Az üzemanyagárak, a villamosenergia és a használt gépkocsik árának csökkenése csaknem teljesen ellensúlyozta az élelmiszerek drágulását, ennek következtében májusban havi szinten alig emelkedtek a fogyasztói árak, éves összevetésben pedig lassult az infláció az Egyesült Államokban.
Az amerikai munkaügyi minisztérium közölte, hogy a fogyasztói árak májusban 1,8 százalékkal álltak a tavaly májusi fölött, szemben az áprilisi 2 százalékkal. Havi összevetésben áprilisról májusra 0,4 százalékról 0,1 százalékra lassult az infláció.
A Reuters által megkérdezett elemzők 0,1 százalékos havi és 1,9 százalékos éves szintű inflációra számítottak.
Az erősen ingadozó élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével számított maginfláció nem változott, már a negyedik egymást követő hónapban 0,1 százalék volt májusban, éves szinten pedig 2 százalékra csökkent az áprilisi 2,1 százalékról.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed inflációs célja 2 százalék, ezt azonban más metodika szerint számítja, az alapvető személyi fogyasztási kiadások költségének (core personal consumption expenditures, PCE) alakulását veszi tekintetbe a monetáris politika alakításakor. Ez áprilisban 1,6 százalék volt a márciusi 1,5 százalék után. A májusi PCE adatot a hónap második felében közlik.
Jerome Powell, a Fed elnöke a múlt héten jelezte, hogy a bank “szorosan nyomon követi” a kereskedelmi háború hatását a gazdaságra és “megteszi a megfelelő lépéseket az expanzió fenntartására”. A Fed jövő heti ülésén elemzők szerint még nem szállítja le az irányadó kamatot, de nem zárják ki, hogy a bank a gazdasági növekedés fenyegető lelassulása miatt még az idén két kamatcsökkentést hajt végre, az elsőt már júliusban. (MTI)