Kezdőlap Pénzvilág Új adósságfék-szabálynak kell megfelelnünk
No menu items!

Új adósságfék-szabálynak kell megfelelnünk

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendelete értelmében október 1-től módosul az adósságfék-szabályok.

Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetést és az Európai Központi Bank véleményezését követően fogadta el a módosított jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató (jtm) szabályozásról szóló rendeletet.

(A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató az ügyfélnek a hitelnyújtást követően fennálló havi adósságszolgálata és az igazolt havi nettó jövedelmének hányadosa azaz  JTM = havi adósságszolgálat / igazolt nettó jövedelem.)

Az új szabályok az 5 évet meghaladó futamidejű jelzáloghitel-kérelmeknél a hitel kamatperiódusainak hosszától függően a jelenleginél alacsonyabb jtm-limiteket írnak elő.

Magasabb törlesztőrészlet 2019 júliusától 500 ezer forintos havi jövedelem esetén vállalható a jelenlegi 400 ezer helyett. Az alábbi táblázat a 400 ezert forintos határt mutatja.

Eddig a JTM alkalmazásával a jövedelemvizsgálat úgy történt, hogy a hitelfelvevők igazolt  400.000 Ft alatt volt, akkor az esetlegesen már meglévő és az új hitel együttes törlesztőrészlete nem lehet több az igazolt jövedelem 50%-ánál, 400.000 Ft-ot meghaladó jövedelem esetén pedig a 60%-ánál.

HUF EUR Egyéb deviza
Jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató 400 ezer forint havi jövedelem alat 50% 25% 10%
400 ezer forint havi jövedelem, vagy afölött 60% 30% 15%

Az új rendelet a már felvett hitelek kamatkockázatának mérséklését is támogatja, hiszen szerződésmódosításnál és hitelkiváltásnál nem kell alkalmazni az adósságfék szabályokat, ha nem rövidül az új hitel kamatperiódusa.

A közlemény hangsúlyozza, hogy a jegybank tovább ösztönzi a fix kamatozású jelzáloghiteleket, mivel azok támogatják a kiszámíthatóbb lakáshitel-törlesztést és a fenntartható háztartási hitelezést.

A rendszerint hosszú, többnyire 15-20 éves futamidő miatt ügyelni kell a fizetési nehézségek elkerülésére, hiszen egy kamatváltozás jelentősen emelheti a törlesztőrészleteket – írták.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – a magyar tőzsde enyhén felülteljesített az európai piacokhoz képest, újabb csúcson a BUX

A részvénypiac forgalma 10,7 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.

Vállalati kötvényei feltételrendszerének módosításáról állapodott meg a 4iG a befektetőivel

Módosul a Magyar Nemzeti Bank növekedési kötvényprogramja (NKP II.) keretében kibocsátott 4iG-kötvények feltételrendszere, miután a vállalatcsoport megállapodott erről a kötvények intézményi és banki befektetőivel.

Műszaki és jogi buktatók rejtőzhetnek az olcsó ingatlanok mögött

Műszaki és jogi buktatók rejtőzhetnek az olcsónak tűnő ingatlanok mögött – figyelmeztet Kálmán Ildikó, a BrixIngatlan.hu szakértője.

A tudatos tervezés és a technológiai hatékonyság éve lesz 2026 az építőiparban

A társaság 2025-ben 146 sikeres szerződéskötéssel zárta az évet, ami 27 százalékos növekedés az előző évhez képest.
Hirdetés

Hírek

BÉT – a magyar tőzsde enyhén felülteljesített az európai piacokhoz képest, újabb csúcson a BUX

A részvénypiac forgalma 10,7 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.

A tudatos tervezés és a technológiai hatékonyság éve lesz 2026 az építőiparban

A társaság 2025-ben 146 sikeres szerződéskötéssel zárta az évet, ami 27 százalékos növekedés az előző évhez képest.

A HU-Rizont program idei pályázatán 23 program kapott támogatást

A kormány által meghirdetett HU-Rizont program idei pályázatán 23...

MNB: a Kúria is jóváhagyta a Primus Trustra kiszabott büntetést – 300 millió forint

z MNB vizsgálata előzőleg megállapította, hogy a több vagyont (trustot) is kezelő Primus Trust több cégnek és magánszemélynek nyújtott kölcsönöket több tízmilliárd forint összegben az egyes trustok vagyonkezelőjeként.

A jövő év számos adózási könnyítést hoz a kkv-knak – ígéri a NAV

Még több cég választhatja a kivát és kevesebb szochót fizetnek a főállású vállalkozók

BÉT – Növekvő forgalom mellett emelkedett a BUX a héten

Uniós forrást nyert el a 4iG leányvállalata. A 2Connect Kft. összesen 11,6 milliárd forint értékben nyert európai uniós forrást, amelyet 3 év alatt vehet igénybe a fejlesztések elkészültével.

Európai egyetem magyar vezetője kapott rangos üzleti díjat

A Fiatal Vállalkozók Hete záróeseményén Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora vehette át a FIVOSZ különdíját.

Ekkora hitelre futja a legutóbbi átlagfizetésből

Októberben a magyarországi bruttó átlagkereset már megközelítette a 700 ezer forintot, ami 8,7%-os emelkedést jelent év/év alapon.
Hirdetés

Gazdaság

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás