Hirdetés
Kezdőlap Autóipar Leáll a Lada-gyár, mert nincs alkatrész
No menu items!

Leáll a Lada-gyár, mert nincs alkatrész

Az izsevszki Lada-gyár. Kép forrása: Bigstock

Az orosz Lada autómárka gyártója komoly válságban van, mivel a nyugati szankciók miatt a cég már jut hozzá alkatrszekhez. Most az Avtovaz bejelentette, hogy kényszerszabadságra küldi a dolgozóit.

Az akut ellátási problémák miatt az orosz Avtovaz autógyártó május végétől három hétre kollektív szabadságra küldi dolgozóit. “2023 tavaszán több alkatrész-beszállító értesítette az Avtovazt a szállítások leállításáról” – közölte a konszern a Spiegel beszámolója szerint.

Az orosz állam által tavaly átvett vállalat arra panaszkodott, hogy a felmondással megszegték a korábbi szállítási megállapodásokat. Az autóipar az egyik olyan ágazat, amelyet a legsúlyosabban sújtottak a nyugati szankciók Oroszországban az ukrajnai háború kezdete óta.

Eredetileg úgy volt, hogy az Avtovaz összeszerelő szalagjait csak július végén állítják le három hétre, és a munkaerőt szabadságra küldik. Most a kényszerszabadságot két hónappal előrehozták, és a tervek szerint május 29-től június 19-ig tart majd. A megszakítás nélküli termelés egyébként sem lenne lehetséges – közölte az Avtovaz.

Jelentős létszámleépítés

A vállalatnak már tavaly is hónapokra le kellett állítania a termelést az alkatrészellátással kapcsolatos problémák miatt. Mivel gyakorlatilag az összes nyugati autógyártó kivonult Oroszországból, az Avtovaz kiépítette piacvezető szerepét, de a nehézségek miatt nem sokat tudott profitálni a versenytársak kivonulásából. A 2022-ben 59 százalékos teljes piaci visszaesés mellett a Lada eladásai is 46 százalékkal estek vissza.

Ezért a vállalat a telephelyei leépítéséről döntött. A Moszkvától mintegy ezer kilométerre keletre fekvő Izsevszk városában a cégtől önként távozó alkalmazottaknak tizenkét minimálbérnek vagy öt átlagbérnek megfelelő végkielégítést ajánlottak fel. A maximális összeg állítólag 183 348 rubel, azaz jó 3000 dollárnak megfelelő összeg.

Az Avtovaz a közelmúltig a francia Renault autógyár csoportjához tartozott, de mostanra Oroszország ismét államosította. Július végén az izsevszki dolgozók nyílt levelet írtak Vlagyimir Putyinnak, amelyben telephelyük megőrzését és munkahelyeik védelmét kérték.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.