Kezdőlap Gazdaság GKI: kedvezőek a növekedési adatok, de romlottak az egyensúlyi mutatók
No menu items!

GKI: kedvezőek a növekedési adatok, de romlottak az egyensúlyi mutatók

Idén várhatóan 6,7 százalékkal nő a magyar gazdaság, aminek köszönhetően megtörténik a kilábalás a járvány okozta válságból, 2022-ben viszont 4,7 százalékra lassulhat a bővülés – közölte friss prognózisa fő számait a GKI Gazdaságkutató.

Az előrejelzésben hozzáteszik, hogy a kedvező növekedési adatok mellett az egyensúlyi mutatók a tervezettnél sokkal rosszabbul alakultak: az infláció és az államháztartás pénzforgalmi hiánya megugrott, a forint gyengült, a külső egyensúly jelentős passzívumba fordult.

Az eltérés a keresletélénkítő gazdaságpolitikára, az EU-val kiéleződött konfliktusra, valamint a világgazdasági folyamatokra, így az energia-áremelkedésre és az ezzel is összefüggő cserearányromlásra, a globális ellátási zavarokra vezethető vissza – magyarázták.

Az egyensúlyi helyzet javítása a keresletösztönzés, ezen belül a lakosság számára kevésbé fájdalmas beruházások visszafogását igényli – hangsúlyozták. A kormányzat néhány kis lépést már tett ennek érdekében (például egyes beruházások halasztása), és a monetáris politika szigora is kezd érdemibbé válni – fűzték hozzá.

A GKI szerint amennyiben sor kerül érdemi korrekciós lépésekre, akkor a mostani előrejelzésüknél lassúbb növekedés és kedvezőbb egyensúlyi helyzet alakulhat ki.     

Arra is kitértek, hogy a magyar növekedés 2021-ben várhatóan a régió élmezőnyébe fog tartozni, 2022-ben azonban csak gyenge közepes lesz az egyensúlyi problémák kezelésének szükségessé miatt.

A gazdaságkutató előrejelzése szerint idén az átlagos reálkereset 3,5 százalékkal, a reálnyugdíj 4 százalékkal emelkedik; a lakosság fogyasztása 3,5 százalékkal nő. Jövőre a bruttó keresetek átlagosan a minimálbérnél kevésbé, mintegy 14 százalékkal emelkednek, ami 8-9 százalékos reálkereset-emelkedést eredményez, a nyugdíjak reálértéke pedig 6 százalékkal nő; a fogyasztás 4,5 százalékkal bővül.

Az eredményszemléletű GDP-arányos államháztartási deficit a GKI szerint idén várhatóan a tervezett 7,5 százalék körül fog alakulni, továbbá a 2022-re előirányzott 5,9 százalékos GDP-arányos deficit is teljesülhet.

Az infláció 2021-22-ben egyaránt 5 százalék körüli lesz, miközben az irányadó kamat 2022 őszére elérheti a 4,5 százalékot – olvasható GKI előrejelzésében.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.