Kezdőlap Gazdaság Elemzés: a forintra meleg nyár jöhet, Trump gazdaságélénkítése eddig bejött
No menu items!

Elemzés: a forintra meleg nyár jöhet, Trump gazdaságélénkítése eddig bejött

Úgy tűnik, a szezon örökzöldje a forintárfolyam lesz, amivel kapcsolatban a nyár sem ígér biztos megnyugvást – fejtette ki Az Üzletnek Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. 

– Egyértelműen látszik, hogy a forintárfolyam tekintetében továbbra is jelentős volatilitást, mozgást,  tapasztalhatunk a piacon – magyarázza Németh Dávid. – Hozzátéve: ez az ingadozás jó eséllyel meg is marad a nyáron, mert a nemzetközi környezet továbbra is bizonytalan, miközben azt sem látni pontosan, hogy a Magyar Nemzeti Bank miként reagál majd az árfolyamgyengülésre.

Amit láttunk az elmúlt egy hétben, az az, hogy a jegybank fenntartotta a viszonylag laza kommunikációját, ami azt jelzi, nem nagyon akarja visszaerősíteni a forintot, nem nagyon akar szigorítani a monetáris politikáján. Emiatt gyengült a forint és ment fel egészen 326 fölé, miközben azért a mai 323-as árfolyam azt mutatja, hogy onnan akár képes lehet a visszakorrigálásra is.

– Milyen következtetést lehet ebből levonni?

– Abból, hogy a tegnapi nagy gyengülését visszadolgozta nem jelenti azt, hogy ez egy fordulópont és innen már csak erősödni fog a forint. A nemzetközi környezet továbbra sem ad okot a túl nagy derülátásra, és nemcsak a forint erősödött, hanem a zloty és a többi régiós deviza is. Sőt az euro is, ami néhány napja még az 1.15-öt ostromolta, most visszajött – 1.16 fölé.

– Az árfolyamok alakulásában a fundamentumok mellett mindig nagy szerepe van például az  általános befektetési hangulatnak. Itt érezhető-e valami elmozdulás?

– Úgy tűnik, az elmúlt időszakra jellemző kockázatkerülés kicsit alábbhagyott. De izgalmak azért így is várhatók, mert a nyár nem feltétlenül a foci vb-ről és a szabadságról szól, hanem arról is szólhat, hogy valakik éppen a nyugalmi állapotot, a likviditásszűkét kihasználva próbál komolyabb tranzakciókkal operálni a devizapiacon.

– Direkt támadástól is lehet tartani?

– Azt gondolom, nincs ilyen veszély. Ugyanakkor azt látni kell, hogy a forint az elmúlt időszakban a régiós valutáknál jobban gyengült, aminek az volt az oka, hogy itt a legalacsonyabbak a kamatok. Az pedig mindenképpen magában hordoz némi kockázatot, ha az MNB továbbra is fenntartja a régiós, de inkább európai szinten is laza monetáris politikáját.

Az elmúlt másfél két évben egyébként a régiós valuták sztárok voltak és inkább erősödtek, ami annak köszönhető, hogy nagyon alacsony volt a kamat környezet, az eurózónában nem kellett szigorítással számolni, miközben a növekedési számok is jók voltak. Ez a pozitív hangulat változott meg most azzal, hogy Amerikában tartósan emelkednek a kamatok, tartós a növekedés, így a dollár komoly versenytárként jelentkezik. Ugyanakkor a régiós valuták szempontjából előnyös, hogy a régióban is stabil a növekedés és fundamentálisan stabil a gazdasági környezet. Egyik országnak sincs nagy államadósság, és a magánszektor eladósodottsága is kezelhető. Ezért nem igazán van ok arra, hogy a régió, vagy akár csak a forint bármilyen támadásnak legyen kitéve. Nagyobb veszélyt inkább a politikai környezet negatív változása hozhatna, például az, ha az USA prptekcionista védővám politikája a mai kóstolgatás helyett már tényleg bekeményedne, és mondjuk az egész régiónk számára fájdalmakat okozóan az autóipart is elérné.

