Elsősorban az élelmiszerek és az üzemanyagok alacsonyabb árdinamikája következtében lassult az infláció októberben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank elemzéséből.
Októberben az infláció 0,4 százalékponttal, a maginfláció 0,2 százalékponttal mérséklődött az előző hónaphoz képest és 3,0 százalékos, illetve 3,8 százalékos volt. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,2 százalékos értéket mutatott az előző havi 3,5 százalék után.
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatók közül a keresletérzékeny termékek éves inflációja a szeptemberi 3,0 százalékról 2,7 százalékra csökkent, míg a ritkán változó árú termékek inflációja az előző havi 0,1 százalékpont csökkenés után változatlanul 4,0 százalékos maradt októberben.
Az árazási döntéseket az elmúlt hónapokban a koronavírus-járvány következtében nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte – állapította meg a jegybank elemzése.
A nyári hónapok magasabb átárazásait követően szeptembertől erősödtek a dezinflációs hatások – tették hozzá.
Az élelmiszerek inflációja mérséklődött az előző hónaphoz képest, a feldolgozatlan élelmiszerek árindexe a friss gyümölcsök és a burgonya árcsökkenése következtében mérséklődött, míg a feldolgozott élelmiszerek inflációjának csökkenése döntően a tej és a tejtermékek áraihoz kapcsolódott.
Az üzemanyagárak éves indexe az előző hónaphoz képest főként a tavaly októberi üzemanyagár-emelkedés bázishatása következtében mérséklődött.
Az iparcikkek éves inflációja lényegében nem változott októberben, a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest emelkedett, a nem tartós iparcikkek árindexe több termék együttes árcsökkenése következtében mérséklődött.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal emelkedtek. A korábbi évek átlagánál alacsonyabb havi árdinamikát főként a mobiltelefon, internet szolgáltatások árainak csökkenése okozta – jegyezte meg az MNB.