Kezdőlap Pénzvilág Kamatdöntés - Londoni elemzők: márciusban kezdődhet a normalizációs ciklus
No menu items!

Kamatdöntés – Londoni elemzők: márciusban kezdődhet a normalizációs ciklus

Londoni pénzügyi elemzők szerint ha a magyarországi maginflációs folyamatok a jelenlegi pályán maradnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a márciusi kamatdöntő ülésen hozzákezdhet monetáris politikájának szigorításához, bár az első lépés várhatóan nem az alapkamat emelése lesz.

Pasquale Diana

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Pasquale Diana az MNB  kamatdöntő ülését és az arról kiadott közleményt értékelve kiemelte, hogy a kommünikében – a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings hitelminősítők által bejelentett legutóbbi osztályzatjavítások megemlítésén és a kedvező külpiaci kockázati hangulatra tett utaláson kívül – nem voltak jelentősebb változtatások, a monetáris normalizáció fő tényezőivel, mindenekelőtt az inflációs fejleményekkel foglalkozó részek nem módosultak.

A Morgan Stanley vezető londoni elemzője szerint ugyanakkor az MNB – azzal, hogy továbbra is folyamatosan utal a maginfláció emelkedésére – “szélesre tárva hagyta az ajtót” a márciusi szigorítás előtt.

Ha az adatokban nem lesz nagyobb meglepetés, adott a lehetőség arra, hogy a magyar jegybank legalábbis a monetáris ösztönzés eszköztárának egyes elemeit elkezdje visszavonni a jövő hónapban – vélekedett a Morgan Stanley főközgazdásza.

A szakértő szerint abból a feltételezésből kiindulva, hogy a normalizációs folyamat negyedévenként 15 bázispontos ütemekben halad majd, a BUBOR ráta és a 0,90 százalékos MNB-alapkamat közötti rés csak 2020 első felében záródik be.

Liam Carson

Liam Carson, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics európai feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza a keddi kamatdöntő ülést kommentálva kiemelte, hogy a közvetett adóhatásoktól megszűrt tizenkét havi maginfláció – az MNB által leginkább figyelt maginflációs mutató – a múlt hónapban csaknem hét éve nem mért 3 százalékos ütemre gyorsult, és a jegybanki döntéshozók már korábban jelezték, hogy ha a maginfláció ezt a küszöböt eléri, akkor elkezdik az ultraenyhe monetáris politika visszafogását.

Carson szerint ennek első lépése valószínűleg a márciusi kamatdöntő ülésen lesz, annál is inkább, mivel ez az ülés egybeesik az új gazdasági előrejelzési csomag kiadásával.

A Capital Economics londoni közgazdásza azzal számol, hogy az első normalizációs lépés várhatóan a kamatfolyosó alsó szélét képező egynapos betéti ráta emelése lesz.

Carson szerint az MNB ezután a kinn lévő devizaswap-állomány szűkítésével folytatja a monetáris normalizációt.

A Capital Economics elemzője közölte, hogy a romló külső környezet kockázatot jelent a ház kamatelőrejelzéseire.

Carson szerint mindazonáltal a cég várakozása továbbra is az, hogy a három hónapos BUBOR ráta – amelyet a Capital Economics a monetáris alapállás legjobb mérőszámának tekint – 0,15 százalékról már 2019 végéig 1,75 százalékra emelkedik.

A közgazdász hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez a piacokon jelenleg árazottnál nagyobb mértékű monetáris szigorításnak felelne meg.
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Felfüggeszti amerikai exportját a Jaguar Land Rover

Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.

Elárulta a rektor: ezért nem megoldás a karantén a száj- és körömfájásnál

A vírus eredete egyelőre ismeretlen, de a szakértők szerint valószínűleg emberi mulasztás állhat a háttérben.

Újra megnyíltak a turisták előtt a csehországi várak és kastélyok

Április első hétvégéjén újra megnyíltak a látogatók előtt a cseh Nemzeti Műemlékvédelmi Hivatal (NPÚ) kezelésében lévő várak és kastélyok.

Donald Trump “gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert

Donald Trump elnök "gazdasági forradalomnak" nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Cseh szakember az Air France-KLM magyarországi irodájának új vezetője

A légitársasági csoportnál 23 éve dolgozó Jan Kropáčeket nevezte...

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.