Kezdőlap Címkék Felzárkózás

felzárkózás

KSH: erősödtek a kihívások, de a magyar gazdaság folytatta a felzárkózást 2022-ben

Erősödtek a gazdasági kihívások tavaly, Magyarország ugyanakkor 4,6 százalékos GDP-növekedéssel folytatta a felzárkózást az uniós átlaghoz - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen megjelent, Magyarország 2022 című kiadványában.

Nagy Márton: az infláció letörése és a gazdasági felzárkózás a legfontosabb feladat

Az infláció letörése és a gazdasági felzárkózás folytatása a legfontosabb feladat idén - jelentette ki a gazdaságfejlesztési miniszter a Magyar Multi Program zárókonferenciáján.

Európai Bizottság: csökkentek az uniós régiók közötti különbségek

Az európai uniós támogatásoknak köszönhetően csökkentek az uniós régiók közötti különbségek, valamint a területi és társadalmi egyenlőtlenségek - közölte az Európai Bizottság 8. kohéziós jelentésében.

Matolcsy: a költségvetésnek vissza kell térnie az egyensúlyi pályára

Az infláció legyőzéséhez a költségvetésnek vissza kell térnie az egyensúlyi pályára és a kormánynak teljes versenyképességi fordulatot kell végrehajtania - írta a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Matolcsy György: a román fejlettségi szint gyorsan közelíti a magyart

Románia a térség leggyorsabb felzárkózását mutatta a rendszerváltozás óta, a 17,5 százalékpontos magyar felzárkózási ütem több mint kétszeresét érte el. Így a 2020-as, 71,3 százalék fejlettségről a szomszédos országnak történelmi közelségbe került a 74,4 százalékon álló magyar mutató utolérése - ismertette friss írásában a jegybankelnök.

Matolcsy György: a lengyel felzárkózás kétszer gyorsabb a magyarnál

A lengyel gazdaság felzárkózása az uniós átlaghoz kétszeres sebességet ért el a magyarhoz képest 2020-ra. Ennek döntő forrása az, hogy a modernizáció legfontosabb eszközeit jobban használják, mint Magyarország - írta a jegybankelnök.

Matolcsy: a gazdaságpolitikai és a költségvetési érdek összecsúszott

A 2010 utáni gazdaságpolitikával Magyarország elérhette volna az 1936-os fejlettségi csúcsát, de a miniszterelnök és a kormány a gazdaságpolitikai intézményeinek munkamegosztásáról nem a legjobb dötést hozta. Erről Matolcsy György írt legújabb írásában, amelyben az elmaradt eredményeket összegezte és számszerűsítette.

Matolcsy: intézményi váltás kell a kormányzati gazdaságpolitikában

Magyarországnak nagyon sokba került, hogy eddig elmaradt a versenyképességi fordulat, és ha továbbra is elmarad, az a felzárkózásunkba kerül. Ezért kell a kormányzati gazdaságpolitika intézményi váltása és a versenyképességért felelős új intézmény felállítása - mutat rá legújabb írásában Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki a múlt héten is hibának nevezte a Pénzügyminisztériumra bízni a gazdaságpolitikát.

Matolcsy: az euró bevezetése véget vetne a nemzeti felemelkedésnek

A jövő évi választás valójában arról szól, hogy képesek lesznek-e az Európai Unió intézményei - az Európai Egyesült Államokban hívő, balliberális magyar vezető csoporttal közösen - arra, hogy Magyarországot rövid úton bevigyék az euróövezetbe - írta a Magyar Nemzet internetes oldalán megjelent cikkében a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Matolcsy: a felzárkózás mintáit már Keleten kell keresni

Magyarország fenntartható felzárkózásának mintái már nem Nyugaton, hanem Keleten, Kelet-Ázsiában és a Közel-Keleten találhatóak - veti fel Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke legfrissebb írásában.

Matolcsy tizennyolc pontja – új gazdaságelméletre van szükség

Egy fenntartható magyar felzárkózáshoz biztos gazdaságelméleti alapok kellenek, miközben a korábbi alapok megváltoztak. A korábbi közgazdasági elméletek már nem érvényesek, helyükre egy új, most formálódó elmélet lép - írta Matolcsy György, az MNB elnöke.

Matolcsy György: Észtország lehet a példa

Észtország rekordszintű fejlődésének sok olyan tanulsága van, amelyet Magyarországnak is érdemes figyelembe vennie - írta a Magyar Nemzeti Bank elnöke a növekedés.hu oldalon.

Matolcsy György: ma már 40-50 év kell a sikerhez

Átalakulnak a felzárkózás feltételei, a gazdasági siker eddigi követelményei újakkal bővülnek a világban. A felzárkózás időigénye is nő, egyre hosszabban kell tehát kiválónak lenni - írta friss jegyzetében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

Matolcsy: a felzárkózás mögött minőségi fordulatok állnak

Az elmúlt évtized gazdaságtörténeti értékelése elfér egyetlen mondatban: Magyarország a régió sereghajtójából újra az éllovasok közé emelkedett - írta a jegybankelnök, aki szerint hazánk egy második Görögország lett volna a 2010-es fordulatok nélkül.

McKinsey: lendületes növekedés kell a magyar felzárkózáshoz

Amennyiben a GDP-növekedés a járványt követően ismét eléri a 4 százalékot, Magyarország 2030-ra megközelítheti Nyugat-Európa fejlettségi szintjét - jelentették ki az amerikai McKinsey&Company magyarországi szakértői.

Matolcsy: számos területen jelentős a lemaradásunk

Magyarország a járványkezelésben eddig első az EU-országok között, a világban is legalább az első tíz között van, miközben uniós versenyképessége a 19. helyre elég, és az EU-ban a gazdasági fejlettség terén csak a 21. helyen áll - írta a jegybank elnöke.

Matolcsy György: a magyar recept működik

A jegybankelnök szerint Magyarország a fejlesztő állam és a fejlődő piac okos együttműködésére építve 2030 után is sikeres maradhat, a felzárkózáshoz egyre hatékonyabban működő államra és egyre fejlettebb piacokra van szükség.

Matolcsy: a technológiai váltás hozhatja el az aranykort

Stabil geopolitikai egyensúly esetén Magyarország is felemelkedő pályán haladhat előre. Ehhez jól kell alkalmazkodnia a környezet változásához, technológiai váltásra van szüksége - jelentette ki az MNB elnöke.

Költségvetési Tanács: folytatódhat Magyarország gazdasági felzárkózása

A Költségvetési Tanács (KT) megítélése szerint a magyar gazdaság erős fundamentumai és a már bejelentett gazdaságpolitikai intézkedések biztosíthatják, hogy Magyarország gazdasági felzárkózása folytatódjon.

Matolcsy: viharok jönnek, új program kell

A magyar növekedési modell továbbfejlesztésére van szükség, hosszú távú és fenntartható felzárkózási pályára kell állnia a magyar gazdaságnak - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.