Mintegy két tucatnyi aranylemezre bukkantak régészek a dél-svédországi Vadstena közelében fekvő Aska dombon. A hajszálvékony aranylemezekre ölelkező párokat metszettek mintegy 1300 évvel ezelőtt – adta hírül a Live Science tudományos hírportál.
A leletet az Aska domb régészeti lelőhelyen fedezték fel. A dombról egykoron úgy vélték a régészek, hogy halomsír lehetett, ám korábbi feltárások igazolták, hogy egy ember által épített, feltehetően viking kori épület maradványait rejti.
A kutatók megpróbálják összerakni az összetört lemezkéket, hogy többet megtudhassanak róluk.
“Úgy becsüljük, hogy 22 aranylemez figuránk van, pontos számuk még nem biztos, mivel darabokra törtek, és nem vagyunk biztosak abban, mely darabok illenek egymáshoz” – mondta a feltárásokat vezető Martin Rundkvist, a Lódzi Egyetem régészprofesszora, aki az academia.edu tudományos portálon tette közzé a feltárás leírását.
A régészek 52 aranylemez darabot találtak, 15 ölelkező pár teljes egészében megőrződött, ám vannak lemezek, amelyeket morzsányi darabokból kell összerakni. A lelet teljes súlya 0,75-0,76 gramm – írta tanulmányában a professzor.