A tavalyi harmadik negyedévben négyéves mélypontra esett a folyó fizetési mérleg többlete, 156 millió eurót tett ki, ami 2014 negyedik negyedéve óta a legkisebb összeg és messze elmarad az előző negyedévi 929 millió eurótól – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján elérhető legfrissebb adatokból.
A folyó mérleg aktívuma az egy évvel korábbiról 844 millió euróval esett vissza, az év első kilenc hónapjában 1,644 milliárd euróval maradt el az előző év azonos időszakától.
Az ország külső pénzügyi pozíciójának jellemzésére alkalmazott mutató, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegével leírt finanszírozási képesség a külfölddel szemben 557 millió euró volt a harmadik negyedévben, kevesebb mint fele az egy évvel korábbi 1,122 milliárdnak, az első három negyedévi 3,590 milliárd euró pedig 764 millióval marad el az egy évvel korábbitól.
A folyó mérlegben az áruforgalmi egyenleg 894 millió euró deficitet mutatott a harmadik negyedévben, amivel 283 millió eurós deficitbe fordította az első három negyedévi egyenleget. A negyedéves fizetési mérlegben az áruk egyenlege tíz éve nem mutatott deficitet, 2008 negyedik negyedévében is “csak” 107 millió volt a hiány. Az első három negyedévben 5,249 milliárd euróval nőtt az importszámla az előző év azonos időszakához képest, az exportkövetelések 3,300 milliárd euróval nőttek.
A szolgáltatások forgalmából viszont 2,261 milliárd euró aktívum keletkezett a tavalyi harmadik negyedévben, mindössze 58 millió euróval több az egy évvel korábbinál, de az idegenforgalmi aktívum ezen belül 137 millió euróval nőtt.
A külső finanszírozási képesség alakulásának másik oldalán, a tőkemérlegben 462 millió euró volt az Európai Unióból befolyt tőketranszferek értéke a harmadik negyedévben, ami 266 millió euróval több az egy évvel korábbinál és a három negyedévi 1,877 milliárd euró 836 millió euró növekedést mutat az egy évvel korábbival összevetve. /MTI/