Görögországot előzve az európai rangsor élére ugrott Magyarország azzal, hogy a napelemes rendszerek a belföldi áramtermelés negyedét adták 2024-ben – hívta fel a figyelmet hivatalos Facebook-oldalán csütörtökön az Energiaügyi Minisztérium (EM).
Az Ember független nemzetközi think tank friss jelentése szerint a 25 százalékos hazai részesedés a kontinens legjobbja a 22 százalékos görög és 21 százalékos spanyol mutató előtt. 2019-re még csak 4 százalékos magyar adatot jelzett az elemzés, ezzel a legnagyobb arányú növekedést is Magyarország érte el az elmúlt öt évben.
Hollandia mellett Magyarország büszkélkedhet még azzal, hogy a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon fedezték a hazai áramigények több mint 80 százalékát a naperőművek. 2023-hoz képest ez leginkább hazánk esetében mutat érdemi előrelépést, tavalyelőtt ugyanis még csak 10 ilyen napot regisztráltak.
A Paksi Atomerőmű közreműködésével kedvező időjárásban egyre többször képes az ország a belföldi szükségleteket kizárólag karbonmentes forrásból kiszolgálni, ahogy egyre gyakrabban jut exportra is a megtermelt áramból.
Magyarországon 2025 elejére már több mint 7550 megawatt napenergia kapacitás létesült, negyedével több, mint amennyit korábban 2030-ra becsültek. A meglévő beépített teljesítmény négyötöde 2020 óta állt üzembe. 2022-től egymást követő három évben nőtt legalább 1200 megawattal a hazai napelemes kapacitás.
A Nemzeti Energia- és Klímatervben rögzített új célszám 12 000 megawatt a következő évtized elejére. A kormány a Napenergia plusz programmal támogatja a családokat a zöldenergia termelésében és tárolásában.
A népszerű pályázatnak köszönhetően a háztartási naperőművek száma hamarosan meghaladja a 300 ezret. A darabszámukban már elért növekedés ezerszeres 2010-hez képest.
Magyarország a zöldiparban is versenyképes, az akkumulátor- és a hőszivattyú-gyártásban egyaránt erős pozíciókat foglalt, és kimagasló bővülési potenciállal bír.(MTI)