Kezdőlap Pénzvilág Kamatdöntés - Londoni elemzők: márciusban kezdődhet a normalizációs ciklus
No menu items!

Kamatdöntés – Londoni elemzők: márciusban kezdődhet a normalizációs ciklus

Londoni pénzügyi elemzők szerint ha a magyarországi maginflációs folyamatok a jelenlegi pályán maradnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a márciusi kamatdöntő ülésen hozzákezdhet monetáris politikájának szigorításához, bár az első lépés várhatóan nem az alapkamat emelése lesz.

Pasquale Diana

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Pasquale Diana az MNB  kamatdöntő ülését és az arról kiadott közleményt értékelve kiemelte, hogy a kommünikében – a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings hitelminősítők által bejelentett legutóbbi osztályzatjavítások megemlítésén és a kedvező külpiaci kockázati hangulatra tett utaláson kívül – nem voltak jelentősebb változtatások, a monetáris normalizáció fő tényezőivel, mindenekelőtt az inflációs fejleményekkel foglalkozó részek nem módosultak.

A Morgan Stanley vezető londoni elemzője szerint ugyanakkor az MNB – azzal, hogy továbbra is folyamatosan utal a maginfláció emelkedésére – “szélesre tárva hagyta az ajtót” a márciusi szigorítás előtt.

Ha az adatokban nem lesz nagyobb meglepetés, adott a lehetőség arra, hogy a magyar jegybank legalábbis a monetáris ösztönzés eszköztárának egyes elemeit elkezdje visszavonni a jövő hónapban – vélekedett a Morgan Stanley főközgazdásza.

A szakértő szerint abból a feltételezésből kiindulva, hogy a normalizációs folyamat negyedévenként 15 bázispontos ütemekben halad majd, a BUBOR ráta és a 0,90 százalékos MNB-alapkamat közötti rés csak 2020 első felében záródik be.

Liam Carson

Liam Carson, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics európai feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza a keddi kamatdöntő ülést kommentálva kiemelte, hogy a közvetett adóhatásoktól megszűrt tizenkét havi maginfláció – az MNB által leginkább figyelt maginflációs mutató – a múlt hónapban csaknem hét éve nem mért 3 százalékos ütemre gyorsult, és a jegybanki döntéshozók már korábban jelezték, hogy ha a maginfláció ezt a küszöböt eléri, akkor elkezdik az ultraenyhe monetáris politika visszafogását.

Carson szerint ennek első lépése valószínűleg a márciusi kamatdöntő ülésen lesz, annál is inkább, mivel ez az ülés egybeesik az új gazdasági előrejelzési csomag kiadásával.

A Capital Economics londoni közgazdásza azzal számol, hogy az első normalizációs lépés várhatóan a kamatfolyosó alsó szélét képező egynapos betéti ráta emelése lesz.

Carson szerint az MNB ezután a kinn lévő devizaswap-állomány szűkítésével folytatja a monetáris normalizációt.

A Capital Economics elemzője közölte, hogy a romló külső környezet kockázatot jelent a ház kamatelőrejelzéseire.

Carson szerint mindazonáltal a cég várakozása továbbra is az, hogy a három hónapos BUBOR ráta – amelyet a Capital Economics a monetáris alapállás legjobb mérőszámának tekint – 0,15 százalékról már 2019 végéig 1,75 százalékra emelkedik.

A közgazdász hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez a piacokon jelenleg árazottnál nagyobb mértékű monetáris szigorításnak felelne meg.
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sikeres a vállalati e-autó program, több mint 6000 pályázóval kötöttek már támogatási szerződést

Meghaladta a hatezret a támogatási szerződéssel rendelkező cégek száma a közlekedés zöldítését ösztönző pályázaton. A gazdasági társaságoknak eddig összesen 26,8 milliárd forintot ítéltek oda a felhívás 30 milliárdos keretösszegéből

3,9 százalékos volt az első negyedévben a GDP-arányos hiány

A központi kormányzat hiánya 1088 milliárd forintot mutatott, míg a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok 180 és 84 milliárd forintos többlettel rendelkeztek. A kormányzati szektor bevétele 8639 milliárd, kiadása 9463 milliárd forint volt az első negyedévében.

MLBKT: júniusban csökkent a beszerzésimenedzser-index

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke 48,9 pontra csökkent a májusi 49,8-es értékről

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat
Hirdetés

Hírek

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg