Az Európai Unió képes lesz átvészelni a következő telet orosz gázimport nélkül, miközben elkerüli a gazdaságot érő súlyos károkat – áll a belga székhelyű Bruegel gazdasági kutatóintézet friss jelentésében.
A Bloombergen szemlézett kutatás szerint a 27 országból álló blokknak legalább 10-15 százalékkal kellene csökkentenie a keresletét, ha Oroszország az Ukrajnát ért támadást követően teljesen leállítaná a szállításokat.
Ha viszont az orosz exportóriás, a Gazprom továbbra is teljesíti hosszú távú szerződéses kötelezettségeit, akkor Európa kimerült tárolói könnyen feltölthetők a következő fűtési szezon előtt – derül ki a jelentésből.
Vlagyimir Putyin elnök döntése, hogy megszállja Ukrajnát, az EU keleti szomszédját, rávilágít a blokk függőségére az Oroszországból származó gázimporttól. Egyes politikusok és vállalatok ezzel együtt is felszólítottak a gázvásárlások betiltására. Az ellátási zavarok kockázatát az uniós energiaügyi miniszterek a tervek szerint még hétfőn megvitatják egy brüsszeli rendkívüli ülésen.
“Oroszország ukrajnai inváziója vízválasztó pillanat az EU számára, amely az energiatérképét is újra fogja tervezni. A legfontosabb üzenetünk egyértelmű: ha az EU kénytelen vagy hajlandó viselni a költségeket, akkor az orosz gáz pótlása már a jövő télre is megoldható kell, hogy legyen anélkül, hogy a gazdaság tönkremenne” – mondta Simone Tagliapietra, a jelentés egyik szerzője.
Az EU számára a legnagyobb azonnali kihívást a kimerült gázkészletek feltöltése jelenti. Bár a blokk még mindig növelheti a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát olyan országokból, mint az Egyesült Államok, az ilyen beszerzések drágábbak lesznek. A tárolók átlagos szintre való feltöltése pedig költséges feladat lesz:
a Bruegel szerint ez a költség a korábbi évek 10 milliárdjával szemben elérheti a 70 milliárd eurót.
Mivel az előrejelzések szerint az árak a nyár folyamán – amikor általában olcsóbb a gázvásárlás – magasak maradnak, a vállalatoknak nem lesz elég ösztönzőjük a tartalékok feltöltésére, és a kormányoktól kockázatmegosztási eszközökre lesz szükségük.
“A 22-es csapdájába kerültünk. Ahhoz, hogy felkészüljünk, mostantól kezdve fel kell töltenünk a tárolókat. A kereskedelmi szereplők azonban a jelenlegi árakon visszariadhatnak a gázvásárlástól, mivel attól kell tartaniuk, hogy a Gazprom a piac elárasztásával bármelyik pillanatban az árak összeomlását okozhatja” – mondta Georg Zachmann, a Bruegel-jelentés társszerzője.
Az európai gázárak az elmúlt héten az ukrajnai események kibontakozása és a nyugati kormányok Oroszországgal szemben hozott szankciói után felborultak. Az irányadó határidős jegyzések hétfőn 36 százalékkal ugrottak meg.
A Bruegel kutatói szerint a válságforgatókönyvek sok improvizációt igényelnek majd. Az orosz gáz nélkül való túléléshez az EU-nak több tucatnyi szabályozást kellene felülvizsgálnia, gyorsan sok pénzt költenie és nehéz döntéseket hoznia, elfogadva, hogy sok esetben nem lesz elég ideje a tökéletes megoldásokra.
A jelentés akkor készült, amikor az Európai Bizottság cselekvési tervet dolgoz ki a blokk energiaügyi rugalmasságának fokozására és a fosszilis tüzelőanyagok importjától való függőség csökkentésére. Az uniós végrehajtó testület hangsúlyozta, hogy Európa számára a legjobb megoldás a Green Deal végrehajtásának felgyorsítása. Ez egy olyan átfogó stratégia, amely a tiszta energiára való áttérést és a klímasemlegesség 2050-ig történő elérését célozza.
Boruzs Álmos