Több mint kéthavi csúcsra emelkedtek a világpiaci olajárak szerdán, jóllehet múlt hét hétfőn öthavi mélyponton is jártak az árak.
Augusztus utolsó hete óta nem volt ilyen drága a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség a határidős jegyzésekben.
Az északi-tengeri Brent napi maximumán 3,87 százalékos pluszban, 45,30 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig 4,08 százalékos nyereségben, 43,05 dolláron forgott.
Másfél héttel ezelőtt a Brent napi minimumán 35,74 dolláron, a nyugat féltekén irányadó WTI pedig 33,64 dolláron forgott.
Az olajárakat szerdán támogatta, hogy az Amerikai Ásványolaj Intézet (API) jelentése szerint az amerikai nyersolajkészletek 5,15 millió hordóval, a benzinkészletek 3,3 millió hordóval, az olajpárlatoké pedig 5,62 millió hordóval csökkent a múlt héten.
Elemzők szerint a kereslet élénkülésére utal, hogy az API már a második egymást követő héten számolt be a nyersolaj- és a benzinkészletek csökkenéséről.
Az amerikai belpolitikai bizonytalanságok csökkenése és a koronavírus-járvány visszaszorítását övező remények feléledése egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy a múlt heti mélypontokról felpattantak az olajárak.
A hét két első napján 11 százalékkal drágult a kőolaj. Nagyot lendített az árakon az amerikai elnökválasztás és az is, hogy a Pfizer amerikai gyógyszergyártó hétfőn bejelentette, a BioNTech német biotechnológiai vállalattal közösen fejlesztett vakcinája több mint 90 százalékos hatékonysággal előzte meg a súlyosan fertőző Covid-19 betegség kialakulását.
Közép-európai idő szerint szerda délután két órakor a januári szállítású Brentet hordónként 2,64 százalékos pluszban, 44,76 dolláron, a decemberi szállítású WTI-t pedig 2,47 százalékos nyereségben, 42,38 dolláron jegyezték.