Nem kérdés, hogy a pazarlás drága. Akkor fogyasztunk és termelünk felelősen, ha a szolgáltatások és termékek alapvető szükségleteinket kielégítik, jobb élethelyzetet teremtenek, ugyanakkor minimálisra csökken a természeti erőforrások kiaknázása, a veszélyes anyagok felhasználása, valamint a hulladék- és szennyezőanyag-kibocsátás. A tiszta és egészséges környezet fenntartása, a természeti erőforrások takarékosabb felhasználása hozzájárul környezeti erőforrásaink és értékeink jövő nemzedék számára való megóvásához – állapítja meg friss elemzésében az Állami Számvevőszék.
Az ENSZ a 2015-ben elfogadott Agenda 2030 dokumentumban 12. Fenntartható Fejlődési Célként (Sustainable Development Goals, SDG) fogalmazta meg a „Felelős fogyasztás és termelési módok kialakítását”.
Magyarország stratégiai területként kezeli a fenntartható fejlődést, valamint a felelős fogyasztást és termelést. Hazánk a 12. „Felelős fogyasztás és termelés” SDG alcéljaival összhangban álló, illetve összevethető nemzeti és programszintű célokat határozott meg, és a célok megvalósításában történő előrehaladás értékelése érdekében a szükséges mérési, adatgyűjtési és értékelési rendszereket kiépítette – írja a számvevőszék.
Az elemzés a nemzetközi szinten meghatározott indikátorokkal nemzeti és programszinten a hulladéktermelés csökkentése (5. alcél) esetében tárt fel azonosságot, míg a vegyi anyagok és hulladékok környezetbarát kezelése (4. alcél) esetében az indikátorok hasonlóak. Az alcélok megvalósulásával az újrahasznosított hulladék visszakerül a gazdaság körforgásába, hozzájárulva ezzel a lerakandó hulladék mennyiségének csökkenéséhez és a természeti erőforrások megóvásához, ezáltal a fenntartható fejlődés megvalósításához.
A további alcélok esetében hazánkban – a nemzeti szinten kialakított adatgyűjtési módszerekhez igazodóan – rendelkezésre áll olyan mérőrendszer, amely a célok előrehaladását értékelhetővé teszi. Az elemzés rámutat, hogy hazánk részt vett az ENSZ célkitűzéseiben való előrehaladás értékelését megalapozó önkéntes adatszolgáltatásban, így a 12. SDG valamennyi alcélja esetében rendelkezésre állnak azok az adatok, amelyek segítségével értékelhető hazánk nemzetközi célkitűzések megvalósításához való hozzájárulása – áll az ÁSZ elemzésében.