Jelentős probléma, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országok nem jutottak eddig hozzá a koronavírus elleni vakcinához – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója. Az Európai Bizottság újabb 200 millió vakcina lekötéséről számolt be
“A gazdag országok kapják a készlet javát” – sérelmezte sajtótájékoztatóján a WHO főigazgatója.
Tedrosz sürgette ezeket az államokat és a gyógyszergyártócégeket, hogy hagyjanak fel a COVAX nemzetközi kezdeményezés rovására kötött kétoldalú megállapodásokkal. A WHO által létrehozott COVAX program kezdettől fogva szorgalmazza a védőoltás méltányos elosztását, és fellép annak érdekében, hogy a kis és közepes jövedelmű országok egyenlően részesüljenek a koronavírus elleni vakcinákból.
A WHO a héten közölte, hogy a COVAX kezdeményezéshez a 2021-re igényelt hét milliárd dollárból hatmilliárd már összegyűlt. A pénzből segítenek az oltóanyag beszerzésében 92 fejlődő országot, amelyek saját erőből korlátozottan, illetve egyáltalán nem lennének képesek erre.
Eddig az olyan tehetős országok, mint az Egyesült Államok, az EU-tagállamok, Svájc és Izrael áll az elsőként vakcinához jutó országok lajstromának élén.
Az Európai Bizottság közben arról számolt be, hogy a már korábban lekötött 300 millió adagon felül további 200 millió dózis beszerzését javasolja a tagállamoknak a BioNTech és a Pfizer által kifejlesztett vakcinából. Közölték: megállapodtak – a 200 millión felül – 100 millió adag vételi opciójáról is. Az eredeti megállapodásban foglaltakon túl megvásárolni javasolt oltóanyagadagok leszállítása 2021 második negyedévében indul meg.
Az Európai Bizottság másodikként a Moderna által kifejlesztett oltóanyag forgalomba hozatalát is engedélyezte.
Világszerte eddig csaknem 88 millióan fertőződtek meg koronavírussal, és mintegy 1,9 millió ember esett áldozatul a kórnak. Több országban ismét megugrott a fertőzöttek száma az utóbbi hetekben. Tedrosz ismételten sürgetett mindenkit a járványügyi korlátozások, illetve a távolságtartási szabályok tiszteletben tartására a fertőzés feltartóztatása érdekében.
“A vírus riasztó ütemben terjed egyes országokban. A baj az, hogy kezdett megszokássá válni a szabályok be nem tartása. Ez viszont a vírusnak lehetőséget enged a terjedésre” – tette hozzá a WHO főigazgatója.