Szabadlábra helyezték a szlovák legfelsőbb bíróság csütörtöki döntése alapján Jaroslav Hascákot, a szlovák Penta pénzügyi csoport egyik társtulajdonosát, akit decemberben Pozsonyban tartóztattak le korrupció és pénzmosás gyanúja miatt.
A legfelsőbb bíróság a december 4-én vizsgálati fogságba vett Hascák panasza alapján, az üggyel foglalkozó speciális bíróság korábbi ezen irányú döntését felülbírálva döntött úgy, hogy a gyanúsított letartóztatásban tartására nem állnak fenn a törvény által előírt feltételek. Hascák – aki őrizetbevételét követően azonnal lemondott a cégben betöltött minden posztjáról – tagadta az ellene felhozott gyanúsításokat. Jogi képviselői a vizsgálati fogságban tartás ellen tett panaszukban indokolatlannak minősítették a letartóztatást, valamint rámutattak arra is, hogy az őrizetbevétel óta a nyomozóhatóság semmilyen vizsgálati lépést nem tett.
Hascákot a Magyarországon is ismert Penta pénzügyi csoport pozsonyi központjában végrehajtott rajtaütésszerű akció keretében vették őrizetbe a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) emberei.
A Penta az egyik legnagyobb pénzügyi csoport Szlovákiában, az érdekeltségebe tartozó vállalatokon keresztül a legnagyobb munkáltatónak számít az országban, érdekeltségei – más területek mellett – az egészségügyre, a pénzügyi szektorra és az ingatlanpiacra is kiterjednek.
Hascák a szlovák bulvársajtó szerint az ország egyik leggazdagabb embere. Neve először nyolc éve, az úgynevezett “Gorilla ügyirat” kapcsán és “Gorilla tüntetések” idején vált szélesebb körben ismertté. Az ügyiratot, amelyet titkosszolgálati lehallgatások leiratának tartanak, 2011 decemberében “szivárogtatták ki” és juttatták el a szlovák sajtónak.
Az állítólag 2005-2006-ban készült ügyiratban az akkori politikai és gazdasági elit legfontosabb személyei – köztük Jaroslav H. is – szerepelnek, s a dokumentumban található állítások a politikai és gazdasági elit érdek-összefonódására mutatnak rá. Nyilvánosságra kerülését követően az ügyirat komoly belpolitikai vihart kavart és tüntetések sorozatát indította el.
A NAKA tavaly novemberben és decemberben több komoly visszhangot kiváltó őrizetbevételt is végrehajtott, köztük magas beosztású rendőrségi és titkosszolgálati tisztviselőkkel szemben. Az akkor őrizetbe vett személyek egyikének – Milan Lucansky, volt szlovák országos rendőrfőkapitánynak – az esete komoly felháborodást váltott ki, miután a magasrangú rendőrtiszt meghalt, azután, hogy az igazságügyi minisztérium közlése szerint egy nappal korábban öngyilkosságot kísérelt meg a vizsgálati fogságban. A történtek kivizsgálására széleskörű vizsgálóbizottság alakult.