Az ellátási láncokban kialakult zavarok miatt szeptemberben már a harmadik egymást követő hónapban romlik az üzleti hangulat Németországban – derül ki az ifo gazdaságkutató felméréséből.
A müncheni székhelyű intézet németországi üzleti hangulatindexe 98,8 pontra, öthavi mélypontra süllyedt az augusztusi 99,6 pontról. Elemzők javulásra, 100,4 pontos értékre számítottak.
A felmérésbe bevont gazdasági szereplők aktuális üzleti helyzetre vonatkozó megítélését számszerűsítő mutató értéke 100,4 pontra csökkent az előző havi 101,4 pontról. Elemzők 100,8 pontot vártak.
A kilátások megítélését tükröző mutató 97,3 pontra esett szeptemberben az előző havi 97,8 pontról, február (94,8 pont) óta nem voltak ilyen borúlátóak a gazdasági szereplők a jövőt illetően. Elemzők ráadásul javulásra, 100 pontos értékre számítottak szeptemberről.
“A nyersanyagok és félkész termékek beszerzésével kapcsolatos problémák fékezik a német gazdaságot” – mutatott rá az adatokat kommentálva Clemens Fuest, az ifo elnöke, hozzátéve, hogy a feldolgozóiparban a szűk ellátási keresztmetszetek miatt június óta folyamatosan romlik a hangulat.
A német gazdasági kilátások bizonytalanságát tovább fokozza, hogy vasárnap országos választásokat tartanak, amelyek után Angela Merkel kancellár távozik posztjáról.
A verseny kimenetele nyitott, az eredménytől függően több koalíció is lehetséges.
Az ifo egyúttal rontotta a német gazdaság növekedésére vonatkozó idei előrejelzését, mivel a beszállításokban kialakult zavarok, valamint a félvezetők és más köztes termékek hiánya lassítja a gazdaság kilábalását a koronavírus-járvány okozta nehézségekből.
Az ifo elemzői arra számítanak, hogy a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékkal növekedhet idén, ami 0,8 százalékponttal gyengébb az előző, júniusi előrejelzésnél. A jövő évit viszont 0,8 százalékponttal javították, 5,1 százalékra.
A kormány, amely az idei évre 3,5 százalékos, a jövő évre pedig 3,6 százalékos növekedést jósol, majd októberben frissíti előrejelzését.