Hirdetés
Kezdőlap Építőipar Nagy a bizonytalanság az építőiparban - figyelmeztet a Mapei
No menu items!

Nagy a bizonytalanság az építőiparban – figyelmeztet a Mapei

Markovich Béla, a Mapei ügyvezetője

Az építőipari piac bizonytalansága miatt az anyagbeszerzés körültekintő tervezésének fontosságára hívja fel a figyelmet Mapei.

„Ha összeszámoljuk, egyidejűleg több mint féltucat kedvezőtlen piaci esemény van jelen, melyek mindegyike kedvezőtlenül hat az építőiparra: energiaárak emelkedése, alapanyaghiány, termelői árak emelkedése, szállítási nehézségek, AdBlue-hiány, szakemberhiány, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Csak a bizonytalanság biztos” – vázolta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

A bizonytalan környezet kiszámíthatatlan költségeket és árakat, bizonytalan szállítási határidőket eredményez.

Az egész piacon általánosak a csúszások, az átmeneti termékhiány, valamint a rendkívüli, nem ritkán jelentős mértékű áremelés – közölte a vállalat.

„Nagyon körültekintően, lehetőleg felül kell tervezni a beruházások építőanyag beszerzését, mert a mai helyzetben változhatnak az árak, a szállítási idők és átmeneti áruhiány alakulhat ki. Az ilyen helyzetek kezelésére elég mozgásteret kell hagyni. Ahol csak lehet, érdemes előre lekötni az árakat, hogy amikor elindul a beruházás, minden álljon rendelkezésre azon az áron és minőségben, ahogyan elterveztük” – tanácsolja Markovich Béla.

A szakember elmondta: korábban úgy látszott, hogy a harmadik negyedévben az építőanyagárak emelkedése megközelítette a tetőpontot, azonban az alapanyagok árának ismételt jelentős emelkedése és a növekvő infláció következtében 2022-ben további áremelkedésre kell számítani.

A változó piaci környezet ellenére a Mapei Kft. megőrizte stabilitását. Az áruellátás biztosított volt, de kisebb csúszások és átmeneti termékhiány előfordult. A kedvezőtlen piaci hatások árfelhajtó hatását a működési költségek csökkentésével és a beszerzési politika átalakításával sikerült a vállalatnak mérsékelni. Ennek eredménye, hogy néhány termék elkerülhetetlen árkorrekcióján kívül az év hátralévő részében nem várható áremelés. Ezzel a vállalat tartja a júniusban meghirdetett árpolitikáját, miszerint csak a legvégső esetben emel árat – írták.

A jövő évi tervekről Markovich Béla elmondta, hogy az év elején az alapanyaggyártóktól hosszabb beszállítási időre számít a vállalat. Áruhiányra ugyan nem kell számítani, de egy-két alapanyag mennyiségi beszállításában lehet fennakadás, melyre a Mapei Kft. igyekszik felkészülni. Az egymást érő kedvezőtlen világpiaci folyamatok, az alapanyag és energiaárak emelkedése miatt

januárban termékenként változóan 6-15 százalékos áremelésre lehet számítani.

Az árváltozásról a tervezhetőség és kiszámíthatóság érdekében időben tájékoztatják a partnereket és az építtetőket. Az áremelkedés a korábban lekötött megrendeléseket nem érinti – közölte a Mapei.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Székesfehérvár turisztikai újdonsága, az Alba Aréna

Az Alba Aréna e naptól izgalmas programokkal várja a látogatókat, valamint bérelhető konferenciatermekkel, elérhető szolgáltatásokkal az üzleti partnereket.

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés

Nagy Márton: Kell az új munkaerő, de alapvetően nem vendégmunkásokra, hanem magyar munkavállalókra van szükség, ezáltal az inaktivitás is tud csökkenni

Jelentősen növekedhet az okoszebrák száma Magyarországon

Az út két szélén elhelyezett érzékelők és az útburkolatba helyezett nagy fényerejű LED prizmák villogó jelzéssel hívják fel az autósok figyelmét, mielőtt a gyalogos a zebrára lép.

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.