyersolaj ára 18 százalékkal ugrott, miközben az amerikai részvények határidős ügyletei a gyorsuló infláció kilátása miatt csökkentek.

A kormányzat tisztviselői a múlt héten megvitatták az amerikai olaj- és gáziparral, hogy a tilalom milyen hatással lehet az amerikai fogyasztókra és a globális energiaellátásra, miközben a washingtoni törvényhozók mindkét pártban dolgoznak az orosz olajimportot tiltó törvényjavaslatok elfogadásán, hogy így büntessék meg a Kremlt az ukrajnai invázió miatt.

Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke vasárnap közölte, hogy a Ház “erőteljes jogszabályokat vizsgál”, amelyek más, Oroszországnak a világgazdaságtól való elszigetelését célzó lépések mellett megtiltanák az orosz olaj és energiatermékek behozatalát. A cselekvésre irányuló nyomás azután nőtt meg, hogy Volodimir Zelenszkij elnök szombaton egy telefonhívás során arra kérte a törvényhozókat, hogy tiltsák be az orosz olaj importját.

Korábban vasárnap Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy az Egyesült Államok és európai szövetségesei az orosz olajimport esetleges betiltásáról tárgyalnak, hogy az ukrajnai háború miatt szigorítsák a Vlagyimir Putyin elnökre nehezedő gazdasági nyomást. Blinken, aki szombaton tárgyalt a kérdésről Joe Biden amerikai elnökkel, azt mondta, hogy az olajszállításokat biztosítani kell, ha ilyen intézkedést vezetnének be.

Jelenleg nagyon aktív tárgyalásokat folytatunk európai partnereinkkel arról, hogy megtiltjuk az orosz olaj behozatalát országainkba, miközben természetesen fenntartjuk a globális olajellátás folyamatos fenntartását” – mondta Blinken, aki vasárnap Kelet-Európában folytatott tárgyalásokat.

Az orosz olaj az Egyesült Államokba érkező összes nyersolajszállítmány mintegy 3 százalékát tette ki tavaly, az amerikai Energiainformációs Hivatal adatai szerint. A Kpler hírszerző cég szerint az orosz nyersolaj amerikai importja 2022-ben 2017 óta a leglassabb éves ütemre csökkent.

Ha az egyéb kőolajtermékeket – például a benzin és dízel előállítására felhasználható fűtőolajat – is beleszámítjuk, akkor Oroszország a 2021-es amerikai kőolajimport mintegy 8 százalékát adta, bár ezek a szállítmányok is csökkenő tendenciát mutattak az elmúlt hónapokban.

Más amerikai szövetségesek, mint Dél-Korea és Japán valószínűleg követik a példát, ha a Biden-kormányzat betiltja az orosz olajat, annak ellenére, hogy ez sebezhetővé teszi őket – véli John Driscoll, a JTD Energy Services Pte Ltd. vezető stratégája, aki több mint 30 éve kereskedik nyersolajjal és kőolajjal Szingapúrban.

A világ egyik legnagyobb olajexportőrét kerül ki az egyenletből. Ez nemcsak az orosz olajexportra, hanem a teljes ellátási láncra is komoly hatással lesz.” – mondta. 

Oroszország gáz- és olajszállításait az Egyesült Államok és az európai országok által bevezetett szankciók többnyire megkímélték a gazdasági hatásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt, beleértve Európa nagyobb függőségét az orosz olajtól és különösen a földgáztól.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke utalt arra, hogy rövid távon nehéz lesz csökkenteni az Európai Unió függőségét az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

Az Európai Unióban éppen most vitatjuk meg a stratégiai megközelítést, a tervet, hogyan gyorsítsuk fel a megújuló energiaforrásokba történő beruházásokat, hogyan diverzifikáljuk az energiaellátásunkat” – mondta a CNN-nek vasárnap.

Joe Manchin demokrata szenátor, aki tagja a törvényhozók kétpárti csoportjának, amely támogatja a korlátozás bevezetését célzó törvényjavaslatot, vasárnap azt javasolta, hogy az Egyesült Államok járjon el egyedül.

Alapvetően ostobaság, ha továbbra is termékeket vásárolunk, profitot és pénzt adunk Putyinnak, hogy azt az ukrán nép ellen használhassa” – mondta Manchin az NBC műsorában, rámutatva az amerikai energiaszektor szerinte kiaknázatlan erőforrásaira.

Frissítés: Magyar idő szerint hétfő este az Egyesült Államok kongresszusának tagjai elfogadták az Oroszországból származó olajimport tilalmáról, valamint az Oroszországgal és Belarusszal fenntartott szokásos kereskedelmi kapcsolatok megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre

Az élelmiszerárak alakulása kiemelten fontos a családok számára, ezért a kormányzat a jövőben is határozottan fellép a megfizethető alapvető élelmiszerek érdekében.

NGM: csökkent az államháztartás GDP-arányos hiánya 2024-ben

A 2024-es költségvetés a háborús helyzetben is garantálta az ország, a magyar családok és a nyugdíjasok védelmét. A 2024-es évben a kormány a nehéz külső körülmények ellenére is következetesen kiállt a magyar gazdaságpolitika eredményeinek megőrzése mellett, a költségvetés biztosította a honvédelmi, rezsivédelmi, családpolitikai és a nyugdíjak értékét megőrző forrásokat. Mindezeken túl a kormány jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, a 2023. évi 6,7 százalékról érdemben csökkent a GDP-arányos hiány a tavalyi évben.

Kiemelkedő érdeklődés az újabb nemzetközi kötvény iránt

Kiemelt volt a befektetői érdeklődés az MBH Bank Nyrt. újabb nemzetközi, MREL-képes kötvénye iránt 2025. január 21-én. Összesen 1,6 milliárd eurót meghaladó ajánlat érkezett be a befektetőktől, ami az induláskor megfogalmazott minimum célhoz képest több mint háromszoros túljegyzést jelent.

Új polgári repülőteret alakítanak ki Miskolcon

A Miskolc City Airport megkapta a létesítési engedélyt az új, polgári célú, speciális repülőtér kialakítására Miskolcon.

Hírek

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...