2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital Age” (ViDA) jogalkotási csomagot, amely az elmúlt évek tárgyalásain mindvégig napirenden volt, és egyetlen tagállam sem vitatta annak jelentőségét, azonban a részletek tekintetében mind ez idáig nem volt meg a szükséges konszenzus.
Mint ismeretes, az Európai Bizottság 2022. december 8-án publikálta a három pillérből felépülő ViDA javaslatát, amely – egyik legfontosabb intézkedéseként – alapjaiban véve változtatja meg az elektronikus számlázásról eddigiekben kialakított képet (emellett szól az egyablakos áfa rendszerről, valamint a platformok adózásáról).
Annak érdekében, hogy a közel két évig tartó tárgyalási sorozatok után valamennyi tagállam egységesen elfogadja a jogalkotási csomagot, az eredeti javaslat számottevő módosításokon esett át, így a jelenlegi kompromisszumos szöveg hatályba léptetése előtt szükséges lesz a konzultáció az Európai Parlamenttel – jelezte a PWC.
E-számlázás és riportálás szempontjából legrelevánsabb változásokat az alábbiakban foglalták össze:
- 2030. július 1-jétől az e-számlázás lesz az alapértelmezett számlakibocsátási forma az Európai Unióban, ugyanakkor a tagállamoknak lehetőségük lesz alternatív megoldásokat engedélyezni a belföldi számlakiállítók részére. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a határon átnyúló közösségi ügyletek esetben kizárólag az elektronikus számlázás lesz az általánosan elfogadott mód, míg a belföldi ügyletek esetén a tagállamok hatáskörébe tartozik az alternatívák bevezetése.
- Ugyanezen időponttól a határon átnyúló, közösségi ügyletek riportálását szolgáló összesítő nyilatkozatot felváltja a valós idejű számlaadat-jelentést megkövetelő „Digital Reporting Requirement” (DRR).
- Lényeges elem, hogy amennyiben a tagállamok időközben valós idejű számlaadat-jelentést implementálnak a belföldi ügyletekre vonatkozóan, azt meg kell feleltetniük a határokon átnyúló ügyletek riportálására vonatkozó szabványoknak.
- A már bevezetett tagállami e-számlázási és riportálási rendszereket 2035. január 1-jéig hozzá kell igazítani az uniós modellhez, az egyes tagállamok által bevezetett rendszerek harmonizálása érdekében.
A fentiekre tekintettel az elkövetkezendő évek kérdése, hogy mely tagállam milyen típusú belföldi e-számlázási megoldást implementál, illetve, hogy az e-számlás milyen sztenderdek és struktúrák szerint fog megvalósulni a jövőben.
Az ECOFIN ülésen Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere kiemelte, hogy az új szabályok hivatottak aktualizálni az Uniós általános forgalmi adórendszert annak érdekében, hogy előmozdítsák a gazdaság digitalizációját, segítsék az áfacsalás elleni küzdelmet, valamint tehermentesítsék a kisvállalatokat bizonyos adminisztratív kötelezettségek alól.
Az elmúlt évek tárgyalási sorozatai alapján kijelenthető, hogy elvi szinten valamennyi tagállam egyetértett a csomag jelentőségéről, illetve arról, hogy ezen változások szükségesek az EU versenyképességének szempontjából, csupán az volt kérdéses, hogy mikor kerülnek egyöntetűen elfogadásra a részletszabályok.
A jelenlegi idővonal alapján e-számlázás tekintetében a 2030-as év hoz az adózók számára jelentős változásokat, amely ugyan távolinak tűnhet, de egy ilyen volumenű fejlesztés rendkívül erőforrás- és időigényes. Javasoljuk, hogy az effektív és zavartalan átállás érdekében időben kezdjék meg a felkészülést a digitális kor számlázási és riportálási szabályaira.
Fotó:Freepik
-azüzlet-