Kezdőlap Gazdaság KSH: májusban a termék-külkereskedelmi többlet 1,1 milliárd euró
No menu items!

KSH: májusban a termék-külkereskedelmi többlet 1,1 milliárd euró

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése alapján kedden közölte, hogy májusban a kivitel volumene 3,9 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. Az aktívum 1,1 milliárd euró volt, az egyenleg 1,4 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. 

Áprilishoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 4,0, az importé 0,3 százalékkal nőtt. Májusban a kivitel értéke 13,0 milliárd euró (4859 milliárd forint), a behozatalé 11,9 milliárd euró (4441 milliárd forint) volt.

Euróban kifejezve az export értéke 6,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg az importé 4,8 százalékkal csökkent. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,6, a behozatalé 0,3 százalékkal bővült.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,4 milliárd euróval javult. (Az egyenleg 40 millió euróval több az első becslésben közöltnél.) .A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1 százalékkal nőtt, a behozatalban 5,2 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,6 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,1, a dollárral szemben 5,7 százalékkal erősödött – tette hozzá a KSH.

A gépek és szállítóeszközök 2022. májusi áron számított kivitele 9,1 százalékkal nagyobb lett, behozatala nem változott. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel negyedével, importvolumene kismértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene kivitelben és behozatalban pár százalékkal emelkedett. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene alig változott, míg importvolumene több, mint negyedével nőtt. Az általános rendeltetésű ipari gép árucsoport forgalma a kivitelben kismértékben emelkedett, a behozatalban nem változott az előző év azonos időszakához képest. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 4,9 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez, míg a behozatali oldalt nem befolyásolta.

A feldolgozott termékek exportvolumene 2,9, importvolumene 5,9 százalékkal kisebb lett. A mindkét oldali volumencsökkenést a vas és acél, valamint az egyéb fémtermék árucsoport forgalma befolyásolta, rajtuk kívül az exportoldalon még a gumigyártmány, az importoldalon pedig a szakmai, tudományos, ellenőrző műszer és készülék forgalma is meghatározó volt. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,9 százalékponttal mérsékelte a teljes forgalom volumennövekedését, míg az importban 2,3 százalékponttal járult hozzá a teljes volumencsökkenéshez.

Az energiahordozók exportvolumene 21, importvolumene 14 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A forgalomnövekedés a kivitelnél a kőolaj és kőolajtermék, a behozatalnál a természetes és mesterséges gáz volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalomváltozás ütemét exportban 0,9 százalékponttal növelték, importban a csökkenés mértékét 1,8 százalékponttal mérsékelték.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 9,3, a behozatalé 2,3 százalékkal kisebb lett. A volumencsökkenést exportban és importban is főként a gabona és gabonakészítmény forgalma befolyásolta.

Az árufőcsoport által realizált volumencsökkenés a teljes exportra 0,7 százalékpontos mérséklő hatást gyakorolt, míg az importcsökkenés ütemét 0,1 százalékponttal fokozta.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 2,8 százalékkal nagyobb, míg az onnan érkező behozatalé 4,9 százalékkal kisebb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 1,1 milliárd euróval javult, 1,7 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 77, az import 69 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 7,7, míg a behozatalé 7,6 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 279 millió euróval javult, 620 millió eurós passzívumot mutatott.

Az év első öt hónapjában a kivitel értéke 63,5 milliárd euró (24,4 ezer milliárd forint), a behozatalé 61,0 milliárd euró (23,5 ezer milliárd forint) volt.

Január-májusban a kivitel volumene 5,4, a behozatalé 1,1 százalékkal emelkedett.

A termék-külkereskedelmi mérleg 4,6 milliárd euróval javult, a többlet 2,5 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala január-májusban a kivitelben 8,9, a behozatalban 5,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 3,3 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 3,3, a dollárhoz viszonyítva 5,2 százalékkal gyengült. (MTI)

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.