A fizetési moratórium lejárta után célzott, a sérülékeny jövedelmi helyzetű adósokra fókuszáló, átmeneti és átlátható megoldást kell találni – mondta Fábián Gergely, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a Portfólió hitelezési konferenciáján.
A márciusban bevezetett törlesztési moratóriumban a hitelállomány 40-50 százaléka érintett, ennek hatására mintegy kétezermilliárd forint marad az embereknél és a vállalkozásoknál, ami az adósok likviditásának megőrzéséhez nagy segítséget nyújtott – ismertette Fábián Gergely.
A jegybank adatai szerint idén júniusban a moratóriumra jogosult mintegy 2,7 millió lakossági ügyfélből 1,6 millióan léptek be a moratóriumba. Ebből 160-270 ezer ügyfél tekinthető sérülékenynek például a munkaerőpiaci helyzete miatt.
A cégek közül 60 ezer élt a törlesztés felfüggesztésével, közöttük “20 ezres nagyságrendet képviselnek azok, amelyeknek problémái lehetnek“. A cégeknél a szállítói kötelezettségek (mintegy 15 ezer milliárd forint) miatt komplexebb a helyzet, azok nem tartoznak bele a moratóriumba.
Az ügyvezető igazgató közölte: a helyzet napról-napra változik, nemzetközi példák alapján a moratórium meghosszabbítása csak szűk körre vonatkozik, több országban már lejárt, az ottani kockázatok alakulását a jegybank szoros figyelemmel követi.
A moratórium meghosszabbításánál szerinte biztosítani kell, hogy a fizetési hajlandóság megmaradjon, és a reorganizáció is megvalósuljon. Erre szolgálhat a kamatfizetési kötelezettség fenntartása, vagy a teljes törlesztések ütemezett visszafizetése.
A cégek fizetési képességének a romlása először a szállítói tartozások növekedésében csapódhat le, ennek továbbterjedése jelentős kockázatot jelent – mondta, rámutatva: a magyar jogrendszerben jelenleg nincs reorganizációt támogató szabályozás, a csődeljárás pedig nem megfelelő erre. Mindenképpen szükség van reorganizációs eljárásra – mondta.
Fábián Gergely kiemelte: a magyar bankrendszer jól vizsgázott, miközben a II. világháború óta az egyik legnagyobb gazdasági sokkot szenvedi el a világgazdaság. Lassabb kilábalásra kell felkészülni, a ‘V” helyett ‘pipa’ alakú felpattanás látszik, bár számos bizonytalanság van.
Megerősítette, a 2008-as válsággal ellentétben most nincs probléma a magyar bankrendszerben, a szektor erős, támogatni tudja a gazdaságot, amiben az MNB szabályozásainak jelentős szerepe van.