Hirdetés
Kezdőlap Hírek PM: két évtizedes csúcson az államháztartás havi többlete
No menu items!

PM: két évtizedes csúcson az államháztartás havi többlete

Az államháztartás egyenlege januárban 244,5 milliárd forint többlettel zárt, vagyis a költségvetésnek a beérkezett 222,9 milliárd forint összegű uniós támogatások nélkül is többlete volt – közölte részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

A PM tájékoztatója szerint az év első hónapjának egyenlege az elmúlt két évtized legkedvezőbb adata.

Idén januárban az államháztartás központi alrendszerének egyenlege a központi költségvetés 186,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 23,0 milliárd forintos, illetve a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 35,0 milliárd forintos többletéből tevődött össze.

Az általános forgalmi adóból 153,9 milliárd forinttal (44,9 százalékkal), személyi jövedelemadóból 23,9 milliárd forinttal (11,6 százalékkal), nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból 23,0 milliárd forinttal, míg jövedéki adóból 17,1 milliárd forinttal (21,5 százalékkal) több folyt be az államkasszába, mint az előző év első hónapjában.

Tavaly januárban az államháztartás központi alrendszere 192,8 milliárd forint hiánnyal zárt.

A központi alrendszer januári bevételei 1969,9 milliárd forintot tettek ki, ami az egész éves előirányzat 10,1 százaléka, 397 milliárd forinttal, 25,3 százalékkal több, mint tavaly januárban.

Az uniós programok bevételei összesen 144,8 milliárd forintot tettek ki, ami nagyjából az éves előirányzat 10,6 százalékának felel meg. Az utólagos megtérítés címén 79,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett az államkasszába, ami az éves előirányzat 66,0 százaléka.

Januárban a kiadások 1 725,4 milliárd forintot tettek ki, ami az előirányzat 8,4 százaléka. Az év első hónapjának kiadási főösszege 39,4 milliárd forinttal, 2,2 százalékkal alacsonyabb, mint az elmúlt év azonos hónapjában, döntően az uniós programok kiadásainak tavaly januárhoz viszonyított mérséklődésével függ össze, ez 327,9 milliárd forintról idén 89,3 milliárd forintra csökkent.

A januári főbb kiadások közül a PM szerint főként a magyarországi forrásból megvalósuló fejlesztések – például a Modern Városok Program, az országos vasúthálózat megújítása – emelhetőek ki.

A lakásépítési támogatásokra fordított kiadások például januárban 18,8 milliárd forintot tettek ki, ami 1,6 milliárd forinttal magasabb a 2018. év azonos hónapjához viszonyítva.

A családi támogatásokra idén januárban összesen 66,1 milliárd forintot fordított az államkassza, ami a naptári napok alakulása miatt a 2018. évi január havi kiadások közel kétszerese.

Idén az első hónapban a jövedelempótló és jövedelemkiegészítő szociális támogatásokra kifizetett összeg az egy évvel korábbinak csaknem másfélszerese, 15,9 milliárd forint volt, főként az ápolási díj rendszerének átalakulása miatt.

A bevételek és kiadások egyenlegeként adódó 26,4 milliárd forint összegű januári nettó kamatkiadás 2,7 milliárd forinttal lett több az előző év azonos időszakához képest, amit a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával magyarázott a PM.

A központi költségvetés adóssága január végéig 43,4 milliárd forinttal növekedett.

Az adósságot növelte egyebek mellett a kedvező piaci helyzetben megvalósított nettó forintkibocsátás 392,8 milliárd forint összegben.

A központi költségvetés devizaadóssága január végéig 350,9 milliárd forinttal 5373,9 milliárd forintra csökkent az elmúlt év végéhez képest. A forint erősödése 95,7 milliárd forinttal részesedett a csökkenésből. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések