Dél-Koreában 65 évre emelte a jelenlegi, 60 éves nyugdíjkorhatárt a legfelsőbb bíróság – közölte a helyi sajtó.
A 13 bírói tagú testület egy magánperes eljárásban hozott, 10-3 arányban elfogadott döntése értelmében a munkavállalók 65 éves korukig dolgozhatnak és kaphatnak munkájukért bért.
Ez az első változtatás azóta, hogy ugyanez a testület harminc évvel ezelőtt, 1989-ben 55-ről 60 évesre emelte a nyugdíjkorhatárt.
A szakszervezetek ugyan üdvözölték a döntést, de óvatosan fogalmaztak. Arra figyelmeztettek, hogy miközben magas a munkanélküliek aránya, az új nyugdíjkorhatár bevezetése a munkahelyeken feszültséget szíthat az idősebb és a fiatalabb generációk között.
A nagyobbik szakszervezet, a Szakszervezetek Koreai Szövetsége úgy látja, hogy nem jelent majd gondot a nyugdíjkorhatár megemelése. Felhívta a figyelmet azonban arra, hogy a bevezetést meg kell előznie a munkanélküliség csökkentését célzó és az elszegényedett időseket segítő támogatásnak.
A döntés hívei azzal érveltek, hogy az 1989 óta eltelt 30 év alatt nagyban megemelkedett a dél-koreai lakosság várható élettartama, megváltoztak a gazdasági és munkavállalási körülmények is.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2017-es adatai szerint
az átlagos élettartam az országban a férfiak körében 79,7 év, míg a nők körében 85,7 év.
Dél-Korea nem az egyedüli fejlett ázsiai ország, ahol a nyugdíjkorhatár emelésével törekednek megoldást találni a társadalombiztosítás várható hatalmas költségeire. Japánban Abe Sindzó miniszterelnök, akit tavaly ősszel már harmadszor választottak újra tisztségében, azt ígérte, hogy megreformálja a társadalombiztosítást. Tervei alapján az embereknek könnyebb lenne munkában maradniuk, a nyugdíjba vonulás korhatára pedig 65 éves kor fölé emelkedne.