Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők szerint "nem nagy ügy" az orosz törlesztési csőd
No menu items!

Londoni elemzők szerint “nem nagy ügy” az orosz törlesztési csőd

Illusztráció: Bigstock

Jelenleg nincs különösebb makrogazdasági jelentősége annak, hogy Oroszország 1918 óta először hátralékba került devizaadósság-törlesztési kötelezettségeinek teljesítésével – vélik londoni pénzügyi elemzők.

Piaci hírek szerint Oroszország a vasárnap lejárt 30 napos türelmi időszak végéig nem fizetett ki egy 100 millió dolláros kötvénytörlesztési részletet, amelynek eredeti fizetési határideje május 27-én lett volna.

Az orosz kormány tájékoztatása szerint Moszkva a határidő lejárta előtt maradéktalanul eleget tett törlesztési kötelezettségeinek, de a nemzetközi elszámolási és klíringrendszerek nem tették meg a szükséges lépéseket a kifizetés feldolgozására.

Az amerikai pénzügyminisztérium eredetileg külön engedély alapján lehetővé tette az amerikai portfolió-befektetőknek, hogy fogadják az orosz szuverén kötelezettség-törlesztéseket, de az engedély május 25-én lejárt.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics helyzetértékelése szerint a csődesemény annyiban jelentős, hogy jelzi az Oroszország ellen érvénybe léptetett nyugati szankciók hatékonyságát, az orosz gazdaság szempontjából azonban

“nem nagy ügy”.

A törlesztési csőd ára rendszerint az, hogy a hátralékba került szuverén adósok előtt bezárul a globális tőkepiac, vagy az, hogy hosszú ideig magas hitelköltségeket kell fizetniük.

Oroszország azonban a kötvénybefektetők szempontjából már három hónapja többé-kevésbé csődben van, és a szankciók eddig is elzárták a nemzetközi tőkepiaci hozzáféréstől az orosz kormányt. Az amerikai befektetőknek tilos orosz állampapírok vásárlása, Oroszország pedig le is állította az új kibocsátásokat – hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.

A ház szerint Oroszország egyébként is ritkán jelent meg a nemzetközi piacokon új adóssággal, a jelenleg kint lévő orosz devizaadósság-állomány 37 milliárd dollár, amely Chile vagy a Fülöp-szigetek devizaadósságához mérhető, ez a két gazdaság azonban 80 százalékkal kisebb, mint az orosz.

Mindemellett a magas olaj- és földgázárakból származó orosz közfinanszírozási bevételek is csökkentik az orosz kormány függését a külföldi finanszírozásoktól.

Az orosz energiaexport lehetőségeinek szűkítése már fájdalmasabb lesz, és az orosz kormány végül visszatér majd a kötvénypiacra, de a kamatkörnyezet és a hazai finanszírozási kondíciók ismét ugyanolyan lazák, mint januárban - az Ukrajna ellen indított háború előtt - voltak, és a kormány valószínűleg nagyobb mértékben támaszkodik majd a hazai bankokra az adósságpapírok értékesítésében

– áll a Capital Economics hétfői elemzésében.

A cég londoni elemzői szerint ráadásul a világ más részeire átgyűrűző hatás is várhatóan korlátozott lesz. A csődesemény nyilvánvalóan komoly fejlemény azoknak a befektetőknek, akik orosz eurokötvényeket tartanak portfolióikban – és így kamatköveteléseik vannak -, és azoknak a befektetőknek is, akik államadósság-törlesztési leállás rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciókat (credit default swaps, CDS) kötöttek a birtokukban lévő orosz szuverén kötvényekre, a CDS-szerződések elszámolási folyamata ugyanis könnyen “zűrzavarba fulladhat“.

A Capital Economics elemzői kiemelik ugyanakkor, hogy az orosz eurokötvény-állománynak hozzávetőleg csak a fele – 19 milliárd dollárnyi adósság – van nem rezidens befektetők kezén, és az orosz kormány folytatja azoknak a kötvénykötelezettségeknek a teljesítését, amelyek az adott szerződések alapján rubelben is törleszthetők.

A ház elemzőinek becslése szerint a rubelben is fizethető kötvényadósság értéke 11 milliárd dollárnak felel meg.

A Capital Economics szerint az orosz kormány valószínűleg jogi eljárást kezdeményez, mivel már el is hangzott részéről az az érv, hogy a kötvénykibocsátási dokumentációk egy szóval sem említik olyan csődesemény lehetőségét, amelyet kívülálló felek okoznak.

A hitelminősítők részéről nem várható reakció, mivel ezek a cégek már nem sokkal az Ukrajna ellen indított orosz invázió után, a pénzügyi szankcióknak eleget téve visszavonták Oroszország államadós-besorolásait.

Az Európai Unió március 15-én jelentette be, hogy megtiltja hitelminősítői osztályzatok érvényben tartását oroszországi jogi személyekre, vállalatokra és egyéb entitásokra.

Az egyik globális hitelminősítő, az S&P Global Ratings azonban még a besorolás visszavonása előtt, április elején részleges devizaadósság-törlesztési csődhelyzetet jelző “SD” (Selective Default) szuverén adósosztályzattal látta el Oroszországot, arra hivatkozva, hogy Oroszország rubelben fizette dollárban denominált eurokötvényeinek április elején esedékessé vált törlesztéseit.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.