Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Németország. Kiújulóban a recessziós félelmek
No menu items!

Németország. Kiújulóban a recessziós félelmek

A vártnál jóval erősebben romlott a német befektetők hangulata februárban. Főként amiatt aggódnak, hogy a koronavírus okozta járvány visszafoghatja a világkereskedelem növekedését és mélyítheti a német feldolgozóipar válságát.

Nagyításhoz KLIKK a grafikonra

A mannheimi ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung) gazdaságkutató intézet felmérése szerint a megkérdezett német pénzügyi elemzők és intézményi befektetők Németországra vonatkozó várakozásait mutató gazdasági hangulatindex értéke 18 ponttal, 8,7 pontra süllyedt, ami messze elmarad a közgazdászok által várt 21,5 ponttól.

Romlott a németországi aktuális állapot megítélése: az ezt tükröző index értéke 6,2 ponttal, mínusz 15,7 pontra esett, ami jóval rosszabb a mínusz 10,3 pontos várakozásnál.

Az euróövezeti várakozásokat mutató ZEW-hangulatindex 15,2 ponttal, 10,4 pontra zuhant februárban. Szakértők javulást, 30,0 pontot valószínűsítettek az előző havi 25,6 pont után.

Az euróövezet aktuális üzleti környezetének megítélése 0,4 ponttal mínusz 10,3 pontra süllyedt.

A friss adatok tovább erősítik azokat a félelmeket, hogy Európa legnagyobb gazdasága az idei év első felében sem tud lendületbe jönni, mivel az export csökkenésével küzdő feldolgozóipara továbbra is recesszióban marad.

Achim Wambach

Az adatokat kommentálva Achim Wambach professzor, a ZEW elnöke kiemelte: a Kínában terjedő járvány kedvezőtlen hatásait övező félelmek okozták a Németországra vonatkozó gazdasági hangulatindex értékének jelentős csökkenését. Különösen nagy mértékben romlott az exportorientált szektorok jövőbeni kilátásainak megítélése.

A német gazdaság stagnált a tavalyi negyedik negyedévben a belső fogyasztás növekedésének lassulása és az export csökkenése miatt, ami felszította a recessziós félelmeket. Wambach professzor rámutatott, hogy a tavalyi év végén és az idei év elején a vártnál rosszabbul alakult a német gazdaság teljesítménye, inkább törékeny a helyzet.

A felmérés eredményeinek közzététele után gyengült az euró a dollárhoz képest, és a hétfőn elért közel hároméves mélypont közelében mozgott. Az eurót 1,0830 dolláron jegyezték, ami az egyik leggyengébb szint 2017 áprilisa óta.

A közös európai fizetőeszköz idén 3,4 százalékot veszített értékből a dollárhoz képest, mivel a gyenge németországi makroadatok azt mutatják, hogy az euróövezet gazdasága sérülékenyebb a korábban gondoltnál, míg az amerikai gazdaság rugalmasabbnak bizonyult a világ többi részéhez képest.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A segédmotoros kerékpárra is kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

Aa robogók többsége szabálytalanul vesz részt a forgalomban.

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Székesfehérvár turisztikai újdonsága, az Alba Aréna

Az Alba Aréna e naptól izgalmas programokkal várja a látogatókat, valamint bérelhető konferenciatermekkel, elérhető szolgáltatásokkal az üzleti partnereket.

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés

Nagy Márton: Kell az új munkaerő, de alapvetően nem vendégmunkásokra, hanem magyar munkavállalókra van szükség, ezáltal az inaktivitás is tud csökkenni
Hirdetés

Hírek

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.