Havonta kriptovaluták százait dobják a piacra világszerte, de mindeddig senki sem talált még fogást gyártóikon: vagy tiltják, vagy hagyják őket garázdálkodni, megint mások a törvény erejével kívánják betörni őket.
Nem így Franciaország, amely egy gall középutas javaslattal állt elő a minap. A párizsi kabinet azt indítványozta, hogy a kriptovalutákat nyomtassák Franciaországban mindaddig, amíg azt törvényes keretek között teszik. A francia kormány azzal érvel, hogy amennyiben a kriptovalutás gyárak elfogadják a párizsi ajánlatot, abban a pillanatban nemcsak a vállalkozásuk, hanem a valutájuk is hosszútávon hitelessé válik a befektetők számára.
Még mielőtt azonban nagyvonalúságra gondolnánk azt olvasva, hogy a francia kormány elismervényt is hajlandó kibocsátani a kriptovalutás cégek kérésére, a Reuters Fintech rovatában megjelent elemzés rámutat a francia javaslat lényegére, miszerint a francia kormány cserébe kér egy apróságot: az állam adóra tart igényt.
– A kriptovaluta közösség ugyanis kész adót fizetni mindaddig, amíg az nem ér fel egy vagyonelkobzással – vélekedik Fabrice Heuvrard a Reuters által megszólaltatott, a javaslatot kidolgozó egyik kormányközeli auditor.
Franciaország a javaslatával kifehérítené a feketegazdaságban mozgó kriptovalutás közösséget. A párizsi kabinetnek az a célja, hogy piacot teremtsen olyan vállalkozásoknak, amelyek a kriptovaluta kiadásból teremtenek tőkét, a folyamat végén pedig részesedést hasítson ki magának a folyamatos növekedésből, emelni tudja az adó mértékét, és biztonságot teremtsen a befektetők számára.
A francia álláspont újszerűsége abban áll, hogy nemcsak azt derítené fel, hogy ki áll a kibocsátott kriptopénz mögött, hanem abba is betekintést nyerne, hogy van-e fedezet arra, ha belebukik az üzletbe, és egyfajta „ ismerd meg a vásárlódat” szabályozás irányába terelné a cégeket.
Henry James, a Fincross International vezérigazgató-helyettese azt nyilatkozta a Reuters munkatársának, hogy bár néhány rejtőzködni vágyó kibocsátó ódzkodik a szabályozástól, a kriptovaluta gyártók többsége azonban egyre inkább igényel valamiféle szabályozást. Ennek az az oka, hogy küzdenek a kriptovalutához kötődő stigmák ellen, amelyek szerint ez az üzletág veszélyes és csak a visszaélésekre ad lehetőséget.
Egy a globális kriptovaluta forgalmat nyilvántartó weboldal, a CoinSchedule nyilvántartása szerint csak 2018-ban közel 22 milliárd dollárt termelt a „kriptopiac.” A Coinmarketap.com weboldal adatai szerint jelenleg világszerte 2,080 kriptovaluta van forgalomban. Habár egy másik internetes figyelő szerint ezek közül több mint 900 már nem működik, az összes kriptovaluta közül még így csak mindössze 200-at minősítenek átverésnek – áll a Reuters elemzésében.