– Mi várható az euró-dollár piacon?

– Jóslásokba nehéz bocsátkozni. Ami látszik, az az, hogy  az amerikai jegybank, a FED idén kétszer emel kamatot, és nagy valószínűséggel jövőre is ugyanezt teszi. Így éri el a célul tűzött 3 százalékos kamatkörnyezetet. Az is valószínűsíthető, hogy az Európai Jegybank, az EKB csak akkor kezdi meg a szigorítást, amikor a FED befejezi a kamatemelést. Ugyanakkor az is erősíti most a dollárt, hogy Trump elnök több olyan intézkedést hozott, ami élénkíti a gazdaságot és erősíti a növekedést Így valószínű, hogy a következő néhány hónapban az euró-dollár árfolyam az 1.20 alatti szinteket fogja kóstolgatni.

– Trump lépései miként hatottak a tőzsdére?

– Az amerikai tőzsdék árazottsága nem mondható olcsónak: idén az S&P 500-as index 2,8 százalékot hozott, vagyis nem volt nagyon nagy rali. Ugyanakkor a technológiai papíroknál komoly, 11 százalék feletti volt az emelkedés, ami szerintem a túlárazottság veszélyét hordozza magában. Azt, hogy fél-, egy év távlatában komoly korrekcióra kerülhet sor, ami a többi szektor papírjait is érintheti. Már csak azért is, mert például a kiskereskedelem, vagy a gyógyszeripar papírjai most azért alulteljesítők, mert mindenki tech papírokat vásárol.

Európa összességében szomorúbb képet mutat: a német DAX eddig mínusz 2,7 százalékos mínuszban van. Igaz, ez egy összetettebb képlet eredménye, mert miközben a német gazdaság stabil lábakon állva jó eredményeket produkál, és mondjuk az Adidas és az energetikai óriás RWE egyaránt 13 százalékos pluszban van, a dízelbotrány  árnyékában az autószektor lényegesen gyengébben teljesít: a Daimler mínusz 20, a Volkswagen mínusz 10 százalékon áll. A Lufthansa a növekvő olajár miatt ment mínuszba, míg a negatív eredményhez a bankszektor körüli kérdőjelek is hozzájárultak: a Deutsche Bank mínusz 40, a Commerzbenk pedig mínusz 30 százalékon áll. A francia tőzsdeindex, a CAC40 viszont egyértelműen némi emelkedést mutat. Az euróövezeti összkép pedig azt mutatja, hogy a makrogazdasági adatok nem túl fényesek, miközben az elmúlt hónapokban – különösen az olaszországi választások okán – politikai kockázatok is jelentkeztek, ami nem segítette a tőzsdei emelkedést.

– Vagyis az elmúlt időszak az amerikai lépések sikeréről szólt?

– Rövid távon mindenképpen jót tett Amerikának a gazdaságélénkítés, ami hajtja a gazdaságot és a tőzsdét. A kérdés inkább az, hogy a jelenlegi hektikus lépések mellett mit hoz a jövő.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tavaszi Portanyitogató a Zala-völgyében – nyitott porták, nyitott szívek

26 porta, egy nap, ezer élmény – május 3-án kinyílnak a vidéki kapuk.

Forgalmazásra javasolja a Richter két termékét az Európai Gyógyszerügynökség bizottsága

Az Európai  Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency, EMA) Emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) a Richter két termékének európai forgalomba hozatali engedélyezését javasolja

A bogácsi gyógyfürdőt uniós forrásból több mint 420 millió forintból fejlesztik

Összesen 423 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós forrásból bővítik a Bogácsi Gyógy- és Strandfürdő szolgáltatásait, valamint túraútvonalakat alakítanak ki

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében
Hirdetés

Hírek

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.