Kezdőlap Gazdaság 949 millió euró a termék-külkereskedelmi többlet szeptemberben
No menu items!

949 millió euró a termék-külkereskedelmi többlet szeptemberben

KSH Az Üzlet.hu

Szeptemberben 949 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, az előző havihoz képest az export kiigazított volumene 0,9, az importé 0,8 százalékkal nőtt – jelentette hétfőn második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A kivitel volumene 3,5, a behozatalé 0,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. Az egyenleg 470 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten, 284 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél. Az export kiigazított volumene 0,9, az importé 0,8 százalékkal haladta meg az augusztusit.

Szeptemberben a kivitel értéke 12,5 milliárd euró (4949 milliárd forint), a behozatalé 11,6 milliárd euró (4574 milliárd forint) volt.

Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 3,5 százalékkal csökkent, az importé 0,2 százalékkal nőtt.

Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 0,4 százalékkal nőtt.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 2,2, a behozatalban 2,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,4 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 2,2 százalékkal gyengült, a dollárral szemben 1,7 százalékkal erősödött.

A KSH jelentése szerint a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 4,4, behozatala 1,1 százalékkal alacsonyabb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben több mint tizedével csökkent, és a behozatalban is némileg elmaradt az előző év azonos időszakitól. A közúti jármű árucsoport exportvolumene mintegy tizedével csökkent, míg importvolumene kismértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest.

A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene közel tizedével kisebb, importvolumene közel ötödével nagyobb lett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben közel tizedével emelkedett, a behozatalban viszont mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 2,6, az importoldalon 0,5 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 0,8 százalékkal nőtt, importvolumene 0,6 százalékkal mérséklődött. A kivitel volumenének csekély mértékű bővülése mögött a gyógyszer, gyógyszerészeti termék jelentős növekedése húzódott meg, amit az árucsoportok többségét jellemző csökkenés nagymértékben ellensúlyozott.

Az importban az egyéb vegyi anyag és termék volumenének csökkenése volt a döntő tényező. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,2 százalékponttal ellensúlyozta, az importban 0,2 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az energiahordozók exportvolumene 22 százalékkal kisebb, importvolumene 5,6 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali csökkenés a kőolaj és kőolajtermék és a természetes és mesterséges gáz volumenének visszaesésével, az importoldali növekedés a villamos energia árucsoportnál regisztrált jelentős növekedéssel magyarázható. Az energiahordozók forgalomalakulása a kivitelben 0,7 százalékponttal erősítette, a behozatalban 0,5 százalékponttal fékezte a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,9 százalékkal kisebb, a behozatalé 7,9 százalékkal nagyobb lett. Az exportban bekövetkezett volumencsökkenést nagyrészt a gabona és gabonakészítmény, az import volumenének növekedését pedig az állati takarmány forgalomváltozása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,1 százalékponttal fokozta, az importét 0,5 százalékponttal mérsékelte.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 4,2 százalékkal csökkent, az onnan érkező behozatalé 3,9 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 626 millió euróval romlott, 1285 millió eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 71 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 8,7 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 155 millió euróval javult, 336 millió eurós passzívumot mutatott.

Január–szeptemberben a kivitel értéke 108 milliárd euró (42 ezer milliárd forint), a behozatalé 99 milliárd euró (39 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 2,0, a behozatalé 4,2 százalékkal csökkent.

A termék-külkereskedelmi mérleg 2,6 milliárd euróval javult, a többlet 9,3 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1 százalékkal nőtt, a behozatalban 0,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 0,6 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 2,5, a dollárhoz viszonyítva 2,2 százalékkal gyengült – közölte a KSH.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első negyedévben 224 milliárd forint lett, 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat
Hirdetés

Hírek

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Az USA és Kína letette a fegyvert a vámháborúban, de a bizonytalanság megmaradt

A globális tőzsdék hétfőn emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodott a magas vámtarifák legalább 90 napra történő csökkentéséről, ezzel fékezve a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút, amely globális recessziótól való félelmeket táplált. 

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

MÁV: ezer új autóbusz lesz a Volán-flottánál

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.