Hirdetés
Kezdőlap Francia kapcsolat Franciaország mint fontos partner - Interjú Madame Pascale Andreani nagykövettel

Franciaország mint fontos partner – Interjú Madame Pascale Andreani nagykövettel

Pascale Andreani asszony, a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete  Fotók: Kiss Annamarie

A francia magyar gazdasági kapcsolatokat a járványhelyzet sem vetette vissza. Miközben a francia vállalatok 46.000 közvetlen munkahelyet teremtenek Magyarországon, a nagy cégek mellett, már a francia KKV-k is egyre aktívabbak a magyar piacon. Jó látni, hogy már a magyar fiatalok körében is egyre népszerűbbek a nagy francia cégek, amelyek leányvállalatainál egyre több magyar menedzser kap vezető szerepet – fejti ki Pascale Andreani asszony, a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete.

– Hogy látja a francia-magyar üzleti kapcsolatok alakulását?

– A francia-magyar gazdasági kapcsolatok fontosak, és a további növekedési lehetőséget is magukban hordozzák. A Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara által végzett utolsó kiterjedt felmérés szerint 2020-ban 757 francia vállalkozás volt jelen a magyar piacon, szemben a 2012-es 336 szereplővel. Országunk jelentős befektető Magyarországon, mivel a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint (MNB) Franciaország a negyedik legnagyobb beruházó, a befektetések becsült összértéke közel 5 milliárd EUR.

Az elmúlt években jelentősen megváltozott a francia jelenlét jellege

Az elmúlt években jelentősen megváltozott a francia jelenlét jellege a magyar területen, nevezetesen a nagy francia vállalkozások túlsúlyának csökkenése, a kkv-k és a közepes méretű cégek térnyerése volt jellemző. Ezt a nagyon pozitív változást nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok megerősítését segíti, ha több a gazdasági szereplő. A fenti folyamat egy kiterjedtebb francia jelenlétet eredményez a magyar területen.

Mindemellett a francia jelenlét fő jellegzetessége Magyarországon az ipari jelenlét marad. Valójában a francia cégek magyarországi forgalmának közel felét az ipari tevékenység, és az autóipar teszik ki. Ezt a forgalmat a cégek csupán 21%-a generálja, és az alkalmazott munkaerő 36%-át jelenti. Nagyon dinamikus a francia cégek szerepe a szolgáltatóiparban is. Összességében 46000 francia cégek által közvetlenül létrehozott munkahelyről beszélhetünk.

Továbbá azt is meg kell állapítsam, hogy a magyar fiatalok, akik frissen a munkavállalói piacra lépnek, az olyan francia cégeket keresik először, mint Auchan, Decathlon, Danone, Michelin, Bonduelle, Egis, Air France, Sanofi, Valeo, vagy Schneider-Electric.

– Hogyan érintették a pandémia okozta bezárások a francia gazdaságot és a francia-magyar gazdasági kapcsolatokat ?

– A jogos félelmek ellenére, a kapott adatok szerint a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok erős rezílienciát mutatnak. A francia export (3,69 miliárd EUR) figyelemre méltó rezílienciát mutatott 2020-ban, egy 0,9%-os csökkenéssel. Az év első hónapjainak adatai szerint pedig már erős magyar gazdasági élénkülésről beszélhetünk. Ráadásul, az ide telepedett cégeknek új bővülési tervei is vannak, ami egyértelmű bizalmat jelent a magyar piac felé.

A pandémia ideje alatt a nagykövetség szoros kapcsolatot tartott fenn az ide települt cégek vezetőivel – akik ahogy említettem korábban – jellemzően magyar vezetők. Meglepetten és ugyanakkor örömmel tapasztaltam ezen cégek gyors alkamazkodását a helyzethez, hogy a megrendelések számának csökkenése okozta sokkot ellensúlyozzák, és a készséget arra, hogy mielőbb visszaállítsák az eredeti helyzetet. A krízis nem ért véget, de az ipari szektor szereplői különösen jól tartották magukat. Ez már kevésbé igaz az olyan területeken, mint a turizmus, ahol a nemzeti légitársaságunk és a szállásadók közvetlenül érintettek voltak. De mind készen állnak az élénkülni látszó nemzetközi turizmust újraindítani.

– Ön szerint milyen értékeket tudnak a francia cégek a magyar gazdaság fejlődésében képviselni ?

A munkavállalók jól-léte most kulcskérdés

– Az emberi szempontok elsődlegesek a cég vezetésében. A munkavállalók jól-léte most kulcskérdés, ez egy olyan érték, amely a francia cégek vezetésében mindig is szerepet játszott. A cégek szociális érzékenysége sokféleképpen megjelenhet. Az egészségügyi kiadásokban való részt vállalás, a dolgozók gyerekei megőrzésének megszervezése, a fogyatékkal élők integrálása a munkaerőpiacra, a cég jó teljesítménye esetén járó fizetésösztönzések mind-mind a munkáltató és munkavállaló közötti bizalom erősödését eredményezik. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy sok esetben olyan fiatal magyar vezetők döntéseiről van szó, akik a francia cégek élén állnak.

– Mit tehetnek a magyar cégek, hogy versenyképesek legyenek a francia piacon?

A francia piac egy 65 milliós piac, ami a V4-ek országainak a méretét jelenti, komoly vásárlóerővel. A francia piac egyben ugródeszka a frankofón országokba. Tudja, hogy 2020. január elsejével  a francia nyelvű országok lakosainak száma 520 millió, azaz több, mint a teljes Európai Unió 448 milliós lakossága? Azt javaslom, hogy a minőségi elvárásokon túlmenően fektessenek a francia nyelv tudásába, és ilymódon nyerjenek időt, amíg a bizalmi kapcsolat kialakul a francia, vagy francia nyelvterületről származó céggel.

– Ön szerint melyek azok a kereskedelmi lehetőségek, amelyek nincsenek kellően kiaknázva a két ország közötti gazdasági viszonyokban, és amelyeket ajánlatos lenne követni ahhoz, hogy elmélyüljön a kapcsolat ?

több olyan szektora van a magyar gazdaságnak, amelynek minden adottsága megvan a sikerhez

– Hagyjuk a szakemberekre! Mégis azt gondolom, hogy több olyan szektora van a magyar gazdaságnak, amelynek minden adottsága megvan a sikerhez. Elsősorban a gyógyszeriparra, mint a magyar ipar egyik fontos pillérére gondolok, amelynek a tudását messzemenően elismerik Franciaországban. Vagy gondoljunk az élelmiszeriparra, ahol rengeteg minőségi termék szerepel. Ajánlom a magyar cégeknek, hogy vegyék fel a kapcsolatot a Francia-Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, hiszen most kötöttek együttműködési szerződést a Magyar Exportfejlesztési Ügynökséggel (HEPA), amelynek a csapata mindenben rendelkezésére áll azon magyar vállalkozásoknak, amelyek a francia piacon szeretnének megjelenni.

Érsek M. Zoltán

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.